Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Dziecko w rozwodzie – jak pomóc?
2019-03-13 13:44:02 Artykuł czytany 132 razy


Co dzieje się z dzieckiem podczas rozwodu/rozstania rodziców? Większość dzieci w ciągu pierwszego roku po rozstaniu rodziców wykazuje oznaki stresu. Gniew, smutek i poczucie zagubienia to podstawowe emocje, jakich dzieci doświadczają w tym nie łatwym dla nich okresie.


Dziecko może odczuwać gniew wobec jednego lub obojga rodziców, winiąc ich za rozpad rodziny. Może również odczuwać złość wobec siebie, czując, że jego „niegrzeczne zachowanie” rozdzieliło rodziców lub, że nie zrobiło nic co utrzymałoby rodziców razem.

Te uczucia są dla dziecka trudne do wyrażenia i zniesienia. Dziecko jest pełne obaw, że jeśli okaże swój  gniew temu z rodziców z którym przebywa okazjonalnie, zostanie całkowicie odrzucone  i straci całkowicie możliwość spotykania się z nim. Może też wyobrażać sobie, że jeśli okaże  zbyt dużo złości  temu z rodziców, z którym mieszka, również on (lub ona) odwróci się od niego. Dziecko jest przerażone intensywnością swojego gniewu, obawiając się, że jeśli się uwolni nawet jego niewielka cześć,  będzie on nie do opanowania.

Złość na jednego rodzica może zmienić obiekt i zostać  skierowana przeciwko drugiemu z rodziców -  temu, który zapewnia dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, również przy rozładowaniu gniewu. Świadomość, że ktoś (w tym przypadku nasze dziecko) czuje się przy nas tak bezpiecznie, że może swobodnie wyrażać złość, jest pewna formą komplementu, który jednak rzadko nas pokrzepia, jeśli to my jesteśmy adresatami tego gniewu. 

Bywa czasem tak, że dziecko może przenieść swoją złość na szkolnych kolegów i nauczycieli. Jego gniew może przejawiać się  w rozładowującym napięcie, destrukcyjnym zachowaniu.

Zdarza się, że za rozstanie rodziców dziecko obwinia siebie. Wydaje się mu, że powodem odejścia rodzica było ich niegrzeczne zachowanie albo fakt, że często bywało powodem kłótni rodziców.

Przekonanie, że to dziecko jest sprawcą zdarzeń, odzwierciedla  dziecięce poczucie wszechmocy . Mały człowiek wierzy, że świat kręci się wokół niego i że to on ma wpływ na wszystko, co się dzieje. „Magiczne myślenie” małego dziecka, które polega na przekonaniu, że myśli czy uczucia mają siłę sprawczą w rzeczywistym świecie może być powodem brania ogromnej odpowiedzialności za to co dzieje się między rodzicami. Jeśli dziecko czuło złość do rodzica, który je ukarał, może wierzyć, że jego pełne złości myśli spowodowały  odejście rodzica od rodziny. Niekiedy lęk dziecka uważającego się za powód rozwodu zostaje wzmocniony przez rodzica, który obwinia dziecko za konflikt w małżeństwie. Nigdy nie należy mówić dziecku, że jest ono odpowiedzialne za rozwód/rozstanie rodziców gdyż oznacza to obarczenie go ciężarem, którego nie jest w stanie udźwignąć.

Uczucie smutku jest kolejnym, nieuniknionym towarzyszem rozstania rodziców. Poczucie bolesnej straty jest w takiej chwili całkowicie naturalne. Dzieci tak samo jak dorośli przeżywają okres opłakiwania rozpadu rodziny. Dziecko może odnosić wrażenie, że do niczego już się nie nadaje, co obniża jego samoocenę. Czuje się bezwartościowe, złe i niegodne miłości. Wydaje mu się, że niczego nie potrafi zrobić dobrze. Smutek dziecka  może czasem przybrać formę biernego wycofania się z życia. Dziecko jest wtedy apatyczne. Nie interesuje się tym wszystkim,  co dawniej je cieszyło.

Dziecko w sytuacji rozpadu rodziny może stać się płaczliwe. Rozpacza z powodów, które nigdy przedtem  nie wyprowadzały go z równowagi. Powracają dawne, już pokonane lęki ( np. lęk przed ciemnością), a czasem pojawiają się nowe. Jeśli dziecko umie korzystać już z toalety, może przeżyć  regres i zacząć ponownie się moczyć. Nawet wypełnienie codziennych obowiązków, takich jak chodzenie do szkoły, może przysparzać dziecku trudności. Zdarza się,  że dziecko miewa w szkole problemy z koncentracją  albo psychiczne napięcia przybierają formę bólu fizycznego, np. bólu brzucha.

Zamęt spowodowany rozwodem/rozstaniem bardzo często prowadzi do tego, że dziecko czuje się zagubione, zapomniane. W wielu przypadkach samym rodzicom trudno jest poradzić sobie z własnymi przytłaczjącymi uczuciami i pozostaje im niewiele emocjonalnej energii dla dziecka. Jest to dla niego przerażające i dlatego rozpaczliwie stara się zwrócić na siebie uwagę. Doprowadza to do tego, że jest uważane za marudne i niegrzeczne.

Dziecko w wyniku rozwodu/rozstania czuje się często zdezorientowane przeciwstawnymi uczuciami, których doświadcza: odczuwa ulgę na myśl, że kiedy jedno z rodziców się wyprowadzi, skończą się kłótnie, ale równocześnie rozpaczliwie pragnie żeby ten został. Dziecku trudno jest spojrzeć w przyszłość i uświadomić sobie nieodwracalność jaką niesie za sobą rozwód rodziców. Małe dzieci mają trudność  ze zrozumieniem określenia: w „następnym tygodniu”, nie mówiąc już o następnym miesiącu czy roku.
Najczęstszym lękiem jakiego doświadcza dziecko, które przeżywa rozstanie własnych rodziców, jest lek przed opuszczeniem. Niezwykle ważne jest zapewnienie dziecka, że nie zostanie opuszczone.

Dziecko może nie rozumieć powodów rozstania rodziców, może się obawiać tego jak będą wyglądały  jego nowe relacje z rodzicami. Czuje się rozdarte pomiędzy jednym rodzicem a drugim. Czasem odczuwa gniew a innym razem współczucie. Nie jest pewne, którego z rodziców, jeśli w ogóle któregoś, obwiniać za rozwód. Poza tym zastanawia się  czy i jak opowiedzieć o nowej sytuacji swoim kolegom, nauczycielom, i innym ważnym dla niego ludziom.

Dziecko w sytuacji konfliktu okołorozwodowego czuje się przerażająco bezradne. Staje wobec dramatycznego wydarzenia w swoim dotychczasowym życiu i nic nie może zrobić w tej sprawie.
Dziecko może zadawać różne pytania, albo cały czas pytać o to samo. Jednak nie dlatego aby się naprzykrzać, ono próbuje jedynie uporać się z ogromnym życiowym wstrząsem.

To właśnie z pomocą rodziców, dzięki ich wsparciu i zapewnieniu, że do rozwodu dochodzi nie z winy dziecka a także, że nie miało na decyzję o rozstaniu żadnego wpływu, dziecko  może odzyskać równowagę i wiarę we własną wartość. 

Jeżeli wśród naszych czytelników jest ktoś w sytuacji rozstania, jeśli ważne jest dla was zrozumienie zachowania i emocji dziecka związanych z przeżywaniem rozstania rodziców oraz rozpoznawanie potrzeb dziecka, gdy jego rodzice się rozstają i jak rozmawiać z dzieckiem o rozstaniu rodziców to może skorzystać z warsztatu „ Dziecko mw konflikcie okołorozwodowym”, który poprowadzi Anna Szczycińska w siedzibie Strefy Pociech w Sokołowie Podlaskim przy ul. Lipowej 5 /nad „Starówką”/ 28 kwietnia 2019 r.  10.00 – 14.00. Zajęcia są bezpłatne dla uczestników warsztatu.

Anna Szczycińska
L.Z.

DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08

Rajd rowerowy z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.08

MOK: Lato w mieście 2019

więcej »

RADZYŃ, 01.08

Bajka dla dzieci „Mała wielka stopa”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08 16:30

Terespol pamięta! - 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

SOKOŁÓW, 01.08 17:00

Uczczą pamięć Powstańców

więcej »

GARWOLIN, 01.08 17:00

Garwolin: 75. rocznica Powstania Warszawskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08 17:00

Biała Podlaska: obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08 17:00

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.08 17:00

Oddadzą cześć Powstańcom

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.08 18:30

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Kurdej

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.08 19:00

Siemiatycze: wystawa w bibliotece

więcej »
2

SIEMIATYCZE, 02.08 17:00

Międzynarodowy Festiwal Folkloru zagości w Ciechanowcu

więcej »

ŁUKÓW, 02.08 21:00

Łuków: Jetro Cinema Summer

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.08

Zapowiada się kolejny rekordowy spływ – w sobotę z Drohiczyna wyrusza spływ „500 kajaków”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.08

Bezpłatna mammografia w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.08

„Zielony Korczew” już w ten weekend

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.08

Festyn żeglarski w Międzyrzecu /zapowiedź/

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.08 12:00

Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

WĘGRÓW, 03.08 18:00

Koncert „Wokół Fenomenu Pieśni Romantycznej”

więcej »
4

POWIAT BIALSKI, 04.08

Dni Wisznic 2019 z Lady Pank i Zenkiem Martyniukiem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.08

Wojewódzka Wystawa Koni Zimnkorwistych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.08

Pod Siedlcami w Wiśniewie...

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.08

Niedzielne popołudnie ze sztuką w Perlejewie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.08

„Zielony Korczew” już w ten weekend

więcej »

GARWOLIN, 04.08

Festyn rodzinny w Niesadnej

więcej »

RADZYŃ, 04.08

W Radzyniu niedziela pełna atrakcji dla dzieci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.08

Otwarta scena MOK. Summer on the street

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 12:00

Powiat łukowski: Święto Miodów 2019

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 13:00

Łukowski Klub „Ostoja” zaprasza do oddawania krwi

więcej »

MIŃSK MAZ., 04.08 14:00

Czytanie na trawie w Mińsku Mazowieckim

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.08 17:00

Dzień Grodziska 2019

więcej »

WĘGRÓW, 04.08 19:00

„Ordonka” - koncert Marleny Uziębło

więcej »
5 6 7 8

RADZYŃ, 08.08

„Gra o wszystko” w wakacyjnym „Kinie pod Chmurką”

więcej »

WŁODAWA, 08.08 14:00

Ludzie słowa: Spotkanie z Grażyną Lutosławską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.08 19:00

MOK Summer Music Festival - The Best of Queen

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.08 21:00

Letnie kino w łukowskim parku

więcej »
10

SOKOŁÓW, 10.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.08

I Charytatywny Piknik Rodzinny Mazowsze Bohaterom

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.08

Chopin nad Bugiem

więcej »

WĘGRÓW, 10.08

Michał Szpak gwiazdą Dni Węgrowa 2019

więcej »

SOKOŁÓW, 10.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.08 11:00

KsięgoZbiór w Białej Podlaskiej

więcej »

WĘGRÓW, 10.08 11:00

I Węgrowski Zlot Pojazdów Zabytkowych

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.08 18:00

Proletaryat wystąpi w sobotę w Siemiatyczach na Blues – Rock Festiwal

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.08

Zbuczyn: piknik rodzinny i spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.08

MĄŻ i ŻONA Aleksandra Fredry w świetlicy wiejskiej w Dąbrowie

więcej »

ŁUKÓW, 11.08

Pomnik ostatniego żołnierza wyklętego

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.08

Watertag – Bitwa wodna w Siemiatyczach

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08

Piknik Strażacki w Skórcu

więcej »

RADZYŃ, 11.08

Piknik u Potockich

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.08

Wkrótce wieczór uwielbienia w Wisznicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08 10:00

Piknik Strażacki OSP Skórzec

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.08 12:00

Piknik i turniej siatkarski w Kotuniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.08 14:00

Jarmark Rękodzielniczy w Terespolu

więcej »

ŁUKÓW, 11.08 19:00

Łuków: disco w amfiteatrze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.08 19:00

MOK Summer Music Festival - Ballady Leonarda Cohena

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.08

Kino Łuków: „Zatańczymy?”

więcej »

ŁUKÓW, 12.08

Łuków: „Podziemna Historia”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.08

Przed nami - Sprawni Poprzez Sport 2019

więcej »

GARWOLIN, 12.08 17:00

Chodzi mucha po suficie. Koncert duetu muzycznego kontrabas i trąbka

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.08 18:00

Fatum w Siedlcach

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.08

80 rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Dwa jubileusze w „Królówce”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Doroczna Wystawa Prac Pracowni Rysunku i Malarstwa

więcej »

GARWOLIN, 14.08

Maciejowice: pamiętają w Bitwie Warszawskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08 10:00

Święto Wojska dzień wcześniej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08 12:00

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08 17:00

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »
15

MIŃSK MAZ., 15.08

Jarmark folkowy w Wilkowyjach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Turniej Siatkówki Plażowej w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.08

Zbliża się Disco Mazovia w Mościbrodach

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

ŁOK włącza się w obchody Święta Wojska Polskiego

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: Święto Wojska Polskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »

GARWOLIN, 15.08 10:00

Święto Wojska Polskiego w Garwolinie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08 12:00

Parada motocykli Siemiatycze - Drohiczyn – Grodzisk

więcej »

LUBARTÓW, 15.08 20:00

Opera w plenerze, czyli Moniuszko w Kozłówce

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.08

Francuska komedia „Alibi. com" w ramach „JETRO CINEMA SUMMER 2019”

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.08 10:00

6. Turniej Plażowej Piłki Siatkowej w Mielniku

więcej »

LUBARTÓW, 17.08 16:00

Dni Kocka 2019

więcej »
18

GARWOLIN, 18.08

Górzno: tego jeszcze nie grali

więcej »

SOKOŁÓW, 18.08

Festyn OSP w Sawicach

więcej »

RADZYŃ, 18.08

Charytatywny Maraton Zumby „Pokoloruj Świat”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.08

Jarmark Sapieżyński w Kodniu - zapowiedź

więcej »

LUBARTÓW, 18.08

Kock: Uroczystości patriotyczne i dożynki gminno - parafialne

więcej »

MIŃSK MAZ., 18.08

Dożynki Gminno-Parafialne w Latowiczu

więcej »

GARWOLIN, 18.08

Garwolin: festyn rodzinny ze szczytnym celem

więcej »

SOKOŁÓW, 18.08

Letni Koncert Disco w Sokołowie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.08 11:00

I Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »

RADZYŃ, 18.08 12:00

Dożynki Gminno-Parafialne w Ulanie-Majoracie

więcej »

RYKI, 18.08 13:00

Dziękczynienie za plony w gminie Kłoczew

więcej »

ŁUKÓW, 18.08 19:00

Artyści z Krakowa i organista z USA wystąpią w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 18.08 19:00

Koncert „Wschodnia Nuta Po Naszemu”

więcej »
19 20

MIŃSK MAZ., 20.08

Warsztaty rodzinne - szycie filcowych kapci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Towarzyskie granie ze Szwedami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Kolejna odsłona cyklu Kino Sensoryczne już 20 sierpnia

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Towarzyskie granie ze Szwedami

więcej »
22

ŁOSICE, 22.08

Minister środowiska odwiedzi powiat łosicki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.08 18:00

Połoski: Inauguracja modlitw do Św. Rity z Cascii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.08 19:00

MOK Summer Music Festival - Tribute to Sting

więcej »

DROHICZYN, 22.08 20:00

Golgota Młodych 2019 „Rozłam”

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.08

Siedlce: weekend z siatkówką

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.08 18:30

Pratulińska Szkoła Wiary

więcej »

DROHICZYN, 23.08 19:30

Jam Session w Drohiczynie

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.08

Siedlce w programie „TVP INFO w Twoim mieście”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.08

Koncert muzyki klezmerskiej na scenie Letniego Festiwalu pod Muralem!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.08

Siedlce: weekend z siatkówką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.08 09:00

Letnie Rekolekcje z ks. Rafałem Jarosiewiczem w Siedlcach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 24.08 15:00

Międzynarodowa Biesiada Nadbużańska /zapowiedź/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.08 15:00

Wakacyjna Kraina Zabawy

więcej »

ŁUKÓW, 24.08 16:00

Łuków: spotkanie dla kobiet

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.08

Cross Triathlon Siemiatycze i Mini Triathlon Siemiatycki 2019

więcej »

GARWOLIN, 25.08

Gminne dziękczynienie za plony w Podłężu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08

Bieg Jacka po raz dziesiąty!

więcej »

RADZYŃ, 25.08

Letnia Wyprzedaż Garażowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.08

Dożynki gminne w Jelnicy i Sawkach

więcej »

PARCZEW, 25.08

Dożynki Powiatowe w Milanowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.08 11:30

100 lat parafii Kąty

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.08 12:00

Powiatowe dożynki w Krzesku-Majątku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08 12:00

Msza o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

WĘGRÓW, 25.08 12:00

VI Dożynkowy Festyn Parafialny w Grębkowie

więcej »

RYKI, 25.08 12:30

Dożynki powiatowo-gminne w Rykach

więcej »

ŁUKÓW, 25.08 13:00

Dożynki w gminie Łuków

więcej »

GARWOLIN, 25.08 13:00

Dziękczynienie za plony w gminie Pilawa

więcej »

WĘGRÓW, 25.08 13:00

I Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.08 14:00

Rodzinny Piknik na „Wyspie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08 16:00

Każdy ma swoje Westerplatte…

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.08 17:00

Wystawa malarstwa Piotra Kowieskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.08 18:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę /zapowiedź/

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.08 21:00

Kino letnie w Międzyrzecu

więcej »
26 27

MIŃSK MAZ., 27.08

Koncert zespołu CostaNova w Mińsku Mazowieckim

więcej »
28 29 30

RADZYŃ, 30.08

Ania Karwan, Katarzyna Groniec i Kuba Sienkiewicz wystąpią w Radzyniu

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.08

V Rodzinny Piknik Trzeźwościowy

więcej »

LUBARTÓW, 31.08

Koncert w Kocku - Z Klasyką przez Polskę

więcej »

RADZYŃ, 31.08

Ania Karwan, Katarzyna Groniec i Kuba Sienkiewicz wystąpią w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 31.08

2. Plogging Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 31.08 15:00

Koncert charytatywny w Gręzowie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 31.08 17:00

Zagrają dla Oli

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Ciekawa lektura na wakacje? Dowiedz się, jak tanio...
2019-08-20 11:57:27 Kategoria:

Lato to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Najchętniej spędzamy wówczas czas na świeżym powietrzu – w tym celu nie trzeba nawet wyjeżdżać z Podlasia. Leżak czy koc...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »