Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wśród peruwiańskich Indian... Opowieści ks. Jana Miedzianowskiego
2019-11-07 15:16:26 Artykuł czytany 339 razy


Praca na misji to nieustanne wychodzenie z inicjatywą, którego celem jest przebudzenie duchowe ludzi. Bycie misjonarzem to też ciągła dyspozycyjność wobec Bożych zamysłów. - Każdego dnia odkrywam, że mam robić wszystko, co po ludzku się da, a resztę zostawić w rękach Pana Boga - mówi ks. Jan.
Pisaliśmy o misji ks. Grzegorza Sagana w dżungli. W Peru posługuje także drugi kapłan z diecezji siedleckiej - ks. Jan Miedzianowski. Obaj księża pochodzą z tej samej parafii - Ostrowa Lubelskiego. Są z jednego rocznika. Byli chrzczeni tego samego dnia. Wspólnie przystępowali też do Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. „Jeszcze będziecie razem pracować!” - usłyszeli pewnego dnia.

I tak się stało, ale zanim…


- O wyjeździe na misje myślałem już w szkole średniej. Bo że zostanę księdzem, „zdecydowałem” już w wieku ośmiu lat - śmieje się ks. Jan. Wspomina rekolekcje w rodzinnej parafii prowadzone przez księży pallotynów, którzy dzielili się misyjnymi doświadczeniami z różnych kontynentów, rozmowy z franciszkaninem Władysławem Chodnikiem pracującym na misjach w Brazylii, a także wyjazd do Częstochowy po zdanej maturze mający przynieść potwierdzenie wybranej drogi życiowej. - Zastanawiałem się nad wstąpieniem do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Myślałem także o franciszkanach. Udałem się nawet do centrum powołaniowego na Jasnej Górze, prosząc: „Matko Boża, wskaż mi, czy to jest ten zakon” - opowiada. Ostatecznie wybrał seminarium diecezjalne. - Dziś nie mam wątpliwości, że była to decyzja Pana Boga, który już planował mój wyjazd na misje - przyznaje ks. J. Miedzianowski. Jako kleryk - w ramach praktyk - pomagał przy budowie kościoła na Syberii, co - jak tłumaczy - tylko umocniło pragnienie zostania misjonarzem. W 2004 r. zdecydował się na pierwszy samodzielny i daleki wyjazd - do Peru na świecenia kapłańskie i uroczystości prymicyjne ks. G. Sagana.

Może przyjechałbyś do nas?

Pytany o pierwszą reakcję po wyjściu z samolotu ks. Jan mówi o szoku wywołanym ruchem w Limie i klimatem. - Stolica Peru jest miastem na pustyni. Z powodu braku deszczu wszędzie zalega szary kurz. Czerwiec w Limie to początek zimy - objaśnia. Opowiada też o „carretera central”, tj. drodze głównej wiodącej przez Andy do San Ramon, gdzie mieści się siedziba wikariatu apostolskiego. - Wjeżdża się na wysokość 4818 m n.p.m. Widoki są nie do opisania - podkreśla.

Ks. G. Sagan przedstawił ks. Jana bp. Gerardo Zerdinowi, który zachęcał go: „Może przyjechałbyś do nas pracować?”. - Pojechaliśmy do Quillazú, gdzie nie było kapłana. I taka moja myśl: „W Polsce jest tylu księży, a tu brakuje rąk do pracy... - zdradza.

Po miesięcznym pobycie w Peru ks. J. Miedzianowski wrócił do Polski. Rok później otrzymał zgodę bp. Zbigniewa Kiernikowskiego na wyjazd na misje, który poprzedzony był rocznym przygotowaniem w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i trzymiesięczną praktyką w hiszpańskiej Andaluzji.

Wychowanie do wartości

- Przez pierwszy rok pobytu jeździłem po wikariacie, zastępując księży wyjeżdżających na urlopy - wspomina misjonarz. Peru - jak tłumaczy - można podzielić na trzy części: wybrzeże i góry Andy, gdzie są diecezje, oraz dżunglę, tj. teren typowo misyjny rozciągający się za Andami do granicy z Brazylią.
Od roku ks. J. Miedzianowski posługuje w Puerto Bermudez - miasteczku liczącym 14 tys. mieszkańców. Do parafii należy też wiele wiosek znacznie oddalonych od miejscowości. - W dżungli odległości mierzy się w godzinach. Do niektórych osad trzeba jechać cztery godziny albo przez pięć płynąć łódką. Jeśli zrobią odcinek drogi, czas dotarcia skraca się do godziny. Inaczej jest w tzw. porze suchej, inaczej w porze deszczowej, bo wtedy przejazd przez rzeki jest niemożliwy - opowiada.

Msze św. sprawowane są w kaplicach, a jeśli ich nie ma -  w wyznaczonych do posługi miejscach, najczęściej w szkołach. Misjonarz sygnalizuje, że gruntowny remont jednej z kaplic w indiańskiej wiosce możliwy był m.in. dzięki ofiarności naszych diecezjan. - Indianie kupują „chacras” (czakry), czyli ziemię w dżungli, i uprawiają na niej banany, kakao, kukurydzę albo ryż. Szansą na lepszą przyszłość dla młodego pokolenia jest edukacja. Powodzeniem cieszą się szkoły katolickie, m.in. przyparafialne, które oferują naukę i wychowanie w duchu wartości religijnych. Duże nadzieje wiążemy także z uniwersytetem Nokopki w Atalaya. Powstał z myślą o Indianach, aby mogli zdobyć - przy zachowaniu swojego języka i kultury - wyższe wykształcenie, by następnie móc edukować młode pokolenie - wyjaśnia.

Procesja z „Panem Cudów”

Opinię, iż zaangażowani świeccy to skarb dla parafii, ks. Jan odnosi m.in. do przykładu obchodzonych w Peru odpustów. - Jako że parafia zazwyczaj ma tego samego patrona co miasto, równolegle odbywają się dwie „imprezy”: świecka i kościelna. „Fiesty” trwają kilka dni i towarzyszy im szereg atrakcji, jak np. festyny. Wielkim powodzeniem wśród mieszkańców cieszą się także loterie organizowane przez parafię, które są dodatkowym źródłem pozyskania funduszy na misyjną działalność. I tu liczy się wsparcie naszych parafian! Bez ich pomysłowości i poświęcenia nie bylibyśmy w stanie „konkurować” z miejską imprezą o dużo większym rozmachu organizacyjnym - uściśla.

Ks. J. Miedzianowski podkreśla zarazem, iż każda okoliczność służąca zamanifestowaniu wiary, a więc i odpusty, i procesje, mają też wymiar ewangelizacyjny... - Szczególną okazją do dania świadectwa o Jezusie jest największa procesja na świecie, jaka w październiku przechodzi ulicami Limy. Obraz, który czcimy - Seňor de los Milagros („Pan Cudów”) - namalowali w XVI w. na ścianie jednego z budynków niewolnicy z Angoli - wyjaśnia misjonarz. - Wielkie trzęsienie ziemi, które zniszczyło miasto, nie uszkodziło jednak wizerunku. Przy ścianie z obrazem konającego Jezusa tym tłumniej gromadzili się mieszkańcy. Władze, chcąc zapobiec modlitewnym zgromadzeniom, zadecydowały o zamalowaniu obrazu.

Zrządzeniem Bożej opatrzności próby nie powiodły się i wizerunek „Pana Cudów”, jak nazywają go wierni, do dziś zdobi tę samą ścianę, która teraz jest częścią świątyni. A jako że obrazu ze ściany zdjąć się nie da, na jego podobieństwo wykonano feretron - potężny, ważący dwie tony, który jednorazowo musi nieść aż do 100 osób. W całym Peru w „miesiącu fioletowym”, jak nazywany jest październik, na ulicach miast i wiosek odbywają się procesje z mniejszymi feretronami - na dowód wiary, że Jezus żyje i wysłuchuje modlitw - podsumowuje.

Aby Pan Bóg mógł działać

Praca na misji to nieustanne wychodzenie z inicjatywą, którego celem jest przebudzenie duchowe ludzi. Bycie misjonarzem to też ciągła dyspozycyjność wobec Bożych zamysłów. - Każdego dnia odkrywam, że mam robić wszystko, co po ludzku się da, a resztę zostawić w rękach Pana Boga - mówi ks. Jan.

Wspomina sytuacje z posługi duszpasterskiej, kiedy to umawiał się z matkami na chrzest ich dzieci, a one nie przyszły, bo w międzyczasie ktoś im wytłumaczył, że ten sakrament jest bez znaczenia. - I pierwsza myśl: „Panie Boże, tyle pracy poszło na marne…”, ale potem inny ksiądz pojedzie i ochrzci kilkoro dzieci w tej samej wiosce. Jeden sieje, a drugi zbiera - uściśla.

- Jako misjonarze musimy wierzyć, że nasz trud nie idzie na marne. Pełniąc gorliwie służbę, powinniśmy też pamiętać, że każde dobre dzieło jest narażone na wiele przeciwności i że naszą siłą do wytrwania jest modlitwa. Dziękuję za nią wszystkim i nadal o nią proszę! Jestem też wdzięczny za wszelkie wsparcie materialne, które jest niezbędne, abyśmy nadal mogli pełnić misję wśród mieszkańców peruwiańskiej dżungli - podsumowuje.

AW

Wkrótce na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie można posłuchać wywiadu z ks. Janem Miedzianowskim.-------------------------------------

Jak pomóc?

Misjonarzom potrzebna jest nasza modlitwa - to nieoceniony skarb. Potrzebują także materialnego wsparcia. - Budujemy kolejną kaplicę. W planach mamy też założenie parafialnej rozgłośni radiowej - zdradza ks. J. Miedzianowski. Osoby, które zechciałyby wesprzeć te misyjne projekty w parafii ks. Jana, mogą to uczynić, dokonując wpłat „na misje w Peru” na konto Santander Bank: 18 1090 2590 0000 0001 2350 1722.

Kontakt z misjonarzem (np. celem zamówienia Mszy św., które zostaną odprawione na misji) można nawiązać, pisząc na adres e-mail: ks.janmiedzianowski@gmail.com.


Artykuł ukazał się w tygodniku "Echo Katolickie"wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.11

Łuków: tablica pamięci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.11

5. Wieczornica Patriotyczna w Helenowie

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.11

Filmowe Rekolekcje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.11 10:00

Chwileczkę, przecież… Siedlce (nie) zapominają

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.11 10:00

Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję „Zaduszki” 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 11:00

Kuchnia w podróży - spotkanie słuchaczy SUTW z Robertem Makłowiczem

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.11 16:00

Wieczór Poezji Jesiennej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 17:00

Koncert „Moniuszko nie tylko na poważnie” w ZSM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 18:00

Kolejne spotkanie z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 19:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej” już 6 listopada w CKiS

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

XXIX Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.11

Teatr Cieni – biografia św. Jana Pawła II

więcej »

ŁUKÓW, 07.11 17:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Spotkanie dla „frankowiczów”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Hybrids - wystawa Agnieszki Rusak-Tymy w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.11

Łuków: akcja pobierania krwi „Niepodległa”

więcej »

ŁUKÓW, 08.11

Łuków: dynie według przepisów Henryka Sienkiewicza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.11

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.11

Nocne czuwanie w Kodniu

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.11 10:00

Mińsk Mazowiecki: „Kultura Ziemi Mińskiej w 20-lecie Powiatu Mińskiego”

więcej »

ŁUKÓW, 08.11 17:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.11 18:00

Biała Podlaska: wernisaż malarstwa i grafiki

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

„Sen o poezji” Hanny Guz

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

Pierwsze zajęcia Radzyńskiego Klubu Rękodzieła

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.11 20:00

Teatr Cieni – biografia św. Jana Pawła II

więcej »
9

RYKI, 09.11

II Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Międzynarodowe Zawody Karate Kyokushin Polish Cup 2019 i Gala Sztuk Walki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Wieczór poetycki przy Sanktuarium Św. Józefa

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Kultury

więcej »

WĘGRÓW, 09.11

Siatkarki Nike Węgrów podejmą zespół z Warszawy

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11

Małe Podlasie świętuje 35-lecie i zaprasza na koncert jubileuszowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Siatkarze powalczą o przełamanie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.11

Skórzec: V Bieg Niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Filmowa

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Filmowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Emilia z Łukowa wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie

więcej »

ŁUKÓW, 09.11 10:00

Szachowe rozgrywki w Łukowie

więcej »

MIŃSK MAZ., 09.11 10:00

Mińsk Mazowiecki: „Kultura Ziemi Mińskiej w 20-lecie Powiatu Mińskiego”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.11 11:00

Dzień Sztuki Polskiej, czyli wirtualna podróż przez Polskie Muzea Narodowe w poszukiwaniu arcydzieł

więcej »

RADZYŃ, 09.11 12:00

100-lecie Szkoły Podstawowej w Turowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11 15:00

Spotkanie modlitewne dla każdego

więcej »

ŁUKÓW, 09.11 16:00

KSM Jedlanka świętuje 5-lecie wznowionej działalności

więcej »

LUBARTÓW, 09.11 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa „Barwą i kreską”

więcej »

WĘGRÓW, 09.11 17:00

Węgrów: Diecezjalny Bal Andrzejkowy KSM

więcej »

SOKOŁÓW, 09.11 19:00

41. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11 19:00

Recital Zespołu Wokalnego Miasta Ciechanowiec

więcej »
10

SOKOŁÓW, 10.11

Święto Niepodległości w Kosowie Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Rugby

więcej »

RYKI, 10.11

II Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11

100-lecia HUFCA ZHP Sokołów Podlaski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Ostatni mecz rugbistów w tym roku

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11

11 Listopada – uroczystości w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wojsko otworzy koszary

więcej »

ŁUKÓW, 10.11 10:00

Szachowe rozgrywki w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11 11:00

„Śpiewam Ojczyźnie swej”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11 11:11

Niepodległościowy Turniej Siatkówki w Leśnej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 12:00

Kolejny koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 12:00

Otwarcie sezonu morsowego 2019/2020

więcej »

GARWOLIN, 10.11 12:00

Łaskarzew: drugie zaduszki strażackie i Armii Krajowej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 12:30

Suchożebry: Bieg Niepodległości

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 13:00

Mielnickie morsy zaczynają sezon

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11 15:00

Smykofonia w SOK

więcej »

ŁUKÓW, 10.11 15:30

Łukowska Moc Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 17:30

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.11 18:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 19:00

Koncert dla Marcina Wardaka

więcej »
11

DROHICZYN, 11.11

Drohiczyn: obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.11

101 rocznica odzyskania niepodległości w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Biegi Niepodległości w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

WĘGRÓW, 11.11

Narodowe Święto Niepodległości w Węgrowie

więcej »

RADZYŃ, 11.11

11 listopada w Komarówce Podlaskiej

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

11 listopada w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.11

Biała Podlaska: uroczystości miejskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

7. Siemiatycka 11-godzinna Sztafeta Niepodległości

więcej »

ŁOSICE, 11.11

11 listopada w Łosicach

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.11

Wieczór z patriotyzmem

więcej »

GARWOLIN, 11.11

Maciejowice: gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.11

Święto Niepodległości w Mińsku Mazowieckim

więcej »

RADZYŃ, 11.11

Obchody Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11

Bieg Niepodległości w Zbuczynie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Wiwat Niepodległa! Narodowe Święto Niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 10:00

Gmina Krzywda: obchody Święta Niepodległości

więcej »

RADZYŃ, 11.11 10:00

Ulan-Majorat: Gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Święto Niepodległości. Obchody w Żelechowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Iganiach

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Borowie: obchody Święta Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Siedlcach

więcej »

LUBARTÓW, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Kocku

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:30

Patriotyczne obchody w Pilawie

więcej »

LUBARTÓW, 11.11 10:30

11 listopada w Lubartowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 11:00

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11 11:30

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Perlejewo

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 11:45

Święto Niepodległości w gminie Stanin

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11 12:00

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mielniku

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 12:00

Bieg Niepodległości ulicami Wiśniewa

więcej »

RYKI, 11.11 12:00

Święto Niepodległości w Kłoczewie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.11 14:00

Zalesie: 101. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 16:00

Wielka Motoparada Niepodległości w Siedlcach

więcej »

WĘGRÓW, 11.11 17:45

Trzy tablice ku pamięci odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

RADZYŃ, 11.11 18:00

„Błękitny Express” przyjedzie do Radzynia

więcej »

GARWOLIN, 11.11 18:00

„Tę piosenkę, tę jedyną” wspólnie zaśpiewajmy

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 19:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 19:00

Spektakl Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »
12

ŁOSICE, 12.11

Święto Niepodległości w Starej Kornicy

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.11 09:00

Sympozjum historyczne w WSD Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 17:00

Wieczór Pieśni Patriotycznej i wspólne śpiewanie w Pałacu Ogińskich

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.11 10:00

IV Przegląd Zespołów Rockowych „Krótkie spięcie”

więcej »

RADZYŃ, 14.11 17:00

Jak mniej się stresować? MBP w Radzyniu organizuje spotkanie z psychologiem

więcej »

SOKOŁÓW, 14.11 18:00

Sokołów Podlaski: spotkanie z Michałem Rusinkiem w MBP

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.11

Mała rzecz a cieszy - na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.11

Międzynarodowy Plener Malarski w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.11

Turnieje Piłkarskie – Orzeł Cup – Siemiatycze 2019

więcej »

KRAJ, 16.11 15:00

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.11

4. Przegląd Pieśni Niepodległościowej „Śpiewam Ci Polsko”

więcej »

KRAJ, 17.11

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

więcej »
18 19 20

RADZYŃ, 20.11 10:00

Świat baśni perskich w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 11:00

Niemen akustycznie – koncert zespołu Ambitus Trio dla słuchaczy SUTW

więcej »
21 22 23

SOKOŁÓW, 23.11

Studio Piosenki METRO w Sokołowie Podlaskim!

więcej »

GARWOLIN, 23.11

KSM Żelechów zaprasza na III Bezalkoholowy Bal Andrzejkowy

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.11

XXI Przegląd Poezji Śpiewanej VOICE POETICA

więcej »
25 26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje

foto

Zostań rodzinnym archiwistą
2019-10-31 14:20:00 Kategoria:

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza na warsztaty z porządkowania, zabezpieczania i przechowywania rodzinnych archiwaliów.

więcej »