SUBWENCJA

Subwencja oświatowa budżetu państwa nie pokrywa faktycznych kosztów funkcjonowania placówek oświatowych, dlatego gminy muszą dokładać do oświaty ze środków własnych. W powiecie garwolińskim do każdej złotówki z subwencji oświatowej, gminy dopłacają w granicach pięćdziesięciu groszy.

PRZEGLAD

20 stycznia w Międzyrzecu Podlaskim odbył się XX Przegląd Zespołów Kolędniczych. Na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury kolędy i pastorałki zaśpiewały schole i chóry parafialne, chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Podlasia oraz Dominika i Wiktoria Bułhak.

Aleksandra i Karol

Aleksandra i Karol Lewandowscy są blogerami podróżniczymi. Kilka lat temu zakupili starego busa. Wyremontowali go i udali się nim w podróż po Europie.

BEATA RULAK-FRYC

Dwa z nich to inwestycje proekologiczne, które polegają na wymianie pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania oraz usuwanie wyrobów zawierających azbest z pokryć dachowych. Ponadto około 135 osób przeszkolonych zostanie w zakresie korzystania z Internetu.

Bozena Kwiatkowska

Prawie dziesięć lat temu gmina Parysów zaciągnęła w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pożyczkę z możliwością częściowego umorzenia. Były to 2,2 mln zł na rozbudowę oczyszczalni ścieków. Teraz pół miliona umorzenia gmina postanowiła przeznaczyć na budowę i rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

Piotr Kazimierski

Wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski w rozmowie z Radiem Podlasie bronił myśliwych atakowanych przez różne organizacje ekologiczne pod pretekstem zbyt dużego odstrzału dzików. Samorządowiec – myśliwy przekonywał, że odstrzał dokonywany co roku jest konieczny do zachowania równowagi w przyrodzie.

JAK

Zespól Piosenki Poetyckiej JAK z Przeworska, którego liderem jest pochodzący z Łukowa Gabriel Manowiec, wystąpił w sobotni wieczór w Łukowskim Ośrodku Kultury. Publiczność miała okazję posłuchać tekstów i melodii, które były mieszanką bluesa, reggae, swingu i jazzu.

spotkanie

Ponad 200 osób uczestniczyło w dorocznym spotkaniu polityczno-samorządowo-biznesowej śmietanki powiatu garwolińskiego. W przemówieniach nie było politycznych sporów, jedynie troska o dalszy rozkwit miast i gmin powiatu we współpracy ponad podziałami.

ks. Tomasz Koprianiuk

Od kilku dni śledzimy pielgrzymkę młodzieży z diecezji siedleckiej do Meksyku, w drodze do Panamy na ŚDM. Czwartego dnia pielgrzymowania, młodzi oglądali aktywny wulkan "Śpiąca Kobieta", a w mieście Cholula wspięli się na szczyt piramidy indiańskiej, na której stoi zabytkowy kościół. W meksykańskim mieście Puebla centralnym punktem dnia była Eucharystia w kaplicy św. Dominika.