Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Artykuł czytany 447 razy


wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.


Z danych GUS dowiadujemy się, że Łuków się wyludnia. Mamy co prawda dodatni przyrost naturalny lecz ujemne saldo migracji. Więcej łukowian z miasta wyjeżdża niż doń przyjeżdża. Jak Pan ocenia to zjawisko?
Jako szkodliwe na przyszłość. Nie chcę snuć kasandrycznych wizji, kiedy to ostatni wyjeżdżający zgasi światło, bo to jest odległy czas i wszystko może się zdarzyć. Ale już teraz niepokojące jest zmniejszanie się ludności miasta na poziomie 7,5 promila. W regionie do miast z wynikami gorszymi zalicza się tylko Kosów Lacki z saldem równym minus 8,5 promila oraz Stoczek Łukowski ze wskaźnikiem minus 15,6 promila. Mniej mieszkańców, przede wszystkim młodych, bo ci głównie emigrują z Łukowa, to mniej podatków od osób fizycznych, mniej przedsiębiorstw płacących podatki. A dochody miasta na cele społeczne, takie jak budowa dróg, chodników, jak opieka społeczna czy oświata i wiele innych, składają się właśnie z pewnej części podatków. Naszemu miastu grozi szybkie starzenie się. A miasto-senior, to tak jak człowiek w starszym wieku. Wiadomo, że łukowscy seniorzy to  wspaniali ludzie, od których można się wiele mądrego nauczyć i nie raz brać z nich przykład. Jednak wiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W naszym mieście będzie podobnie.

Czy zjawisku nadmiernego starzenia się Łukowa można przeciwdziałać?

Można i trzeba. Żeby ludzie nie wyjeżdżali z miasta, muszą się w nim dobrze czuć. Muszą mieć warunki do edukacji i możliwość zdobycia atrakcyjnych zawodów. Muszą znaleźć satysfakcjonującą pracę, mieć gdzie zamieszkać z założoną rodziną i zapewnić dzieciom właściwą opiekę. Dla ludzi młodych, posiadających dzieci, proponuję wybudowanie żłobka na 70 miejsc na pograniczu osiedli Chącińskiego i Klimeckiego, w miejscu gdzie stoi nieczynna kotłownia PEC. Jeżeli okazało by się, że potrzeba więcej podobnych placówek, pojawiłyby się też w innych częściach miasta.

Pierwszą potrzebą dorosłej łukowskiej młodzieży są mieszkania. A tych w mieście jest mało i są bardzo drogie. Co Pan ma do zaproponowania tym, którzy już zaczęli pakować walizki?

Miasto, poza lokalami komunalnymi nie buduje i nie sprzedaje mieszkań, więc nie obiecam, że będę je rozdawał. Poprawy sytuacji mieszkaniowej upatruję w obniżeniu cen za działki budowlane i cen za lokale sprzedawane na wolnym rynku. Doprowadzi do tego konsekwentna polityka miasta polegająca na zwiększeniu konkurencji pomiędzy deweloperami. Potrzeba też zainicjować proces scalenia gruntów, które na planie zagospodarowania przestrzennego Łukowa są przeznaczone pod budownictwo. Scalenie przeprowadzone w porozumieniu i za zgodą właścicieli gruntów, dałoby miastu możliwość inwestowania na tych terenach. Konieczne będzie również wytyczenie dróg dojazdowych do nowych działek budowlanych oraz wykonanie tam przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych. W taki sposób tereny pod budownictwo miejskie, zaznaczone kolorowymi polami na planie zagospodarowania przestrzennego, miałyby odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zachęcenie do inwestowania na uwolnionych terenach więcej niż jednej firmy budowlanej zaowocowałoby spadkiem cen. W mojej ocenie dotychczas bariery utrudniające wymienione prace, powodowało silne lobby deweloperskie, któremu zależy na utrzymaniu w Łukowie wysokiej ceny za mieszkania.

A co z miejscami pracy?

Samorząd powinien tworzyć warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, chociażby poprzez istniejącą strefę ekonomiczną. Tymczasem rozpoczęto tam zaledwie jedną inwestycję, w dodatku budzącą kontrowersje. Postępowanie obecnego burmistrza nie zmierzało do ich ograniczania.

Rozmawiamy głównie o potrzebach ludzi bardzo młodych i w tzw. wieku produkcyjnym. W mieście jest niemało takich, których dobijają kolejki do lekarzy, bariery architektoniczne czy trudności w przemieszczaniu się po mieście. Co z ich problemami?
W Łukowie mamy kilka tysięcy ludzi starszych, a z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku korzysta zaledwie kilkadziesiąt osób. Podobną proporcję widzę przy analizie ofert poszczególnych klubów seniorów czy nawet Łukowskiej Rady Seniorów. To świadczy, że miasto ma bardzo skromne propozycje dla starszych. Stąd w moim programie postuluję utworzenie Centrum Aktywnego Seniora - miejsca, w którym można się spotykać i realizować własne zamierzenia. Tam też można by organizować spotkania międzypokoleniowe, porady prawne itp.

A co oprócz spotkań i rozrywki? Jak zminimalizować codzienne kłopoty seniorów, jak np. wysokie krawężniki, na które ciężko wjechać wózkiem inwalidzkim?
Jedną z propozycji, która ma ulżyć w codziennych trudach jest zorganizowanie w Łukowie komunikacji miejskiej. Byłyby ona dla wszystkich, ale grupa starszych mieszkańców Łukowa, w szczególności zamieszkująca obrzeża miasta, jest szczególnym adresatem pomysłu. Wiem doskonale jak dużo problemów sprawia starszym dostanie się do centrum. Jeśli chodzi o korzystniejsze rozwiązania infrastrukturalne, to trzeba dokonać przeglądu miejsc, które wskazują członkowie Łukowskiej Rady Seniorów. W miarę możliwości i posiadanych pieniędzy muszą być one poprawiane.

Porozmawiajmy jeszcze o Radzie Seniorów. Jest to organ doradczy burmistrza. Tymczasem przez rok Łukowska Rada Seniorów nie zajmowała się opiniowaniem czegokolwiek, bo jej na to nie pozwolono. Jak według Pana powinna wyglądać współpraca burmistrza z taką radą?
Zupełnie inaczej niż teraz. Radni-seniorzy powinni być informowani o projektach uchwał i muszą mieć prawo wypowiadania się na sesjach. Gdy wyborcy zdecydują powierzyć mi mandat burmistrza, będę korzystał z opinii Łukowskiej Rady Seniorów w wielu sprawach. Teraz jej działalność to przykład mało poważnego traktowania seniorów. Oni nie mają nawet swojego stałego miejsca spotkań. Centrum Aktywnego Seniora z mego programu wyborczego, to właśnie miejsce m.in. dla Łukowskiej Rady Seniorów.

Walczy Pan o mandat burmistrza. Dlaczego?
Jako radny widziałem jak załatwia się sprawy miasta i jego mieszkańców. Doszedłem do wniosku, że potrzebna jest zmiana gospodarza, by lepiej niż dotychczas reprezentować interesy łukowian i lepiej zarządzać miastem.

Dziękuję za rozmowę.
Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Alternatywa dla Łukowa


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

MIŃSK MAZ., 02.10

O samorządzie w XIX wieku w Mińsku Mazowieckim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.10

Filmowe Rekolekcje w NoveKino Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.10 14:00

Konferencja - Kobieta a uzależnienie

więcej »

ŁUKÓW, 02.10 17:00

Łuków: Klub Kamena zaprasza

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Sprzątanie świata z Caritas

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Jedyna w Polsce wystawa 7 dzieł El Greco w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

MOK: Koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

MIŃSK MAZ., 04.10 18:00

Wykład „Polska Sztuka 1918-2018” w Muzeum Ziemi Mińskiej

więcej »

MIŃSK MAZ., 04.10 19:00

Koncert z udziałem Alicji Węgorzewskiej w Mińsku Mazowieckim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10 19:00

Spotkanie księży asystentów KSM

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.10

Nocna Bitwa o Wolę Gułowską

więcej »

WĘGRÓW, 05.10 11:00

III Kongres Turystyczny w Węgrowie

więcej »

ŁUKÓW, 05.10 18:00

Gmina Łuków: Jesienny Pokaz Mody w Klimkach

więcej »
6

MIŃSK MAZ., 06.10

I Bieg Pamięci Powstańców Warszawy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.10

Biała Podlaska: Motocykliści zakończą sezon

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.10

Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.10

Mrozy: Siatkarze wracają do gry

więcej »

LUBARTÓW, 06.10

XIV Festiwal Pieśni Patriotycznej w Kocku

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.10

25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2018

więcej »

LUBARTÓW, 06.10

79. rocznica Bitwy pod Kockiem

więcej »

ŁUKÓW, 06.10

Poświęcenie kościoła w Zembrach

więcej »

GARWOLIN, 06.10

Żelechów jedzie na Stadion Młodych!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10

Czas na siatkarskie emocje

więcej »

SOKOŁÓW, 06.10

Recital Od serca do serca

więcej »

LUBARTÓW, 06.10 10:00

XVII Otwarte Mistrzostwa Lubartowa w Szachach

więcej »

ŁOSICE, 06.10 13:30

Konferencja naukowa w Sarnakach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10 17:00

Piosenki znane, oby niezapomniane - koncert Kapeli Siedleckiej

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.10

Rugbiści Pogoni zmierzą się z Orkanem

więcej »

ŁOSICE, 07.10

Pomnik miejsca Pamięci Narodowej w Huszlewie

więcej »

WŁODAWA, 07.10

Nadanie imienia stadionowi w Dubecznie w gminie Hańsk

więcej »

ŁUKÓW, 07.10

Łuków: Półmaraton Jata 21 Serc

więcej »

ŁUKÓW, 07.10

Motocykliści wybierają się do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.10

Pratulin: 8. Pielgrzymka Mężczyzn

więcej »

ŁUKÓW, 07.10 10:00

ŁOK: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.10 11:30

Będzie patriotycznie w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10 12:00

Mecz charytatywny „Gramy dla Pawła”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10 12:00

„Podróż z uśmiechem” – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

RADZYŃ, 07.10 12:00

Zbliża się szósta edycja Radzyńskiej Paraolimpiady

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10 15:00

Wielkie Urodziny Wiki... Koncert Charytatywny

więcej »
8

GARWOLIN, 08.10

Ogólnopolski Festiwal „Jesteśmy wolni”

więcej »
9

Turniej KGW, 09.10

W Senacie o fenomenie kobiety. Zwieńczenie Turnieju KGW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10 18:00

Wernisaż wystawy Pracowni Rysunku i Malarstwa Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.10 10:00

Łuków: „Jak to ze lnem było”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10 11:00

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.10 15:00

Władysław Kosiniak – Kamysz w Zbuczynie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.10 17:00

Pierwsza trójmedialna debata prezydencka w Białej Podlaskiej

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.10

Casting do Teatru Es

więcej »

ŁUKÓW, 11.10

Łuków: Komórkomania w ZS nr 3

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.10 10:00

Inauguracja Roku Akademickiego w WSD

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.10 10:00

Caritas: Koncert Integracyjny „Ten Sam Świat" po raz osiemnasty!

więcej »
12

RADZYŃ, 12.10 13:00

Wohyń: Ostatnia sesja tej kadencji

więcej »

WŁODAWA, 12.10 17:00

Włodawa: Wieczór autorski Teresy Marii Ciodyk

więcej »

MIĘDZYRZEC, 12.10 17:00

Krzyże i kapliczki Gminy Międzyrzec Podlaski

więcej »

GARWOLIN, 12.10 19:00

Garwolin: niezwykły koncert „Nieodległość 100+”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.10 21:00

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.10

V Bieg Prawie Górski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Siedlce: Zakończenie sezonu motocyklowego

więcej »

DROHICZYN, 13.10

Spotkanie formacyjne organistów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin IBK i Gala K-1 w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.10 15:00

Wystawa malarstwa Michała Piotrkowicza i pokaz szermierki w DPT Reymontówka

więcej »

DROHICZYN, 13.10 15:00

Warsztaty Chorału Gregoriańskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 18:00

Dekanalne spotkanie młodych w katedrze siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 20:00

Gutek w Siedlcach

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.10

Jata Race II także dla najmłodszych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10

Niedziela z siatkówką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10

XVIII Dzień Papieski w Siedlcach

więcej »

LUBARTÓW, 14.10 10:00

IV Zjazd absolwentów LO w Kocku

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.10 11:30

Dzień Papieski w Siemiatyczach

więcej »

SOKOŁÓW, 14.10 15:00

XVIII Dzień Papieski w Sterdyni

więcej »

ŁOSICE, 14.10 17:00

Seminarium Odnowy Wiary w Sarnakach

więcej »

GARWOLIN, 14.10 17:00

Garwolin: Koncert z okazji Dnia Papieskiego

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.10 18:00

Spektakl „Rokcy Babloa” w GCK Mrozy

więcej »

ŁUKÓW, 14.10 20:00

Łuków: Rodzinne Targi Zdrowia i Urody

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.10 11:00

Podlaskie Spotkania Literackie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.10 12:00

Dzień Dziecka Utraconego

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.10

16 października - Światowy Dzień Żywności

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.10 11:00

„Nie bój się... nie lękaj... wypłyń na głębię...” - spotkanie poetyckie SGL „Witraż”

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.10 11:00

Uniwersytet Trzeciego Wieku – inauguracja roku akademickiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.10 13:00

Rusza budowa Bialskiej Onkologii

więcej »

MIĘDZYRZEC, 16.10 17:30

Koncert papieski w Międzyrzecu

więcej »

MIŃSK MAZ., 16.10 18:00

Koncert Izabeli Trojanowskiej w Mińsku Mazowieckim

więcej »
17

MIĘDZYRZEC, 17.10

Festyn w Rogoźnicy. Olimpijska Rodzina Sportem Silna

więcej »

GARWOLIN, 17.10 17:00

Sulbiny: Miecznikowski na 100-lecie niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Polskość pasuje każdemu - pokaz mody ubiorów tradycyjnych

więcej »

ŁUKÓW, 17.10 18:00

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »

MIŃSK MAZ., 17.10 18:30

O Wandzie Rutkiewicz w Mińsku Mazowieckim

więcej »
18

Przeczytaj..., 18.10

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki gośćmi spotkania z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 - 19.10

Siedlce: IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 10:00

XX Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach /PROGRAM/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 10:00

Szczyt Gospodarczy w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 18.10 12:00

Łuków: 5 lat świetlicy PARASOL

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 17:00

Spotkanie z Marią Starnawską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 18:00

Msza święta w intencji wszystkich Pracowników Służby Zdrowia

więcej »

SOKOŁÓW, 18.10 18:00

Spotkanie autorskie i promocja książki Ilony Gołębiewskiej

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.10

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki gośćmi spotkania z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.10

Szczyt Gospodarczy w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 19.10 17:00

Msza św. za Ojczyznę w Mińsku Mazowieckim

więcej »

RADZYŃ, 19.10 18:00

W Radzyniu będą się modlić w intencji ojczyzny

więcej »

ŁUKÓW, 19.10 19:00

ŁOK: Człowiek, maszyna, tożsamość

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.10

Spotkanie osób konsekrowanych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10

Siedlce: II Forum Miłosierdzia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10 10:00

Pierwsze Urodziny Stowarzyszenia - Zwierzoluby z Siedlec

więcej »

DROHICZYN, 20.10 10:00

„Gościniec Niepodległości. Udział Kościoła katolickiego w odradzaniu się państwowości polskiej” - konferencja naukowa w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 20.10 17:00

„Sienkiewicz... dla pokrzepienia serc”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10 18:00

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
21

KRAJ, 21.10

21 października 2018 r. wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów KM

więcej »

GARWOLIN, 21.10

Żelechów: koncert „Non omnis moriar” ku czci Świętego Jana Pawła II

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.10 10:30

Transmisja niedzielnej Mszy św. z Kodnia na antenie KRP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.10 12:00

Uroczystości odpustowe i koncert w parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.10 17:00

Zapachy jesieni – koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.10 18:00

„Proces Poety” - wieczór poetycki Krzysztofa Tomaszewskiego

więcej »
23 24

WŁODAWA, 24.10

Pochylmy się nad człowiekiem...

więcej »

RYKI, 24.10 10:00

Ryki: XIX Przedszkolny Konkurs Recytatorski

więcej »

RADZYŃ, 24.10 11:00

Radzyń: „Bądź w Olimpijskiej Formie” z Jackiem Wszołą

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10 11:00

„Nad rodzinnym albumem” – spotkanie Teresy Lipowskiej ze słuchaczami Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »

WŁODAWA, 24.10 16:00

Spotkanie „Pochylmy się nad człowiekiem…”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10 17:00

Turniej Jednego Wiersza w Siedleckiej Książnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10 19:00

Strona B - koncert Anny Przedlackiej, Macieja Turkowskiego i Leskiego

więcej »
25

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 25.10

Caritas: Osoby z niepełnosprawnością stanęły za kamerą

więcej »

RADZYŃ, 25.10 12:00

Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w Radzyniu

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.10

ŁOK: „Wolność jest w nas”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 26.10 09:30

Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podlaskiej

więcej »
27

RADZYŃ, 27.10

Maryjne Rekolekcje w Siedlanowie

więcej »
28

RADZYŃ, 28.10

Maryjne Rekolekcje w Siedlanowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.10

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIŃSK MAZ., 28.10 12:00

Mińsk Maz.: spotkanie z twórczością Zbigniewa Herberta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.10 19:15

Wieczór przy organach Wagnera - recital Wojciecha Bednarskiego

więcej »
29 30

RADZYŃ, 30.10

Spektakl na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

więcej »
31

Najnowsze Informacje

foto

Dlaczego SEIKO…?
2018-10-17 11:18:10 Kategoria:

Nadeszła chwila, by znów widzieć wszystko precyzyjnie. By skupić się na sobie – swoich oczach, wyraźnym widzeniu i świetnym wyglądzie.

więcej »
foto

Nie oceniaj mnie zanim mnie nie poznasz!
2018-10-17 11:05:58 Kategoria:

Nie oceniajmy i nie lękajmy się osób doświadczających zaburzeń psychicznych, wspierajmy i pomóżmy im aktywnie włączyć się w życie społeczne i zawodowe - z takim...

więcej »