Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /Sylwia Jasińska/
2018-03-26 10:20:00 Artykuł czytany 1264 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VI edycję konkursu przez Panią Sylwię Jasińską z miejscowości Klimy w gminie Olszanka.


Wstęp

Góra, i droga, i krzyż na Twych ramionach, Panie Jezu w godzinie prawdy pragniemy tak, jak ty stanąć w prawdzie. Stanąć z krzyżem swej nędzy i marności i iść za tobą. Góra i droga. Droga pod górę, a na górze krzyż, ciężar naszych uczynków, myśli, słów i zaniedbań. Ciężar naszej ignorancji i bałwochwalstwa. Ty Panie stanąłeś w prawdzie. Prawda dokonała się na Golgocie… przy pustym grobie. A droga Twa zaczęła się w Betlejem, gdzie słowo stało się ciałem. Droga ta to całe twoje ziemskie życie, pełne odrzucenia, pogardy, nienawiści, zemsty, niewiary. Getsemani i krwawy pot, zdrada i sąd, i droga, i góra, i krzyż. Panie dodaj nam odwagi, udziel łask byśmy dziś, tak jak Ty przede dniu chwały stanęli z krzyżem własnej prawdy i podążyli za Tobą.

Boże dlaczego ciągle chcemy uciekać? Czemu nie kierujemy się miłością jak Ty to uczyniłeś? Dlaczego w obliczu cierpienia swoim własnym krzyżem obarczamy brata, bliźniego, w którym ty jesteś? Dlaczego milczymy gdy trzeba się sprzeciwić złu? Zabijamy milczeniem, brakiem sprzeciwu. Naszym milczeniem rozrywamy nienarodzone dzieci i odłączamy starców, i kaleki od aparatury. Dla nas, na dziś ważniejszy jest problem otwartego sklepu, niż to, co za chwilę dokona się w Getsemani i na Golgocie.

Zajączek i kurczaczek zamiast Triduum Paschalnego. Baranek Boży - ofiara za Nas to już tylko opowieść- kolejna pomijana bajeczka. Do źródła prawdy coraz nam dalej, bo co mnie obchodzi czyjaś męczeńska śmierć? Mnie to jeszcze nie dotyczy. Jednocześnie doskonale potrafię eksponować swoje krzywdy, kocham czuć się skrzywdzonym i ofiarą.

Stacja I:  Pan Jezus na śmierć skazany

Bóg stanął przed człowiekiem w prawdzie. Boga sądzi człowiek. Jak często ja jestem Piłatem, wydającym wyroki, osądy, opinie, często krzywdzące? Jak często ja w obliczu odrzucenia, odrzucam prawdę i głośno krzyczę…Nie znam tego człowieka, nie trzy a tysiące razy, i jak często ja pchany trendem i modą umywam ręce w obliczu tłumu? Jak często nie mam odwagi iść pod prąd do prawdy?

Stacja II

Nasza miłość Panie Jezu jest darem dla bliźniego. Ty Panie biorąc nasze krzyże na swoje barki skruszyłeś granice miłości. Nie ma takiej winy, której Ty nie byłbyś w stanie dźwigać. A my tak często nie mamy na tyle pokory, by z czystym sercem oświadczyć Tobie Panie „ Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi”. Przyrośliśmy do kanapy, ciepłej izby, zbudowaliśmy mur między nami a Tobą, między nami a miłością, bo tak przecież wygodniej i łatwiej. Daliśmy sobie wmówić, że celem naszego życia jest czerpanie z marnych darów tego świata, a krzyż to obciach, często tylko ozdoba czy gadżet. Zapominamy, że Twoja optyka Panie jest inna, a Ty Panie poświęciłeś życie swojego syna byśmy my mogli żyć.

W chwili, gdy napotykamy trudności, cierpienia, z wyrzutem zadajemy Bogu pytanie: Dlaczego? Dlaczego Ja? Cierpienie Jezusa było ofiarowane za nas, otworzyło nam drogę do życia wiecznego. Chcielibyśmy zostać świętymi tu- na ziemi, albo chcielibyśmy by nas tak traktowano, za takich uważano. A drobne wyrzeczenia, poświęcenie godziny na modlitwę czy Eucharystię urasta do rangi problemu nie do pokonania. Chcemy pachnieć i otaczać się pachnącymi, gdy stajemy przed krzyżem przeznaczonym dla Nas ostentacyjnie przedstawiamy L4…z życia.

Stacja III


Już tu przy pierwszym upadku wielu z nas zostaje bez sił. Ty Panie zebrałeś się i podniosłeś i szedłeś by wypełniło się to, co zostało przepowiedziane. Gdy patrzę na leżącego Jezusa daję sobie usprawiedliwienie. Bo przecież sam Bóg upadł. Ja jednak na tym etapie pozostaje. Nie widzę już, że skatowane ciało dźwignęło krzyż i wędrowało ku śmierci, która dała życie, ku śmierci, która dała zwycięstwo. Paradoks, nonsens. Nie, prawda, której na imię zbawienie!!!

Stacja IV


Miecz boleści przeszyje Twe serce, serce matki pełne miłości jest zawsze przy swoich dzieciach. Matka jest z nami zawsze i tym bardziej i więcej jest, gdy jest nam trudniej. Najbardziej jest, gdy wątpimy, uciekamy. Nie dostrzegam Cię wtedy Matko skupiony na swej krzywdzie i cierpieniu. Przeklinam, złorzeczę, obwiniam, targam się i mocuję z tym, na co tak naprawdę nie mam wpływu. Odrzucam różaniec, nie pamiętam Matko Twej obietnicy, że modlitwa ta ubłagała tak wiele łask. Pragnę wierzyć, że Ty Matko jesteś wtedy, gdy wydaje mi się, że jestem sam, samotny, odrzucony, wzgardzony, wyśmiany.

Stacja V


Czy pamiętam, że Szymon nie z własnej woli zdobył się na ten gest? Gdy widzę obraz wieśniaka pomagającego Bogu. Chciałbym widzieć w jego twarzy swoją twarz, w jego osobie siebie. Bo to przecież Bóg, Bogu pomóc trzeba, to mi się opłaca, a jak reaguję na cierpienie innych:
- nie moja sprawa!
- co mnie to obchodzi!
- nie chcę się mieszać!

Jak łatwo zgadzam się na aborcję i eutanazję, jak łatwo promuję antykoncepcję. Wziąć krzyż za kogoś, czasem tylko słowo sprzeciwu, głos oddany w słusznej sprawie. Pomagam przymuszony, tym rzymskim żołnierzem, który stawia mnie obok Jezusa, jest często chora ambicja, prestiż, chęć dodania sobie splendoru czy poklask, albo pieniądze. Owszem pomagam, dając z tego co mi zbywa, rzadko z serca, bezinteresownie. Jestem marionetką tego świata i w nim szukam akceptacji. Po co? A może dlaczego? Bo jestem nędzą, marnością nad marnościami, której własne ego zaćmiło światło miłości i miłosierdzia. Przymuszeni, w lęku przed opinią, ale bez wiary, idziemy za Jezusem licząc kroki do końca tej drogi.

Czysta decyzja by wziąć to jarzmo pociąga za sobą ofiarowanie cierpienia. Panie Jezu jak jest mi trudno wziąć krzyż, a jeszcze trudniej ofiarować cierpienie, a przecież krzyż ofiarowany dopiero nabiera słodyczy. Cierpienie ofiarowane w imię miłości ma sens i cel. Krzyż Jezusa pokazuje nam, że nie żyjemy tylko dla siebie, że miłość to Bóg, drugi człowiek i ja. Często jednak moja własna miłość jest najważniejsza, a kochać potrafimy tylko w chwilach zadowolenia, radości, gdy jest nam dobrze, i to dobro potrafimy ofiarować i eksponować. Kraina wiecznej szczęśliwości, którą próbujemy budować tu na ziemi jest iluzją i tylko iluzją, ale my z uporem maniaka próbujemy w nią wierzyć, odrzucamy prawdę jedyną, prawdę o szczęściu. Stawiamy znak równości pomiędzy miłością a seksem, szczęściem a pieniędzmi czy doznaniami…a gdzie jest miejsce dla Boga i jego miłości?

Stacja VI

Namacalny gest, akt miłosierdzia. Miłość Weroniki była silniejsza niż lęk i strach. Jako jedyna wyszła przed szydzący z Jezusa tłum, nie bacząc na to, że za chwilę mogła być aresztowana przez żołnierzy, pobita przez oszalały z nienawiści tłum. A ja tak z łatwością daję się pędzić prawdom ku marnym prawdom…

Jeśli chcesz znaleźć źródło,
Musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
Wiesz, że ono musi tu gdzieś być-
Gdzie jesteś źródło?...Gdzie jesteś, źródło?!

Cisza…
Strumieniu, leśny strumieniu,
Odsłoń mi tajemnicę
Swego początku!

( Cisza- dlaczego milczysz?
Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku.)

Pozwól mi wargi umoczyć
W źródlanej wodzie
Odczuć świeżość,
Ożywczą świeżość.

Stacja VII

Mój zbawiciel znowu upada pod krzyżem! Pycha to moja, i moje powtarzane grzechy, rzuciłem mego Zbawiciela na ziemię. Ile było takich byle jakich spowiedzi, zwłaszcza w młodzieńczych latach, ile było takich spowiedzi, aby tylko inni się ode mnie odczepili? Ile było tych spowiedzi świętokradczych? Ile razy przysięgałem mu miłość? Ile razy przedkładałem grzech ponad miłość Chrystusa? Ile razy wyciskałem potok łez z oczu mojej Matki Maryi? Jezu staję przed Tobą jako nędzny grzesznik, który błaga Cię o miłosierdzie i przeprasza Cię za wszystkie moje grzechy. Okaż nade mną swoje miłosierdzie, za wszystko co gorzko opłakuję u Twoich stóp, Maryjo, trzymaj mnie Twoją potężną ręką, bym nie wpadł znowu w przepaść zepsucia, nędzy, a przede wszystkim strasznej rozpaczy.

Stacja VIII

Jezus na swojej drodze spotyka dużą grupę kobiet, prawdopodobnie z Jerozolimy i okolic. Kobiety płakały, wręcz szlochały ale w ukryty sposób, nie zanosiły się płaczem, ponieważ prawo żydowskie zakazywało głośnego opłakiwania skazańca. Jezus w sposób niezwykły dostrzega te kobiety, patrzy na nie tak, jak nikt inny do tej pory. Jezus mówi do nich, błogosławcie te, które nie rodzą, płaczcie nad swoim losem, tak okrutnym, który nieuchronnie nadejdzie. Jezus dostrzega w tych kobietach wewnętrzny wstyd, gdzie widzi suchość, bezowocność.

A czy ja nie jestem takim suchym drzewem? Czy moja dusza przynosi owoc? Czy ja za wszelką cenę nie próbuje przykryć moich grzesznych występków płaszczem pozornej miłości? Czy moja dusza jest dobra? Czy wprost przeciwnie jest do niczego, wyschnięta na popiół? Jezu Ty nas napominasz, że najlepszą metodą na nasze cierpienie, nasz wewnętrzny czy fizyczny dramat jest dostrzeżenie dramatu innej osoby. Doskonale uczy nas o tym, św. Matka Teresa z Kalkuty, która prosiła Jezusa, aby odwrócił jej oczy na kogoś innego, kto cierpi bardziej od niej. Przezwycięż ten wstyd, strach i spójrz na drugiego człowieka miłosiernymi oczami Jezusa. Okaż miłość, nieś pomoc i współczucie.

Stacja IX

Znów zabrakło sił, zadrżały mięśnie, kolejny raz upada nasz Bóg. Podnosi się i my stajemy razem z nim bo zwycięstwo już blisko. Te moje ciągłe popadanie w grzechy bez miary i wstydu, tak bardzo przygniotło Ciebie Jezu. O Jezu, miłości moja nieskończona, nie opuszczaj mnie, pomóż, tak… pomóż przez swoje nieskończone miłosierdzie, pomóż gdy jest mi źle i wydaje mi się, że już nie dam rady się podnieść!

Stacja X

Rzymscy żołnierze obnażyli Boga zrywając z Niego szaty ,i rzucali losy dzieląc się rozdartymi płótnami. To były ich trofea, w ich mniemaniu trofea symbolizujące ich zwycięstwo, i ich sukces. Oprawcy i kaci, w ten z reguły sposób przechodzą do historii, a my czy nie kolekcjonujemy i nie szczycimy się z posiadania pamiątek czyichś krzywd? Często pielęgnujemy w sobie urazy, planujemy zemstę, angażujemy cały swój potencjał i inteligencję, by postawić na swoim. Widząc łzy, cierpienie zaczynam odczuwać satysfakcję.

Jacy my tak naprawdę jesteśmy? Ja twój kat i oprawca staję przed Tobą obnażonym, Jezu obdarty z szat, zhańbiony naucz mnie wybaczać i prosić o wybaczenie. Nie chcę już żyć zemstą, upokarzać i szydzić. Nie chcę być katem i oprawcą

Stacja XI

Dzisiejszy świat wywyższa na czerwonych dywanach, w blasku jupiterów i w złotych szatach medalami. Gonimy za poklaskiem, uznaniem, a to krzyż jest najdoskonalszym aktem wywyższenia człowieka. Krzyż na Golgocie wywyższył każdego z nas, miłość w imię której, to dokonało się, otworzyła nam bramy nieba. Jezus przez krzyż zawarł z nami nowe przymierze. Niemierzalna jest wartość krzyża w wymiarze duchowym, bo któż z ludzi mógłby tego dokonać? Pokora…tak bardzo mi jej brakuje, czasem nie pojmuję głębi istoty krzyża…tak trudno spojrzeć na siebie oczami Jezusa i zachować granice. Bóg dał mi wolną wolę, a ja Boże nie potrafię z niej korzystać! Czasem przegrywam, ale nie daję sobie włożyć krzyża na ramiona.bo to nie moja wina, bo to taki podły czas i świat!. Ja Patrzę teraz na swoje życie u stóp krzyża, w jego blasku i chwale, patrzę Panie na Twoje przebite ręce, nogi i krwawiący bok i w swej pysze podaję Ci nasączoną octem gąbkę.

Tu, pod krzyżem dociera do mnie, że często stoję po stronie tłumu, pluję Ci w twarz, obrażam. Bo krzyż to już rzecz powszednia, nie wywołuje takiego szoku jak u pierwszych chrześcijan. Chcemy, żeby nasz krzyż jak ma już być, to żeby był spektakularny, dostrzegalny, przykuwający uwagę. Chcemy i krzyż wykorzystać , aby zwrócić na siebie uwagę, a małe krzyże codzienności, krzyż przebaczenia i prośby o wybaczenie, krzyż sumienności, ofiarności, krzyż chorób i cierpień fizycznych, krzyż odrzucenia, pogardy. Dzisiaj, krzyż stał się integralnym elementem wystroju miast, częścią wystroju domów, stał się ozdobą, ale to nie znaczy, że my stojąc tu dzisiaj, nie możemy spojrzeć na krzyż , jak na symbol miłości, miłosierdzia i zwycięstwa. Na krzyżu Jezus pokazał na czym polega miłość, miłość nieprzyjaciół. Zobacz, bo nie wiedzą co czynią!

Stacja XII

Zebrały się drzewa, aby namaścić króla nad sobą.
Rzekły do oliwki: Króluj nad nami!
Odpowiedziała im oliwka:
Czyż mam się wyrzec mojej oliwy,
która służy czci bogów i ludzi,
aby pójść i kołysać się ponad drzewami?
Z kolei zwróciły się drzewa do figowca:
Chodź ty i króluj nad nami!
Odpowiedział im figowiec:
Czyż mam się wyrzec mojej słodyczy
i wybornego mego owocu,
aby pójść i kołysać się ponad drzewami?
Następnie rzekły drzewa do krzewu winnego:
Chodź ty i króluj nad nami!
Krzew winny im odpowiedział:
Czyż mam się wyrzec mojego soku
rozweselającego bogów i ludzi,
aby pójść i kołysać się ponad drzewami?
Wówczas rzekły wszystkie drzewa do krzewu cierniowego:
Chodź ty i króluj nad nami!
Odpowiedział krzew cierniowy drzewom:
Jeśli naprawdę chcecie mnie namaścić na króla,
chodźcie i odpoczywajcie w moim cieniu!
A jeśli nie, niech ogień wyjdzie z krzewu cierniowego i spali cedry libańskie.

To jest zapowiedź męki Chrystusa, jego ukrzyżowania i męczeńskiej śmierci na krzyżu. W tej bajce cierń zostaje królem, po to aby każdy mógł przyjść do niego i się ochronić. Chrystus jest cierniowym królem, który swoją krwią odkupuje Ciebie i mnie, który króluje na świecie. Tylko pod cierniem znajdziesz ulgę i odpoczynek. Każdy z nas jest takim królem, czy to szef w pracy, czy rodzic, nauczyciel czy osoba sprawująca władzę. Jakim Ty jesteś królem? Pytam się Ciebie jakim jesteś królem? Spójrz w głąb swojego serca i rozeznaj czy jesteś despotycznym królem, który lubi wszystkimi pomiatać?

A może zarozumiałym królem, który gardzi drugim człowiekiem, ponieważ jest biedniejszy, nie nosi markowych ciuchów? A może jesteś tak wyrachowanym królem, który, gdy widzi chorego, niedomagającego człowieka odwraca głowę? A może jesteś tak próżnym królem, dla którego ilość pieniędzy na koncie, drogie samochody i wygody tego świata są na pierwszym miejscu? Jezus mówi, że jest tylko jeden, jedyny sposób królowania, a mianowicie zapewnienie spokoju, bezpieczeństwa, wytchnienia. Czy ja jestem cieniem i wytchnieniem dla tego kogoś, nad kim tę władzę sprawuje? Bo, aby być takim królem trzeba umrzeć na krzyżu, trzeba zrezygnować z własnych potrzeb, trzeba wyrzec się samego siebie i z ogromną miłością spojrzeć na drugiego człowieka! Czy czujesz skwar, czy się spalasz od środka, czy odczuwasz cierpienie? Usiądź pod krzewem ciernistym, jak pod krzyżem, tam znajdziesz ukojenie.

Stacja XIII

Matka tuli do siebie martwe ciało swojego syna. Słychać czasem, że rodzice muszą pochować swoje dziecko. Ale czy to nie jest też tak, że w tym wszystkim, jak u Maryi i Jezusa, najważniejszy jest Bóg, bo nikt nie może stać się całym naszym światem!!! Bo jeśli tak będzie, to po jego śmierci pogrążymy się w rozpaczy. A czy my nie chcemy uczynić drugiego człowieka naszą własnością? Aby liczył się tylko z nami? Dlatego jego odejście tak boli. To jest niezwykle trudna stacja dla matek, które nie potrafią pogodzić się z odejściem dziecka, nie tylko w sensie śmierci ale również w sensie założenia swojej własnej rodziny…. Jest to  trudna stacja dla ojców, gdy nie potrafią zrozumieć, że dzieci nie są tylko dla nich, ale dla innych.

Stacja XIV


Wszystko wydaje się skończone, ale to jest moment, od którego wszystko się zaczyna. Jezu, ile razy wszystko wydawało mi się stracone, ile razy podeptałem swoją godność, straciłem wszystko: rodzinę, przyjaciół, dom, pracę, szacunek dzieci i autorytet u najbliższych A Ty Panie, dawałeś mi nadzieję, chociaż ja jej nie dostrzegałem. Ty Panie wiedziałeś, że w obliczu mojej duchowej śmierci, w obliczu pustki, ja odnajdę Ciebie, tak jak niewidomy odzyska wzrok, tak ja zwrócę moje serce ku Tobie. Ty jesteś światłością, a ja staję przed Tobą jako nędzny grzesznik, który skrycie ma nadzieję, że ta światłość rozpromieni jego duszę.

Grób symbolizuje wielką pustkę, smutek, bezradność, rozpacz. Jakże w wielkim błędzie jestem, bo grób jest zapowiedzią zmartwychwstania, zapowiedzią nowego życia w chwale Bożej.

Kiedy smutek w duszy twej
Kiedy nie wiesz, dokąd pójść
Spójrz na krzyż Chrystusa
Pomyśl, że
To wszystko dla ciebie...

Kolejny raz już nie masz sił
Nie walczysz już, chcesz poddać się
A Chrystus z krzyża swego
Mówi ci:
"To wszystko dla ciebie!
Dla ciebie..."

 "Nie poddawaj się!"
Tak mówi tobie dziś Pan
On na drodze swej
Także upadki miał

Powstań już dziś...

Kolejny raz już nie masz sił
Nie walczysz już, chcesz poddać się
A Chrystus z krzyża swego
Mówi ci:
"To wszystko dla ciebie!
Dla ciebie..."

Powstań już dziś..


Sylwia Jasińska


--------------------------
Uwaga! Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wyłączne prawo do jego publikacji posiada Katolickie Radio Podlasie, portal podlasie24.pl. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu w formie elektronicznej i drukowanej jest zabronione.wykop

Komentarze

  • Dariusz W
    2018-04-02 10:17:25

    arrow

    Łzy mi lecą podczas czytania.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

DROHICZYN, 01.05 13:00

Majówka na trawie – Drohiczyn zaprasza

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

WĘGRÓW, 02.05 16:00

I Bieg Flagi w Łochowie

więcej »
3

DROHICZYN, 03.05

3 maja w Drohiczynie

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 Maja w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 03.05

3-maj się, Konstytucjo

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

111 lat Orkiestry Dętej w Ciechanowcu

więcej »

RADZYŃ, 03.05

3 maja w Komarówce Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 Maja w Terespolu

więcej »

LUBARTÓW, 03.05

Święto Konstytucji 3 Maja w Kocku

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

RADZYŃ, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyniu Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Siemiatyczach

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

3 Maja w Garwolinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

DROHICZYN, 03.05 11:30

6. Rajd Konny i Rowerowy – majówka w Drohiczynie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 11:30

Jubileusz wybudowania Świątyni w Mokobodach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »

GARWOLIN, 03.05 12:00

Potrójne świętowanie w Żelechowie

więcej »

SOKOŁÓW, 03.05 12:30

Święto Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 12:30

Seroczyn - Festyn Majowy po raz 28.

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 19:00

Siedlce: koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.05

Konkurs kulinarny – Korowaj Mielnicki

więcej »

WĘGRÓW, 04.05 10:00

Zjazd Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.05 17:00

Powiatowy Dzień Strażaka w powiecie siemiatyckim

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.05

Wola Okrzejska: Dzień Konia w Sienkiewiczówce

więcej »

RADZYŃ, 05.05

Wkrótce II Forum Przedsiębiorczości w gminie Borki

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

RADZYŃ, 05.05 13:00

III Festiwal Pieśni Maryjnej w Ulanie

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.05

Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05

Spotkanie duszpasterzy młodzieży

więcej »

RADZYŃ, 08.05 10:00

Wkrótce V Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

Czym jest sztuka? Próba interpretacji obrazów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.05 18:30

Mińsk Mazowiecki: Biblioteka Podróży z Elizą Piotrowską

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.05

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie „Z jazzem przez świat”

więcej »

ŁUKÓW, 09.05 10:00

Łukowscy policjanci zapraszają na debatę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.05 17:00

Czy Chiny podbiją świat? – spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.05 18:30

KSM-owicze spotkają się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.05

Zbiórka krwi podczas Jarmarku Św. Stanisława

więcej »

ŁUKÓW, 10.05

Wieczór w łukowskim amfiteatrze

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05

Wiśniew: Gala z okazji 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 10:00

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05 13:00

70-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 16:00

Piknik Muzyczny w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 16:30

Operacja Rzeka – teraz Siedlce!

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 19:00

Genesis - teatr cieni w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

SIEMIATYCZE, 11.05

Korowaj Agrarny w Radziwiłłówce

więcej »

DROHICZYN, 11.05

Spotkanie formacyjne organistów

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.05

Święto Strażaków w Rogoźnicy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

WĘGRÓW, 11.05 10:00

Liw: Otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

GARWOLIN, 11.05 16:00

Żelechów: Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.05

10 URODZINY NOVEKINO SIEDLCE

więcej »

ŁUKÓW, 12.05

Złoty wiek w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05

Rajd Rowerowy w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

PARCZEW, 12.05 10:30

Diecezjalny Dzień Rodziny – „Małżeństwo bez lęku”

więcej »

ŁUKÓW, 12.05 15:00

Łuków: Wiosenny Piknik dla Mai Przegalińskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.05 15:00

Majówka na Skwerze Artystów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05 16:00

„Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” już 12 maja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13

REGION, 13.05 11:00

Inauguracja budowy hospicjum w Makówce

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

WĘGRÓW, 14.05 11:00

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

więcej »
15

RADZYŃ, 15.05

Startuje trzecia edycja radzyńskiego Budżetu Obywatelskiego

więcej »

RADZYŃ, 15.05

Dzień Otwarty w SOSW w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.05 11:00

Festiwal Piosenki Religijnej w Stoku Lackim

więcej »

WĘGRÓW, 15.05 13:00

Obchody 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie

więcej »
16

RADZYŃ, 16.05

Autorka kryminałów Olga Rudnicka przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05 10:00

Jubileuszowa Wystawa Twórczości Uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »

ŁUKÓW, 16.05 17:00

Spotkanie założycielskie Łukowskiego Towarzystwa Strzeleckiego

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.05 17:00

Pirografia Jacka Mierzejewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Wieczór Uwielbienia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Siedlce: dekanalne spotkanie młodzieży

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Przegrani Zwycięzcy

więcej »

GARWOLIN, 18.05

Duża impreza w niewielkiej Trzciance

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Noc Muzeów

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Noc Muzeów w Mielniku

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Nocne zwiedzanie Drohiczyna

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 18.05

Noc Muzeów w podziemiach parafii klasztornej w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Zarządzani w przyszłości – konferencja w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.05

Siedlce: Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 09:00

Wielkie Uwielbienie w Brańsku

więcej »

GARWOLIN, 18.05 10:00

Trzcianka: duże wydarzenie nie tylko sportowe

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 16:00

Noc Muzeów w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 18:00

W Mielniku wystąpi Młodzieżowy Chór „RADUGA” z Moskwy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »

LUBARTÓW, 18.05 18:00

Wernisaż wystawy rysunku Ireneusza Boguszewskiego w Galerii ORDY w Kocku

więcej »

RADZYŃ, 18.05 19:00

Muzeum w Woli Osowińskiej zaprasza w Noc Muzeów

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.05

Rodzinna Majówka z Folklorem w Chlewiskach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

SOKOŁÓW, 19.05

Park’n’Roll & Motoserce

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Bóg nadzieja w nas

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: podejmij „wyzwanie wilka”

więcej »

DROHICZYN, 19.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.05

Turniej tańca towarzyskiego

więcej »

RADZYŃ, 19.05

Wieczór poetycko - muzyczny w radzyńskim Sanktuarium

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

GARWOLIN, 19.05

Sobolew: 100 - lecie Parafii Świętej Rodziny i świętych Apostołów Piotra i Pawła

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 12:00

Będzie Bieg Kolarski, będą utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 12:30

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »

ŁOSICE, 19.05 14:00

Majówka w Rudniku

więcej »

PARCZEW, 19.05 14:00

Milanów: „Charytatywny Maraton Dobra”

więcej »

GARWOLIN, 19.05 15:00

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 15:00

Wyścigi wózków w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 16:00

ŁOK: „Niedziela z teatrem”

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.05 16:00

6. Otwarte Mistrzostwa Siemiatycz w Wyciskaniu Odważnika

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 18:00

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »
20

RADZYŃ, 20.05

Wkrótce III Radzyńskie Dni Fotografii

więcej »

ŁUKÓW, 20.05

Sesja Rady Miasta w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.05 15:00

Pięciu wspaniałych – Szkoła Muzyczna zaprasza na koncert

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.05

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „Dzieci Powstania ‘44”

więcej »

SOKOŁÓW, 21.05

Spotkanie autorskie i promocja ksiązki Agnieszki Dydycz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05 17:30

Szymon Hołownia w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 21.05 18:00

ŁOK: wystawa Jerzego Majka

więcej »
22

RADZYŃ, 22.05

Gmina Radzyń przyjmie Samorządową Kartę Praw Rodzin?

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.05

Siemiatycze: IX Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.05

Bajanka i Kicia Kocia – spotkanie dla dzieci w miejskiej bibliotece

więcej »

RADZYŃ, 22.05 17:00

Parafia Borki: Uroczystości ku czci św. Rity

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.05

Sztafeta Niepodległości Łuków – Sokołów Podlaski

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa na sportowo

więcej »

MIĘDZYRZEC, 24.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »

RADZYŃ, 24.05 11:00

Wohyń: Wkrótce spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.05

Promocja książki Renaty Chojeckiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca PW

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

ŁUKÓW, 25.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »
26

MIĘDZYRZEC, 26.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

RADZYŃ, 26.05

Wkrótce VI Młodzieżowy Czempionat Koni Ras Zimnokrwistych w Bedlnie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 26.05

Międzyrzec Podlaski: Koncert Maryjny w kościele św. Mikołaja

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zaprasza na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina

więcej »

ŁUKÓW, 26.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

RADZYŃ, 26.05 15:30

Robert Makłowicz przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 19:00

Koncert Krystyny Giżowskiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05 19:00

Koncert zespołu Niekompletni „Graj nam świecie”

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.05 18:00

Ilona Gołębiewska w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.05 19:00

Gdzie jesteś… Ewo?

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.05 18:00

Fotografie codzienności

więcej »
31

Najnowsze Informacje

foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »