Garwolin

Jubileusz 100-lecia parafii w Trąbkach

06
maj 2024

Pięknym jubileuszem stulecia istnienia może się poszczycić parafia św. Józefa w Trąbkach w gminie Pilawa. Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych była Eucharystia odprawiona w niedzielę 5 maja przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę, a uroczystość zgromadziła liczne grono parafian oraz zaproszonych gości.

Parafia pw. św. Józefa w Trąbkach świętuje jubileusz 100 lat swojego istnienia. Została erygowana 2 lutego 1924 roku przez bp Henryka Przeździeckiego, ówczesnego biskupa diecezji janowskiej czyli podlaskiej z/s w Janowie Podlaskim. Powstała z miejscowości należących wcześniej do parafii Garwolin, Parysów i Osieck. Dla parafian należących do nowej parafii miejscem sprawowania mszy św., głoszenia Ewangelii i udzielania skramentów św. była kaplica pw. św. Edwarda, urządzona w budynku socjalnym przy Hucie Szkła „Czechy”, poświęcona w 1921 roku. Budowę obecnego kościoła parafianie rozpoczęli w 1928 roku, a zakończyli sześć lat później. Kościół konsekrował bp Jan Mazur w 1975 roku. W związku z jubileuszem parafii, w ostatnich latach kościół został odnowiony, dzięki zaangażowaniu parafian i proboszcza, ks. kan. Włodzimierza Wąsowskiego. - W tym krótkim zestawieniu dat i wydarzeń, zostaje zapisana bogata historia parafii, czyli wspólnoty uczniów Jezusa, którzy od stu lat tę parafię tworzyli i tworzą – mówił podczas homilii ordynariusz diecezji siedleckiej, bp Kazimierz Gurda. Historię parafii przedstawili aktorzy kółka teatralnego „Rapsodia” pod kierunkiem s.Witoldy Radzięciak.

Pamięć tworzy tożsamość

Pasterz diecezji podkreślał, że dla współczesnych parafian parafii Trąbki, powrót do swoich historii jest ważny i konieczny, bowiem jest to sięgnięcie do swoich korzeni, do swoich początków. - Pamięć o początkach, o stuletniej historii swojej parafii, pozwala zachować parafianom swoją tożsamość. Święty Jan Paweł II, który 25 lat temu był w Siedlcach, w naszej diecezji, w swojej książce „Pamięć i tożsamość” napisał: „pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich, zarówno na płaszczyźnie osobowej, jak i zbiorowej. Przez pamięć bowiem, w psychice osoby tworzy się poniekąd i krystalizuje poczucie tożsamości”. Święty Jan Paweł II zwraca naszą uwagę na rolę poznawania historii środowiska, w którym żyjemy i które miało wpływ na naszą tożsamość, czyli na świadomość tego, kim jesteśmy, jakimi wartościami się w życiu kierujemy – artykułował bp Gurda i dodał, że dzisiaj przywołujemy pamięć, że jesteśmy uczniami Jezusa, należącymi do wspólnoty Kościoła, do konkretnej parafii, dzięki przynależności do tej wspólnoty, została nam przekazana prawda o naszym zbawieniu, o naszym uświęceniu, o naszej przynależności do Chrystusa, a przez Chrystusa do Ojca Niebieskiego. Dzisiejszy jubileusz pozwala nam sięgnąć do czasów, gdy wierni należący wcześniej do trzech różnych parafii, zgromadzili się w jedną, nową wspólnotę i zaczęli tworzyć jej historię, historię związaną z Jezusem Chrystusem i kierowaną przez Ducha Świętego, Duch Święty bowiem, każdą wspólnotę uczniów Jezusa od samego początku budował i buduje.

Parafia jest naszym domem

Po nabożeństwie, w imieniu rodziny parafialnej, Agnieszka Górska i Zbigniew Dobosz podziękowali bp. K. Gurdzie za udział w doniosłych dla wspólnoty uroczystościach. - Ta trąbkowska świątynia już od 100 lat jest naszym domem, tutaj większość z nas przyjmuje dary łaski Bożej w sakramentach świętych, to tutaj nasze dzieci stają się dziećmi samego Boga i zostają umocnione Duchem Świętym, a jako rodzina parafialna karmimy się jego słowem i ciałem, by nie ustać w drodze do nieba – akcentowali. Proboszcz parafii, ks. kan. Włodzimierz Wąsowski wyraził przekonanie, że uroczystość stulecia parafii jest wyjątkowym świętem. - Dzięki wierze, 100 lat temu, miejscowa wspólnota oddała Panu Bogu i Kościołowi powszechnemu tę świątynię, i ta sama wiara skłoniła ich do podjęcia ofiar i wyrzeczeń związanych z budową. Dzisiaj, jak przed stu laty zgromadzeni pod przedodnictwem naszego ks. biskupa Kazimierza wieńczymy cały wysiłek ich oraz następujących po nich pokoleń, dziękując Panu Bogu za kościół, który od tamtej pory staje się skutecznym znakiem Bożej obecności – mówił ks. Włodzimierz i podziękował poseł Marii Koc, członkini zarządu województwa mazowieckiego Janinie Ewie Orzełowskiej, burmistrz Pilawy Albinie Łubian i posłowi Grzegorzowi Woźniakowi za pomoc w realizacji wielu ważnych dla parafii spraw. W imieniu samorządu gminy Pilawa, z serca płynące gratulacje przekazała burmistrz Albina Łubian i przewodnicząca rady miejskiej Dorota Niemiec – Jóźwicka. - Nasz umiłowany Ojciec św. Jan Paweł II powiedział, że parafia jest uprzywilejowanym miejsce dawania świadectwa miłości i, że stanowi najdogodniejszy teren jej praktykowania. Ten doniosły jubileusz jest szczególnym czasem wdzięczości Bogu za ten dar wspólnoty, ale również okazją do wdzięczności i podziękowań wszystkim, którzy przez te 100 lat byli zaangażowani w życie tej parafii – mówiła burmistrz A. Łubian, a poseł Grzegorz Woźniak zwrówił uwagę, że 100 lat parafii, to „wiele sukcesów i wielu księży, którzy prowadzili naszą parafię w dniu codziennym, praca, inwestycje, rozwój”. - Na ręce księdza biskupa i wszystkich księży słowa podziękowania za służbę, nie tylko tą dzisiejszą, ale żebyście nas prowadzili w chwilach, kiedy potrzebujemy was, a takie chwile zdarzają się i obecnie bardzo często – zaznaczył poseł Woźniak, który pochodzi z Trąbek.

W obchody jubileuszu wpisują się dwa koncerty Chóru Miasta Garwolina i orkiestry dętej OSP Trąbki, zespołu „Mazowsze”, które zgromadziły liczne grono parafian oraz festyn zorganizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Parafianie Pon. 06.05.2024 09:15:19

Piękna uroczystość księże proboszczu i siostro Witoldo. Dzięki serdeczne.