Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

List z Boliwii od ks. Marcina Dudzińskiego
2019-10-21 15:44:21 Artykuł czytany 316 razy


Ks. Marcin Dudziński przesłał do naszej redakcji list, w którym dzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami z posługi misyjnej w Bulo Bulo oraz pozdrawia wszystkich, którzy go wspierają modlitwą.


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Skoro mamy miesiąc poświęcony misjom, z tematem: „Bautizados y enviados” czyli „Ochrzczeni i posłani”, postanowiłem się „zebrać w sobie” i trochę coś napisać o życiu w Bulo Bulo.

Coś co ostatnio się działo, w miarę spokojnie po obfitujących Fiestach, które miały miejsce w naszej parafii. Najpierw świętowaliśmy nasz odpust parafialny, czyli „Virgen de Copacabana” (Matki Boskiej z Copacabany), która jest patronką naszej parafii. Festyn odbył się w dniach 6-8 sierpnia. Był poprzedzony Nowenną przygotowującą do święta parafialnego (było to pierwszy raz w historii parafii, ale myślę, że przyjmie się to już jako tradycja). Następnie mieliśmy dwudniową fiestę (15-16 sierpnia) ku czci Virgen de Urkupiña, a później w dniach 13-14 sierpnia w drugim kościółku w sąsiedniej miejscowości Rio Blanco, która również należy do naszej parafii, odpust z racji święta Podwyższenia Krzyża. Podczas tych fiest było głośno, tanecznie i radośnie – a wszystko wokół Boga i Maryi, bo zawsze centralną częścią świętowania była Msza Święta.

Później wszystko się uspokoiło i wróciło na normalne tory, czyli powróciliśmy do „szarej” rzeczywistości – choć tutaj ta „szara” rzeczywistość potrafi zaskakiwać.

I tak koniec sierpnia to czas zwykłej pracy i oczekiwania na ludzi, których dzieci od lutego tego roku przygotowywały się do Pierwszej Komunii Świętej, a które jeszcze nie zostały ochrzczone. Więc zgłaszali się rodzice, ponaglani przez Siostrę odpowiedzialną za przygotowania do Pierwszej Komunii, aby przyszli do kancelarii parafialnej na przygotowanie do Chrztu dziecka. Jak zwykle w mentalności boliwijskiej nie śpieszyli się, bo wychodzą z założenia, że „mają jeszcze czas”. I tak na misjach, misjonarz uczy się cierpliwości wobec ludzi. Czekać, czekać, czekać… na pewno przyjdą…. i przychodzili, aż do przedostatniego dnia przed Pierwszą Komunią Świętą.

Tak samo jak i przy innych Sakramentach. Chociażby przed Małżeństwem. O dziwo w tym roku już mieliśmy 4 śluby. Piszę „o dziwo”, bo jest to rok nieparzysty i w ich rozumieniu, w takim roku nie bierze się ślubu, a jednak…. Niektórzy postanowili się pobrać. Ale i tu trzeba było niektórych przygotować nie tylko do Małżeństwa, ale jak choćby ostatni ślub z 28 września, trzeba było tę parę przygotować do innych sakramentów, gdyż tylko mieli sakrament Chrztu, zarówno narzeczony, jak i narzeczona (choć oni nazywali siebie mąż i żona, bo żyją już ze sobą 23 lata i mają 4 dzieci – On ma 44 lata, a Ona 38 lat). Tutaj też trzeba dziękować Panu Bogu, że chcą „uregulować” swoje sprawy przed Nim i pomimo nieufności i lęku przed obcokrajowcami, przełamują się i potrafią zaufać, a jak zaufają i poznają to już są „inni” ludzie, z którymi można już żartować, śmiać się i którzy później już z daleka poznają na ulicy krzycząc: „Hola Padre” (Witaj Padre).

Wracając do Pierwszej Komunii Świętej w Bulo Bulo, to dzieci i młodzież, którzy chcieli przystąpić do tego sakramentu, przygotowywali się od lutego, czyli od początku roku szkolnego, w dwóch grupach – starsza i młodsza, w każdą środę i czwartek mieli zajęcia z Siostrą Gabrielą. W czwartek i piątek, dni poprzedzające sakrament Komunii, dzieci i młodzież przystąpili do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Jak wszędzie na świecie (tak myślę), byli pełni obaw, skrępowani, trochę mieli strachu. Jednak kończąc się spowiadać każdy wychodził uśmiechnięty z konfesjonału. Nie obyło się bez łez, bo niektórzy przez te łzy pokazywali swoją dojrzałość i wielki żal za popełnione grzechy. Sobota to dzień porządków w kościele i przed kościołem. Dzieci przyszły z rodzicami i mimo wielkiego rozgardiaszu, prace porządkowe postępowały. Padre też był zaangażowany, jednak bardziej w sprawy remontowo-naprawcze.

W końcu przyszedł dzień 13 października, dzień słoneczny, ciepły (jak ostatnio większość dni) i pełen radości dla całej parafii. Już od godziny 11 dzieci wraz z Siostrą odmawiały różaniec i przez tę modlitwę bezpośrednio przygotowywały się do Mszy Świętej. O 11:30 rozpoczęliśmy Mszę Świętą i po znaku krzyża, rodzice poprosili o odprawienie Mszy Świętej, udzielenie Pierwszej Komunii Świętej ich dzieciom i błogosławieństwo. Oprawa Mszy Świętej była bardzo uroczysta – całość przygotowała Siostra Gabriela (Boliwijka) wraz ze swoimi współsiostrami z zakonu „Sług Jezusa”. Dzieci pełne radości, uczestniczyły w tej Mszy, czekając na ten moment…. Przyjścia Jezusa do ich serc. Po Mszy były wspólne zdjęcia, życzenia – i co dziwne mimo ogromnego upału, nikt się nie spieszył, nikt nie narzekał, wszyscy byli radośni i szczęśliwi – zarówno dzieci, jak i dorośli. Radość też ogromna, bo wielu rodziców przystąpiło dzień wcześniej do spowiedzi i wraz ze swoimi dziećmi przystąpili do Komunii Świętej.

Obecnie dzieci każdego dnia przychodzą na Mszę Świętą, uczestnicząc w Białym Tygodniu. Każdego dnia przed Mszą Świętą odmawiają różaniec, modląc się w różnych intencjach, a później po raz kolejny przyjmują Jezusa do swoich serc. Wielka to przyjemność patrząc jak z radością stoją na Mszy oczekując na ten moment otwarcia swojego serca dla Jezusa. Oby zawsze byli tak chętni przyjmować Boga do swojego życia.

W tym miesiącu misyjnym (i nie tylko) musimy się o to modlić. Dziękując za modlitwę, ciągle o nią prosimy i zapewniamy, że i tutaj zawsze modlimy się za naszych Ofiarodawców, tych duchowych, którzy modlą się za nas, za Misje.

Życzymy wielu łask Bożych i opieki Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, niech zawsze wstawia się do Boga za Tobą, Księże Kazimierzu, który jesteś wielkim Przyjacielem Misji i Twoimi Parafianami, wspierającymi Cię w działaniach na rzecz ewangelizacji i misji.

Pozdrawiamy serdecznie z gorącego Bulo Bulo.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Ks. Marcin Dudziński

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Kodeń: Diecezjalny Dzień Chorego/ZAPOWIEDŹ/

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Wkrótce obchody 80 rocznicy egzekucji radzyńskich harcerzy

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5

RADZYŃ, 05.07

Rusza Letnia Scena Rok. W najbliższa niedzielę spektakl dla najmłodszych

więcej »

ŁOSICE, 05.07

Zbliża się 76 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.07

Zbiórka na koncesję dla Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.07

Mrozy: wraca tramwaj konny

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: chcesz wstąpić do wojska?

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »
11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje