R E K L A M A



WĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Szkoły średnie: niełatwa gotowość
2022-08-26 17:52:45 Artykuł czytany 560 razy


Nauczycieli nie zabraknie, ale dyrektorzy szkół muszą się już „gimnastykować”, by obsadzić wszystkie godziny. Nie ma też mowy o zimowym zdalnym nauczaniu lub siedzeniu na lekcjach w kurtkach – choć oszczędzanie energii będzie. Powiat węgrowski szykuje swoje placówki edukacyjne do nowego roku szkolnego.


Pytanie o liczbę nauczycieli jest na czasie, bo ostatnio ogólnopolska prasa donosiła, że na rynku brakuje ich przeszło 16 tysięcy. Mocno kontrastuje to z zapowiadanym kilka lat temu (podczas likwidacji gimnazjów) nauczycielskim bezrobociem, ale fakt jest faktem. Szczęśliwie dla naszego regionu, problem ten jest dotkliwy głównie w największych miastach. Ale i w mniejszych miejscowościach dyrektorzy szkół muszą się czasem mocno nagłowić. – Zgłaszają mi problemy z niektórymi przedmiotami, ale nie ma sytuacji zagrażających funkcjonowaniu. Dyrektorzy współpracują między sobą i w porozumieniu z nauczycielami dają im możliwość prowadzenia lekcji w kilku szkołach. Wcześniej wielu nauczycieli miało „gołe” lub wręcz niepełne etaty, a teraz dostają godziny nadliczbowe. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich przedmiotów, bo nadal są i takie, w których nauczycielom brakuje godzin do pełnego etatu – mówi starosta węgrowska, Ewa Besztak.

Coraz starsi branżyści

Prowadzonym przez powiat węgrowski szkołom średnim na razie nie grozi więc, że nie będą miały kim prowadzić lekcji i realizować programu. Ale za kilka lat w niektórych obszarach problem, który dziś jest do rozwiązania, może się stać krytyczny. Chodzi o tzw. branżystów, czyli nauczycieli przedmiotów zawodowych. Już dziś wielu z nich to emeryci, kolejna duża grupa właśnie się do tej emerytury zbliża, a następców nie widać. Zdaniem Ewy Besztak to ostatnia chwila na zmiany systemowe: – Trzeba zrobić coś, żeby elektrycy, mechanicy i inni potrzebni specjaliści zaczęli brać pod uwagę możliwość pracy w szkole. W tej chwili Karta Nauczyciela trochę wiąże nam ręce, bo kwoty za godzinę pracy w szkole zależą wyłącznie od stopnia awansu zawodowego, a nie od specjalności.

Pieniądze to nie wszystko. Nawet po postulowanym zróżnicowaniu płac, szkołom trudno będzie przyciągnąć inżynierów z firm do pełnoetatowej pracy w szkołach. Bardziej wyobrażalna jest sytuacja, kiedy tacy fachowcy pracują normalnie cały czas w swoich branżach, a w szkole uczą np. kilka godzin tygodniowo. Tutaj jednak staje kwestia wymaganych do pracy z młodzieżą kwalifikacji pedagogicznych. O ile więc da się znaleźć opiekuna praktykantów w danym zakładzie pracy, to ze ściągnięciem go do szkoły jest już gorzej. – Pomysły są. Chętnie byśmy nawiązali ściślejszą współpracę z firmami czy służbami, żeby uatrakcyjnić edukację i wnieść do niej aktualną wiedzę i umiejętności praktyków – deklaruje starosta węgrowska.

Problem w tym, że głębsze majstrowanie w Karcie Nauczyciela zawsze było politycznym gorącym kartoflem. Dla rządów jest to temat niewygodny, bo nauczycielskie związki zawodowe są trudnym partnerem do rozmów. Ale jeśli nie znajdzie się sposobu na odmłodzenie kadry nauczycieli przedmiotów zawodowych, to za parę lat szkolnictwo zawodowe może się naprawdę mocno posypać.

Oszczędzanie w szkole jak w domu

Drugim poważnym problemem prowadzących szkoły samorządów jest kwestia ogrzewania podczas nadchodzącej zimy. Ceny opału wzrosły kilkukrotnie i w niektórych miejscach Polski już rozległy się głosy, że jeśli danej gminy czy powiatu nie będzie stać na jego zakup, to trzeba będzie wrócić do zdalnego nauczania. Albo namówić uczniów do cieplejszego ubierania się, gdy temperatura w klasach będzie wynosić kilkanaście zamiast dwudziestu stopni. Powiat węgrowski odrzuca takie rozwiązanie. – Nadzieję daje nam decyzja rządu o dofinansowaniu systemu grzewczego na ten sezon. Zapowiedziane są rekompensaty dla samorządów i czekamy teraz na szczegóły co do ich wysokości. To nam bardzo poprawi sytuację – mówi Ewa Besztak.

To nie znaczy, że powiat będzie tylko czekał na rządowe pieniądze. Choć niemal wszystkie podlegające mu placówki przeszły już termomodernizację lub są w jej trakcie, to będą zobowiązane szukać oszczędności w codziennej eksploatacji. Chodzi o praktyczne sprawy, wdrażane teraz przez wiele osób w prywatnych mieszkaniach i domach: gaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach, zakręcanie grzejników na czas wietrzenia itd.  

AB/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Pani Edukacja.
    2022-08-28 11:43:22

    arrow

    Władzom powiatowym, a przede wszystkim miejskim zależy głównie na tym. żeby nie wkurzać rodziców-potencjalny wyborców. Jak najniższe koszty utrzymania szkół to też ich priorytet. Jakość nauki i warunki pracy nauczycieli są na końcu. Mówienie o tym bardzo ich irytuje.

  • edukacja
    2022-08-27 21:40:53

    arrow

    PiS to kolejny rząd, który rozkłada edukację. Młodzi nie przychodzą do tego zawodu bo praca jest ciężka i mało płatna.

  • ???
    2022-08-26 22:14:55

    arrow

    Niech ktoś przyjrzy się, jak władze "tną" godziny i dziwacznie każą łączyć grupy w celu oszczędności w szkołach prowadzonych przez powiat, a efektów spodziewają się wielkich - co innego mówią, co innego robią..

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Węgrów

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje