Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Artykuł czytany 456 razy


wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.


Z danych GUS dowiadujemy się, że Łuków się wyludnia. Mamy co prawda dodatni przyrost naturalny lecz ujemne saldo migracji. Więcej łukowian z miasta wyjeżdża niż doń przyjeżdża. Jak Pan ocenia to zjawisko?
Jako szkodliwe na przyszłość. Nie chcę snuć kasandrycznych wizji, kiedy to ostatni wyjeżdżający zgasi światło, bo to jest odległy czas i wszystko może się zdarzyć. Ale już teraz niepokojące jest zmniejszanie się ludności miasta na poziomie 7,5 promila. W regionie do miast z wynikami gorszymi zalicza się tylko Kosów Lacki z saldem równym minus 8,5 promila oraz Stoczek Łukowski ze wskaźnikiem minus 15,6 promila. Mniej mieszkańców, przede wszystkim młodych, bo ci głównie emigrują z Łukowa, to mniej podatków od osób fizycznych, mniej przedsiębiorstw płacących podatki. A dochody miasta na cele społeczne, takie jak budowa dróg, chodników, jak opieka społeczna czy oświata i wiele innych, składają się właśnie z pewnej części podatków. Naszemu miastu grozi szybkie starzenie się. A miasto-senior, to tak jak człowiek w starszym wieku. Wiadomo, że łukowscy seniorzy to  wspaniali ludzie, od których można się wiele mądrego nauczyć i nie raz brać z nich przykład. Jednak wiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W naszym mieście będzie podobnie.

Czy zjawisku nadmiernego starzenia się Łukowa można przeciwdziałać?

Można i trzeba. Żeby ludzie nie wyjeżdżali z miasta, muszą się w nim dobrze czuć. Muszą mieć warunki do edukacji i możliwość zdobycia atrakcyjnych zawodów. Muszą znaleźć satysfakcjonującą pracę, mieć gdzie zamieszkać z założoną rodziną i zapewnić dzieciom właściwą opiekę. Dla ludzi młodych, posiadających dzieci, proponuję wybudowanie żłobka na 70 miejsc na pograniczu osiedli Chącińskiego i Klimeckiego, w miejscu gdzie stoi nieczynna kotłownia PEC. Jeżeli okazało by się, że potrzeba więcej podobnych placówek, pojawiłyby się też w innych częściach miasta.

Pierwszą potrzebą dorosłej łukowskiej młodzieży są mieszkania. A tych w mieście jest mało i są bardzo drogie. Co Pan ma do zaproponowania tym, którzy już zaczęli pakować walizki?

Miasto, poza lokalami komunalnymi nie buduje i nie sprzedaje mieszkań, więc nie obiecam, że będę je rozdawał. Poprawy sytuacji mieszkaniowej upatruję w obniżeniu cen za działki budowlane i cen za lokale sprzedawane na wolnym rynku. Doprowadzi do tego konsekwentna polityka miasta polegająca na zwiększeniu konkurencji pomiędzy deweloperami. Potrzeba też zainicjować proces scalenia gruntów, które na planie zagospodarowania przestrzennego Łukowa są przeznaczone pod budownictwo. Scalenie przeprowadzone w porozumieniu i za zgodą właścicieli gruntów, dałoby miastu możliwość inwestowania na tych terenach. Konieczne będzie również wytyczenie dróg dojazdowych do nowych działek budowlanych oraz wykonanie tam przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych. W taki sposób tereny pod budownictwo miejskie, zaznaczone kolorowymi polami na planie zagospodarowania przestrzennego, miałyby odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zachęcenie do inwestowania na uwolnionych terenach więcej niż jednej firmy budowlanej zaowocowałoby spadkiem cen. W mojej ocenie dotychczas bariery utrudniające wymienione prace, powodowało silne lobby deweloperskie, któremu zależy na utrzymaniu w Łukowie wysokiej ceny za mieszkania.

A co z miejscami pracy?

Samorząd powinien tworzyć warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, chociażby poprzez istniejącą strefę ekonomiczną. Tymczasem rozpoczęto tam zaledwie jedną inwestycję, w dodatku budzącą kontrowersje. Postępowanie obecnego burmistrza nie zmierzało do ich ograniczania.

Rozmawiamy głównie o potrzebach ludzi bardzo młodych i w tzw. wieku produkcyjnym. W mieście jest niemało takich, których dobijają kolejki do lekarzy, bariery architektoniczne czy trudności w przemieszczaniu się po mieście. Co z ich problemami?
W Łukowie mamy kilka tysięcy ludzi starszych, a z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku korzysta zaledwie kilkadziesiąt osób. Podobną proporcję widzę przy analizie ofert poszczególnych klubów seniorów czy nawet Łukowskiej Rady Seniorów. To świadczy, że miasto ma bardzo skromne propozycje dla starszych. Stąd w moim programie postuluję utworzenie Centrum Aktywnego Seniora - miejsca, w którym można się spotykać i realizować własne zamierzenia. Tam też można by organizować spotkania międzypokoleniowe, porady prawne itp.

A co oprócz spotkań i rozrywki? Jak zminimalizować codzienne kłopoty seniorów, jak np. wysokie krawężniki, na które ciężko wjechać wózkiem inwalidzkim?
Jedną z propozycji, która ma ulżyć w codziennych trudach jest zorganizowanie w Łukowie komunikacji miejskiej. Byłyby ona dla wszystkich, ale grupa starszych mieszkańców Łukowa, w szczególności zamieszkująca obrzeża miasta, jest szczególnym adresatem pomysłu. Wiem doskonale jak dużo problemów sprawia starszym dostanie się do centrum. Jeśli chodzi o korzystniejsze rozwiązania infrastrukturalne, to trzeba dokonać przeglądu miejsc, które wskazują członkowie Łukowskiej Rady Seniorów. W miarę możliwości i posiadanych pieniędzy muszą być one poprawiane.

Porozmawiajmy jeszcze o Radzie Seniorów. Jest to organ doradczy burmistrza. Tymczasem przez rok Łukowska Rada Seniorów nie zajmowała się opiniowaniem czegokolwiek, bo jej na to nie pozwolono. Jak według Pana powinna wyglądać współpraca burmistrza z taką radą?
Zupełnie inaczej niż teraz. Radni-seniorzy powinni być informowani o projektach uchwał i muszą mieć prawo wypowiadania się na sesjach. Gdy wyborcy zdecydują powierzyć mi mandat burmistrza, będę korzystał z opinii Łukowskiej Rady Seniorów w wielu sprawach. Teraz jej działalność to przykład mało poważnego traktowania seniorów. Oni nie mają nawet swojego stałego miejsca spotkań. Centrum Aktywnego Seniora z mego programu wyborczego, to właśnie miejsce m.in. dla Łukowskiej Rady Seniorów.

Walczy Pan o mandat burmistrza. Dlaczego?
Jako radny widziałem jak załatwia się sprawy miasta i jego mieszkańców. Doszedłem do wniosku, że potrzebna jest zmiana gospodarza, by lepiej niż dotychczas reprezentować interesy łukowian i lepiej zarządzać miastem.

Dziękuję za rozmowę.
Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Alternatywa dla Łukowa


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.02

XX - lecie Klubu Żeglarskiego Korab

więcej »

ŁOSICE, 01.02 18:00

Będą rozmawiać o fermach

więcej »
2

RADZYŃ, 02.02

300 artystów wystąpi w widowisku „Nasze Betlejem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02

Sobotni wieczór z siatkówką

więcej »

ŁOSICE, 02.02

SERPEL 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02

Koncert kolęd i pastorałek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02 10:30

Biskup Siedlecki zaprasza na obchody Dnia Życia Konsekrowanego

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.02

Cztery Pory Muzyki – Zima

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.02 10:00

Jubileuszowa pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Siedlce: bezpłatne badania i porady specjalistów

więcej »

LUBARTÓW, 04.02 15:00

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie S19 Kock - Lubartów

więcej »
5

LUBARTÓW, 05.02 15:00

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie S19 Kock - Lubartów

więcej »

LUBARTÓW, 05.02 18:30

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie S19 Kock - Lubartów

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.02 18:45

Seminarium Odnowy Wiary w Białej Podlaskiej

więcej »
7

WŁODAWA, 07.02 17:00

Spotkanie z arborystami we Włodawie

więcej »

SOKOŁÓW, 07.02 17:00

SUTW: Charles Aznavour - artysta globalny

więcej »
8

WŁODAWA, 08.02

Spotkanie z arborystami we Włodawie

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

więcej »

WĘGRÓW, 10.02

ŁOCHÓW: CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA ELI

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.02

Zimowy maraton w Jeruzalu

więcej »

SOKOŁÓW, 10.02

Bal kostiumowy dla dzieci w Sterdyni

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.02 17:00

X lat Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.02

Bajkowe Poranki w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.02 10:00

Siedlce: Światowy Dzień Chorego

więcej »
12 13

RADZYŃ, 13.02

Wyrusz w podróż nad Bajkał z Moniką Radzikowską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.02 11:00

X lat Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.02

Akcja „Randka w ciemno z książką”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.02 10:00

Kamień Wiary - finał

więcej »

LUBARTÓW, 14.02 17:00

Koncert „Miłość przychodzi”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02 17:00

Spotkanie „Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja” w Białej Podlaskiej

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.02 18:30

Wernisaż wystawy „Ogień i walka”

więcej »

GARWOLIN, 14.02 19:00

Bluesowe Walentynki w GCAK Sulbiny

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.02 18:00

Gala Sportu w Węgrowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.02 18:30

Emilia Komarnicka w Walentynki w Chodowie

więcej »
16

ŁOSICE, 16.02

Bieg Trapera dla Natalii

więcej »

KRAJ, 16.02

II Otwarte Zawody o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego w Slalomie Narciarskim

więcej »
17

GARWOLIN, 17.02

Garwolin: rejonowe spotkanie młodzieży

więcej »

ŁOSICE, 17.02

Koncert charytatywny dla Natalii Kowaluk

więcej »

ŁUKÓW, 17.02 17:00

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.02 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - Piosenki z Kabaretu Starszych Panów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.02 17:00

Spotkanie formacyjne dla prawników

więcej »
18

WŁODAWA, 18.02 11:00

Włodawa: Ferie z Biblioteką 2019

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.02

Warsztatowe spotkanie na siemiatyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.02

Orlen Przedszkoliada Tour w Siedlcach

więcej »
20

ŁOSICE, 20.02 12:00

I Powiatowa Konferencja Edukacyjna w Łosicach

więcej »

WŁODAWA, 20.02 16:00

Promocja książki Patryka Osieleńca „Oko Kordoby”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02 20:30

Koncert Apostolis Anthimos Quartet w Białej Podlaskiej

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.02

VITOexTrEAM: Katarzyna Boni i jej książka „Ganbare! Warsztaty umierania”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.02

Koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02 17:00

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji

więcej »

SOKOŁÓW, 21.02 18:00

Spotkanie z Marcinem Sitko i promocja książki „Rysiek Riedel”

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.02

VITOexTrEAM: Katarzyna Boni i jej książka „Ganbare! Warsztaty umierania”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02 10:00

Nie daj się oszukać. Przyjdź i posłuchaj - spotkanie w „Domu nad Stawami”

więcej »

RADZYŃ, 22.02 18:00

„Chwile refleksji” Bronisławy Niebrzegowskiej

więcej »
23

LUBARTÓW, 23.02 15:00

Nowy cykl #SPOTKANIA Z PASJĄ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.02 18:30

Promocja książki „Projekt życie”

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.02

Miting z blondynką czyli rozmowy o depresji

więcej »

POWIAT BIALSKI, 24.02

Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 17:00

Miting z blondynką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 18:00

Miting z blondynką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 19:00

Spektakl „Nasze żony” w Siedlcach

więcej »
25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.02 11:00

Wykłady Wiesławy Chaleckiej dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.02 14:00

Wykłady Wiesławy Chaleckiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28

RADZYŃ, 28.02

Radzyń: Ruszyły zapisy na absolwencki turniej tenisa stołowego

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »