Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Artykuł czytany 352 razy


Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie, które dotyczy tylko tych dwóch grup, jednak należą oni do tych najczęstszych. W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie pytania, pojawiające się w momencie podjęcia decyzji o założeniu wspólnego konta bankowego.


Z kim można założyć wspólne konto bankowe?

Osoby, które decydują się na takie przedsięwzięcie muszą być pełnoletnie, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, mieć taki sam status dewizowy, a także być członkiem tego samego kraju rezydencji podatkowej.  Wspólny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) można założyć nie tylko z osobą spokrewnioną, ale również z taką, z którą nie łączą nas żadne więzy krwi. Część banków oferuje możliwość prowadzenia wspólnego konta tylko dla dwóch osób. Jednak istnieją banki, które oferują korzystniejsze opcje, np. w banku Inteligo rachunek jest dostępny dla maksymalnie trzech osób, w Citi Handlowym - maksymalnie dla czterech, z kolei w Santander Bank Polska oraz w Getin Banku - dla dowolnej liczby osób.

W bankach takich jak BNP Paribas, Inteligo, czy w Banku Pocztowym istnieje możliwość bycia współwłaścicielem konta przez osobę, która ukończyła 13 rok życia (podczas zakładania konta przy nastolatku musi być obecny przedstawiciel ustawowy).   

Zalety posiadania wspólnego konta:

•    niewielkie opłaty - posiadanie jednego konta oznacza mniejsze opłaty za jego użytkowanie (kilka złotych miesięcznie). Po spełnieniu pewnych warunków możliwe jest nawet posiadanie darmowego konta. Należą do nich np. wydanie karty do konta, czy udział w programie 500 Plus.

•    całkowita transparentność - niektórzy uważają to za zaletę, z kolei inni za wadę. Dlaczego? Przy posiadaniu wspólnego konta znacznie trudniej jest ukryć dosyć wysokie wydatki, na które są wypłacane pieniądze.

•    prostszy sposób zarządzania - w momencie zarządzania finansami przez jedną osobę, znacznie prościej i szybciej jest dostosować wszystkie wydatki w przypadku wpływów środków finansowych na jedno konto.

•    zminimalizowanie buforu na płynność - każde aktywnie używane konto jest zobowiązane do posiadania buforu na płynność, czyli środki pieniężne, które są niewykorzystane i czekają na swoją wypłatę. Posiadanie jednego konta pozwala na posiadanie mniejszej ilości takich środków, które można np. przelać na rachunek oszczędnościowy.

Do wad należy zaliczyć:

•    zależność od jednego banku - w momencie awarii systemu, osoby korzystające ze wspólnego konta mogą zostać odcięci od pieniędzy. Ponadto banki, które nie należą do najpopularniejszych, mogą nie posiadać w swojej ofercie płatności online, czy za pomocą karty płatniczej,

•    dostępność promocji - posiadając wspólne konto, możliwość korzystania z promocji jest utrudniona, np. nie jest możliwe przenoszenie środków pieniężnych na inne konto oszczędnościowe. Ponadto moneyback zostaje ograniczony.

Jeżeli cenisz sobie zalety konta dla dwojga, sprawdź aktualną ofertę banków, które oferują takie rachunki - https://rankingkont.org/wspolne-konto-bankowe/

Jak działa konto dla dwojga?

Każdy z współwłaścicieli konta ma do niego stuprocentowy dostęp. Osoby te posiadają dane do rachunku, karty płatnicze.

Mogą także bez żadnych komplikacji korzystać z bankowości elektronicznej. Osoby posiadające wspólny rachunek bankowy, mogą bez jakichkolwiek ograniczeń wypłacać środki finansowe, a także płacić online. W przypadku posiadania wspólnego konta, konieczna jest zgoda obu współwłaścicieli na zaciągnięcie kredytu odnawialnego w ramach ich konta, ponieważ wiążę się to ze wspólnym ponoszeniem kosztów podczas spłacania rat takiego kredytu.

Co dzieje się z kontem po śmierci jednego ze współwłaścicieli?

Odpowiedź na to pytanie jest różna w zależności od banku, w którym współwłaściciele mają wspólne konto.

Najczęściej jednak rachunek ten zostaje w sposób automatyczny przekształcony w indywidualny ROR.
Śmierć jednego z współwłaścicieli bank określa na podstawie przedstawionego odpisu aktu zgonu.
Żyjąca osoba ma dostęp tylko do połowy środków finansowych, zgromadzonych na koncie. Pozostała część zostaje zablokowana i podlega spadkowi.

Istnieją jednak banki, np. PKO BP, Nest Bank Pekao SA, które nie blokują drugiej części pieniędzy na koncie, tylko dają pełną swobodę w dysponowaniu wszystkimi środkami pieniężnymi zgromadzonymi na koncie. W Toyota Bank nie ma możliwości przekształcenia wspólnego konta w indywidualne.

Żyjąca osoba jest zobowiązana do otworzenia nowego konta, na które zostanie przelana 1/2 pieniędzy.
Zajęcie komornicze wspólnego konta bankowego. Wspólny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może zostać zajęty przez komornika.

W momencie zadłużenia jednego ze współwłaścicieli konta, egzekucja komornicza obejmuje wspólnie zgromadzone środki. Co zrobić w takiej sytuacji?

Należy pamiętać, że działania komornicze mogą dotyczyć tylko i wyłącznie wysokości udziału pieniędzy osoby zadłużonej na wspólnym koncie. Wysokość takich udziałów jest zawarta w umowie podpisanej z bankiem. Należy ją przedstawić komornikowi w ciągu 7 dni od momentu zajęcia środków na koncie. Znaczna część banków pozostaje w przeświadczeniu, że współwłaściciele mają równy dostęp do zgromadzonych środków bez względu na ich wkład.

Komornik w momencie ustalenia wysokości udziału dłużnika, zwraca pozostałą kwotę drugiemu współwłaścicielowi. Warto wspomnieć, że sytuacja taka ma miejsce, gdy współwłaściciele nie są małżonkami. W przeciwnym wypadku, komornik zajmuje cały rachunek oszczędnościowy.

Czy warto więc zakładać wspólne konto bankowe?


Dla większości małżonków odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ponieważ ułatwia im to zarządzanie wspólnymi pieniędzmi. Jednak coraz więcej osób ceni sobie niezależność i wolą pozostać przy oddzielnych kontach. Posiadanie wspólnego konta bankowego zdecydowanie posiada wiele zalet. Osoby, które zastanawiają się nad jego założeniem, powinny dokładnie przeanalizować przedstawione przez nas informacje i podjąć decyzję w zależności od swoich preferencji. Na wspólne konto bankowe powinny jednak zdecydować się osoby, które wspólnie opłacają swoje utrzymanie, posiadają wspólne zobowiązania finansowe, a nawet dla klientów, którzy chcą mieć po prostu całkowicie wspólny budżet.

Na wspólne konto często decydują się pary, w których jedna z osób ma dużo większe doświadczenie w zarządzaniu finansami i może czujnie obserwować wspólne wydatki, a także oszczędności np. na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym. To także dobre rozwiązanie dla rodzin, w których jedna z osób pracuje zawodowo, a druga zajmuje się dziećmi i nie ma dochodów z pracy zarobkowej.

wykop
foto

Jak zostać sportowcem, lekarzem lub dziennikarzem
2020-10-21 17:17:04 Kategoria: Wybierz kategorie

Medycyna to studia długie i ciężkie, lecz uczą wielu aspektów. Jeśli ktoś chce mieć kontakt z ludźmi, nie tylko pomagać, ale też widzieć satysfakcję na twarzy...

więcej »
foto

Buty snowboardowe dla początkujących - Poradnik
2020-10-19 09:24:37 Kategoria:

Snowboard to sport praktycznie dla każdego, przyciągający każdej zimy coraz więcej osób. Wielu z nas chce spróbować jazdy na jednej desce dla odmiany od nart, inni...

więcej »
foto

Jedne z największych transakcji wszechczasów
2020-10-16 08:03:40 Kategoria:

Większość z nas jest po prostu zadowolona z ciągłego zysku, jaki zapewnia handel akcjami i/lub walutami. Istnieją jednak osoby, którym udało się dokonać naprawdę...

więcej »
foto

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
2020-10-15 14:35:36 Kategoria:

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób uprawiających sport. Kable mogą tylko przeszkadzać podczas biegania czy innego...

więcej »
foto

Bliżej Unii Europejskiej. Cykl audycji na antenie KRP
2020-10-14 13:21:06 Kategoria:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprasza na cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Dowiemy się w nich o bieżących sprawach poruszanych w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.10

ElectroAcoustic ostatni raz w tym roku w Białej Podlaskiej

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Spektakl „Dzieci Powstania ’44” Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

ŁUKÓW, 03.10

Wola Gułowska: obchody ostatniej bitwy wojny obronnej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.10

Bialscy szczypiorniści zagrają z zespołem z Sierpca

więcej »

WĘGRÓW, 03.10

Wystawa na Rynku Mariackim w Węgrowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Zlot Food Trucków w Skórcu

więcej »

ŁOSICE, 03.10

5-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.10

Międzyrzec zagra z Augustowem

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »

ŁUKÓW, 04.10

Giełda Kolekcjonerów w ŁOK - u

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Mecz charytatywny Kacpi dla Marysi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

NOWE SZATY KRÓLA na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

SOKOŁÓW, 04.10

Piknik charytatywny w Sterdyni

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

UKS Olimpia podejmie zespół z Zamościa

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

VI Motocyklowa Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.10

Zlot Food Trucków w Skórcu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.10

Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem - konferencja historyczna

więcej »

WĘGRÓW, 04.10

Mazowsze w Koronie - Beethoven w Węgrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »

LUBARTÓW, 04.10 12:00

Sztandar dla lubelskiej brygady

więcej »
5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Strajk rolników także w powiecie siemiatyckim

więcej »
8

POWIAT BIALSKI, 08.10

Koncert zespołu ludowego - Pawłowianki

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.10

Opowiadanie „Sprawiedliwie” Władysława Stanisława Reymonta wybrzmi w DPT Reymontówka w Chlewiskach

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.10

Noc bibliotek w Trzebieszowie

więcej »

GARWOLIN, 09.10

Miętne: koncert i warsztaty pracy z głosem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Siedlce: zakończenie sezonu motocyklowego

więcej »

WĘGRÓW, 10.10

Mistrzostwa Polski w kick-boxingu Węgrów 2020

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Siedlecki klimat na czytanie

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.10

I Festyn Archeologiczny - Kierunek Grodzisko!

więcej »

ŁUKÓW, 10.10

Ł'OK LIVE: koncert Oliwii Gręzak

więcej »

KRAJ, 10.10

W niedzielę - obchody XX Dnia Papieskiego pod hasłem „Totus Tuus”

więcej »
11

GARWOLIN, 11.10

Koncert i film na XX Dzień Papieski

więcej »

WĘGRÓW, 11.10

Mistrzostwa Polski w kick-boxingu Węgrów 2020

więcej »

RADZYŃ, 11.10

III koncert w ramach XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

więcej »

SOKOŁÓW, 11.10

Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje - koncert w Sokołowskim Ośrodku Kultury

więcej »

KRAJ, 11.10

W niedzielę - obchody XX Dnia Papieskiego pod hasłem „Totus Tuus”

więcej »
12

SOKOŁÓW, 12.10

Szepty - wernisaż wystawy Janusza Lewandowskiego

więcej »
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

„Gładząc wodę” - wernisaż wystawy fotografii Jacka Michalaka

więcej »
16

RADZYŃ, 16.10

Białoruś imperium kontrastów

więcej »

RADZYŃ, 16.10

„Przenikanie światów” Jolanty Kontek i Janusza Maksymiuka

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Transmisja z meczu Pogoń Siedlce – Olimpia Grudziądz

więcej »

SOKOŁÓW, 17.10

Potrzebna pomoc dla Michałka

więcej »
18

GARWOLIN, 18.10

Bieg Spadających Liści – kolejne zawody Grand Prix Ziemi Garwolińskiej

więcej »

KRAJ, 18.10

Dziś Światowy Dzień Misyjny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 19:00

Jesienne spotkania z muzyką organową – on line

więcej »
19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.10

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo Św. Rity z Cascii

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.10

Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską autorką książki „Siostry z powstania”

więcej »
24

RADZYŃ, 24.10

IV koncert XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.10

ŁOK: niedziela z teatrem

więcej »
26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.10

NoveKino Siedlce: Filmowe rekolekcje

więcej »
28 29 30 31

Najnowsze Informacje