Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Artykuł czytany 457 razy


wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.


Z danych GUS dowiadujemy się, że Łuków się wyludnia. Mamy co prawda dodatni przyrost naturalny lecz ujemne saldo migracji. Więcej łukowian z miasta wyjeżdża niż doń przyjeżdża. Jak Pan ocenia to zjawisko?
Jako szkodliwe na przyszłość. Nie chcę snuć kasandrycznych wizji, kiedy to ostatni wyjeżdżający zgasi światło, bo to jest odległy czas i wszystko może się zdarzyć. Ale już teraz niepokojące jest zmniejszanie się ludności miasta na poziomie 7,5 promila. W regionie do miast z wynikami gorszymi zalicza się tylko Kosów Lacki z saldem równym minus 8,5 promila oraz Stoczek Łukowski ze wskaźnikiem minus 15,6 promila. Mniej mieszkańców, przede wszystkim młodych, bo ci głównie emigrują z Łukowa, to mniej podatków od osób fizycznych, mniej przedsiębiorstw płacących podatki. A dochody miasta na cele społeczne, takie jak budowa dróg, chodników, jak opieka społeczna czy oświata i wiele innych, składają się właśnie z pewnej części podatków. Naszemu miastu grozi szybkie starzenie się. A miasto-senior, to tak jak człowiek w starszym wieku. Wiadomo, że łukowscy seniorzy to  wspaniali ludzie, od których można się wiele mądrego nauczyć i nie raz brać z nich przykład. Jednak wiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W naszym mieście będzie podobnie.

Czy zjawisku nadmiernego starzenia się Łukowa można przeciwdziałać?

Można i trzeba. Żeby ludzie nie wyjeżdżali z miasta, muszą się w nim dobrze czuć. Muszą mieć warunki do edukacji i możliwość zdobycia atrakcyjnych zawodów. Muszą znaleźć satysfakcjonującą pracę, mieć gdzie zamieszkać z założoną rodziną i zapewnić dzieciom właściwą opiekę. Dla ludzi młodych, posiadających dzieci, proponuję wybudowanie żłobka na 70 miejsc na pograniczu osiedli Chącińskiego i Klimeckiego, w miejscu gdzie stoi nieczynna kotłownia PEC. Jeżeli okazało by się, że potrzeba więcej podobnych placówek, pojawiłyby się też w innych częściach miasta.

Pierwszą potrzebą dorosłej łukowskiej młodzieży są mieszkania. A tych w mieście jest mało i są bardzo drogie. Co Pan ma do zaproponowania tym, którzy już zaczęli pakować walizki?

Miasto, poza lokalami komunalnymi nie buduje i nie sprzedaje mieszkań, więc nie obiecam, że będę je rozdawał. Poprawy sytuacji mieszkaniowej upatruję w obniżeniu cen za działki budowlane i cen za lokale sprzedawane na wolnym rynku. Doprowadzi do tego konsekwentna polityka miasta polegająca na zwiększeniu konkurencji pomiędzy deweloperami. Potrzeba też zainicjować proces scalenia gruntów, które na planie zagospodarowania przestrzennego Łukowa są przeznaczone pod budownictwo. Scalenie przeprowadzone w porozumieniu i za zgodą właścicieli gruntów, dałoby miastu możliwość inwestowania na tych terenach. Konieczne będzie również wytyczenie dróg dojazdowych do nowych działek budowlanych oraz wykonanie tam przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych. W taki sposób tereny pod budownictwo miejskie, zaznaczone kolorowymi polami na planie zagospodarowania przestrzennego, miałyby odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zachęcenie do inwestowania na uwolnionych terenach więcej niż jednej firmy budowlanej zaowocowałoby spadkiem cen. W mojej ocenie dotychczas bariery utrudniające wymienione prace, powodowało silne lobby deweloperskie, któremu zależy na utrzymaniu w Łukowie wysokiej ceny za mieszkania.

A co z miejscami pracy?

Samorząd powinien tworzyć warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, chociażby poprzez istniejącą strefę ekonomiczną. Tymczasem rozpoczęto tam zaledwie jedną inwestycję, w dodatku budzącą kontrowersje. Postępowanie obecnego burmistrza nie zmierzało do ich ograniczania.

Rozmawiamy głównie o potrzebach ludzi bardzo młodych i w tzw. wieku produkcyjnym. W mieście jest niemało takich, których dobijają kolejki do lekarzy, bariery architektoniczne czy trudności w przemieszczaniu się po mieście. Co z ich problemami?
W Łukowie mamy kilka tysięcy ludzi starszych, a z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku korzysta zaledwie kilkadziesiąt osób. Podobną proporcję widzę przy analizie ofert poszczególnych klubów seniorów czy nawet Łukowskiej Rady Seniorów. To świadczy, że miasto ma bardzo skromne propozycje dla starszych. Stąd w moim programie postuluję utworzenie Centrum Aktywnego Seniora - miejsca, w którym można się spotykać i realizować własne zamierzenia. Tam też można by organizować spotkania międzypokoleniowe, porady prawne itp.

A co oprócz spotkań i rozrywki? Jak zminimalizować codzienne kłopoty seniorów, jak np. wysokie krawężniki, na które ciężko wjechać wózkiem inwalidzkim?
Jedną z propozycji, która ma ulżyć w codziennych trudach jest zorganizowanie w Łukowie komunikacji miejskiej. Byłyby ona dla wszystkich, ale grupa starszych mieszkańców Łukowa, w szczególności zamieszkująca obrzeża miasta, jest szczególnym adresatem pomysłu. Wiem doskonale jak dużo problemów sprawia starszym dostanie się do centrum. Jeśli chodzi o korzystniejsze rozwiązania infrastrukturalne, to trzeba dokonać przeglądu miejsc, które wskazują członkowie Łukowskiej Rady Seniorów. W miarę możliwości i posiadanych pieniędzy muszą być one poprawiane.

Porozmawiajmy jeszcze o Radzie Seniorów. Jest to organ doradczy burmistrza. Tymczasem przez rok Łukowska Rada Seniorów nie zajmowała się opiniowaniem czegokolwiek, bo jej na to nie pozwolono. Jak według Pana powinna wyglądać współpraca burmistrza z taką radą?
Zupełnie inaczej niż teraz. Radni-seniorzy powinni być informowani o projektach uchwał i muszą mieć prawo wypowiadania się na sesjach. Gdy wyborcy zdecydują powierzyć mi mandat burmistrza, będę korzystał z opinii Łukowskiej Rady Seniorów w wielu sprawach. Teraz jej działalność to przykład mało poważnego traktowania seniorów. Oni nie mają nawet swojego stałego miejsca spotkań. Centrum Aktywnego Seniora z mego programu wyborczego, to właśnie miejsce m.in. dla Łukowskiej Rady Seniorów.

Walczy Pan o mandat burmistrza. Dlaczego?
Jako radny widziałem jak załatwia się sprawy miasta i jego mieszkańców. Doszedłem do wniosku, że potrzebna jest zmiana gospodarza, by lepiej niż dotychczas reprezentować interesy łukowian i lepiej zarządzać miastem.

Dziękuję za rozmowę.
Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Alternatywa dla Łukowa


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.03

Włosy to skarb, którym możesz się podzielić – akcja „Włosomania” 1 marca w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Wkrótce kolejna edycja ulańskiego turnieju piłki ręcznej

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Ulicami Radzynia przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Namiot Wyklętych w Radzyniu po raz drugi

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Biała Podlaska: miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Zakochani w muzyce - koncert charytatywny w BCK

więcej »

ŁUKÓW, 01.03

Łukowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

WĘGRÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Wystawa malarstwa Weroniki Raczyńskiej

więcej »

LUBARTÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

WŁODAWA, 01.03 13:00

Włodawa: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03 17:00

Koncert charytatywny „Zakochani w muzyce”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »

DROHICZYN, 01.03 20:00

Kabaretowy weekend w Drohiczynie

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

KRAJ, 02.03

Wielki Finał Charytatywnego Turnieju DeckenBau „Dzieci - Dzieciom” razem dla Stasia

więcej »

DROHICZYN, 02.03

Diecezjalny Turniej w Piłkę Siatkową KSM Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

ŁUKÓW, 02.03 11:00

Gmina Trzebieszów: Rajd Pamięci

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.03 14:00

Królewski Bal Stulecia w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »

DROHICZYN, 02.03 19:00

Kabaretowy weekend w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 02.03 20:00

Łuków: Dyskoteka dla dawnej młodzieży

więcej »
3

MIĘDZYRZEC, 03.03

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyrzecu

więcej »

ŁUKÓW, 03.03

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 15:00

Róbmy swoje, czyli Wojciech Młynarski znany i mniej znany

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 15:00

Koncert Orkiestry Dętej OSP Sterdyń

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 17:00

Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak: „Najlepsze dopiero będzie. Historia humoru w pigułce”

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.03

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

LUBARTÓW, 05.03

XX Ostatkowe Spotkania Zespołów Ludowych „KUSAKI 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6

KRAJ, 06.03 10:30

„Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości” - konferencja w Sejmie

więcej »

KRAJ, 06.03 10:30

„Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości” - konferencja w Sejmie

więcej »

GARWOLIN, 06.03 11:00

Zamek w Żelechowie - prezentacja wyników badań archeologicznych

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: koncert z okazji Dnia Kobiet

więcej »

LUBARTÓW, 07.03

75 rocznica pacyfikacji wsi Jamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Wernisaż Marceliny Żurek

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.03

Miedzy nami kobietami – Dzień Kobiet w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Biała Podlaska: Wystawa fotografii Elżbiety Pyrki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 08.03 14:00

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.03 16:00

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na Dzień Kobiet

więcej »

LUBARTÓW, 08.03 18:00

Gdzie ci mężczyźni...

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03 19:00

Spektakl „Jej wysokość Jadzia”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.03

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03

Terespol: Dzień Kobiet na sportowo i kulturalnie

więcej »

LUBARTÓW, 09.03

Gminny Dzień Kobiet w Ostrowie Lubelskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.03

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.03

Dobry wieczór z Pakosińską

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03 16:00

Dzień Kobiet z Tomaszem Stockingerem

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 10.03

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 10.03

Święto kobiet w Łosickim Domu Kultury

więcej »

WĘGRÓW, 10.03

Turniej Strażaków OSP Powiatu Węgrowskiego w Halową Piłkę Nożną

więcej »

ŁUKÓW, 10.03

Niedziela z teatrem - teatr Bajlandia w ŁOK

więcej »

MIĘDZYRZEC, 10.03

Dla Ciebie Kobieto, czyli VI Forum Kobiet w Krzewicy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.03 12:00

Rozpoczyna się IX Szachowe Grand Prix Terespola

więcej »

ŁOSICE, 10.03 14:00

Lipno: O sytuacji na rynku owoców

więcej »

ŁUKÓW, 10.03 15:00

Gmina Stanin: Gminny Dzień Kobiet

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »

ŁUKÓW, 10.03 17:30

„Bajadera” w Kinie Łuków

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.03 18:00

Wystawa Antoniego Wróblewskiego w Galerii DOM

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.03

Akcja krwiodawstwa w Radoryżu Smolanym

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.03

Koncert piosenek Edith Piaf „Wieczór w Paryżu

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

RADZYŃ, 14.03 15:30

Radzyń: Spotkanie autorskie z Renatą Kosin

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »

ŁUKÓW, 14.03 18:00

Łuków: Wielkopostne Spotkanie w kościele Świętego Brata Alberta

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.03

Zmiana terminu Finału miasta Biała Podlaska w koszykówce dziewcząt

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

ŁUKÓW, 15.03 17:00

Łuków: „100 lat Trójki”

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.03

V Memoriał Kazimierza Rybaka

więcej »

MIĘDZYRZEC, 16.03

Chorały dla Templariuszy

więcej »

ŁUKÓW, 16.03

Nocny maraton pływania w Łukowie

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.03

Mielnik: Wystawa fotograficzna Krzysztofa Dzierzkowskiego

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 10:00

Akcja poboru krwi przy parafii w Hucie Dąbrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

SOKOŁÓW, 17.03 15:00

SMYKOFONIA w SOK

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 17:00

Msza w intencji rodziców w łukowskiej Kolegiacie

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 17:00

Wiosenny Koncert Łukowskiej Orkiestry Dętej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18

WŁODAWA, 18.03 10:00

Wernisaż prac Poli Łubkowskiej

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.03 10:30

Urodziny łukowskiej „Trójki”

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.03 17:30

Siła mężczyzny, czy kryzys faceta?

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.03

Monografia Gminy Łomazy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

SOKOŁÓW, 20.03 17:00

Sokołów Podlaski: Biblioteka zaprasza na spotkanie przy kawie

więcej »

SOKOŁÓW, 20.03 19:00

Jan Jakub Kolski w sokołowskim DKFie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

SOKOŁÓW, 21.03

Spotkanie balladowe z Lechem Zakrzewskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

RADZYŃ, 21.03 11:00

Ptaki Ziemi Radzyńskiej w „Galerii na Płocie”

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

WĘGRÓW, 22.03 16:00

Mistrzostwa Polski w Kick-Boxingu w Węgrowie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

ŁUKÓW, 23.03

Gmina Łuków: szachowy turniej w Krynce

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.03 16:00

Warsztaty wiosennych dekoracji w Mrozach

więcej »

ŁOSICE, 23.03 20:00

Nocny SuperSam w Łosicach

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.03

VI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tuczna

więcej »

WĘGRÓW, 24.03 11:00

Odsłonięcie tablic upamiętniających Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodzinę Lubkiewiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29 30

RADZYŃ, 30.03

Róże Europy wystąpią na radzyńskim RO(C)KOWISKU 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

SIEMIATYCZE, 31.03

13. Otwarty Turniej im. Czesława Burdziuka

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 31.03

Otwarcie wystawy - Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »
foto

Otwarcie 2. sklepu Lidl w Siedlcach /ZDJĘCIA/
2019-03-14 10:44:06 Kategoria:

14 marca przy ul. Partyzantów 16A został otwarty drugi sklep sieci Lidl Polska w Siedlcach. Z okazji otwarcia na klientów czeka specjalna oferta produktów w promocyjnych...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny - kto...
2019-03-14 10:14:49 Kategoria:

Pozornie kredyt gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny nie mają ze sobą wiele wspólnego. W rzeczywistości są to jednak oferty, które mogą zainteresować tych samych...

więcej »
foto

Problemy z podatkami w firmie? Nigdy więcej!
2019-03-14 10:05:29 Kategoria:

Podczas rozwijania naszego biznesu często napotykamy na przeszkody, których wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć. Jednym z problemów, na które narzekają...

więcej »
foto

Zabiegany? Zamów jedzenie do domu, wykorzystując...
2019-03-12 09:18:32 Kategoria:

Brakuje Ci czasu i stale jesteś w biegu? Jeżeli te określenia pasują do Ciebie, to wiedz, że należysz do bardzo dużej grupy społeczeństwa. W dzisiejszych czasach...

więcej »