ks Pawel Bielecki

12 lata po tym, jak Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca mieszkańcy Łukowa wzięli udział w wieczorze modlitewnym w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak mówi ksiądz Paweł Bielecki, to spotkanie było odpowiedzią na potrzebę bycia razem. Było też świadectwem tego, że słowa Świętego Jana Pawła II są wciąż żywe.

WITOROZ

W Witorożu koło Drelowa trwają poszukiwania dzwonu i innych pamiątek po parafii unickiej.

relikwie

Po 678 latach od ustanowienia patronką parafii w Samogoszczy św. Jadwigi Śląskiej, w 750. rocznicę jej kanonizacji, odbyła się uroczystość wprowadzenia i instalacji jej relikwii w kościele jej imienia. Uroczystości pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Siedleckiej, biskupa Kazimierza Gurdę odbyły się 2 kwietnia.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa z 31 marca

Rząd przyjął niedawno projekt ustawy o spółdzielniach rolników. Nowa ustawa daje możliwość zrzeszania się wszystkim rolnikom, a nawet osobom, które nie prowadzą działalności rolnej, zaznacza minister. Spółdzielnie mają prowadzić działalność gospodarczą na rzecz swoich członków w poszczególnych obszarach, dodaje szef resortu rolnictwa. Przewidywane są ulgi w podatku dochodowym, w podatku od spadków i darowizn, a także w podatku od nieruchomości Stąd wymagana notyfikacja Komisji Europejskiej. W Kwadransie z Ministrem Rolnictwa znajdą Państwo rozmowę Andrzeja Ilczuka z wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim o tym projekcie.

Marek Jonczak

Chor. Narcyz Witczak- Witaczyński patronem mostu na rzece Wildze, a batalion „Zośka” zastąpi Armię Ludową. Natomiast w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej zainstalowana zostanie niebawem tablica poświęcona jego łaskawcy- ks. prałatowi Markowi Maszkiewiczowi. Radni miejscy Garwolina podjęli ostatnio historyczne niemal decyzje.

Mariusz Osiak

Wójt gminy Łuków Mariusz Osiak ma dobre informacje dla mieszkańców. Dwa wnioski, złożone do Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie wykonania instalacji solarnych, uzyskały maksymalną liczbę punktów i zostały zakwalifikowane do realizacji. Dzięki temu na terenie gminy powstanie 1035 instalacji solarnych.

POMNIK

Czy św. Florian doczeka się pomnika wzniesionego przez strażaków na terenie góreckiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej? Od dziesięciu lat trwały przymiarki do budowy figury patrona strażaków, zbierano nawet fundusze na ten cel, ale... na zapewnieniach się kończyło. Kilka dni temu zapadły ważne decyzje w tej sprawie.

Grzegorz Goral

Od 1 września wejdzie w życie reforma oświaty. Nowe prawo zakłada utworzenie 8-klasowych szkół podstawowych i likwidację gimnazjów. Do nowego systemu muszą przyzwyczaić się uczniowie, a samorządy do końca marca zatwierdzić plan sieci szkół.

Lidia Sopel Sereja

Stan niektórych ulic w mieście Łaskarzew pozostawia wiele do życzenia, dlatego samorząd postanowił uporać się z tym problemem. Dokończone zostaną naprawy nawierzchni kilku dróg, a kolejne będą zmodernizowane z pomocą środków zewnętrznych, na pozyskanie których miasto złożyło stosowne wnioski.