Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Przybywa upadłości konsumenckich w Polsce
2018-07-17 12:25:09 Artykuł czytany 144 razy


Rośnie liczba upadłości konsumenckich – 18 osób dziennie od początku roku to aktualna średnia krajowa. Eksperci szacują, że powinno być ich kilkadziesiąt razy więcej.


Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2018 od początku roku do końca maja średnio 18 osób dziennie składało wniosek o upadłość konsumencką. W zeszłym roku w analogicznym okresie średnia liczba wniosków wynosiła 15, rok wcześniej zaledwie 10. Eksperci prawa upadłościowego twierdzą, że mimo wzrostu to nadal zdecydowanie za mało.

– Zgodnie z naszymi szacunkami uwzględniającymi sytuację w kraju, skalę potrzeb, a także jeśli porównać dane z naszymi zagranicznymi sąsiadami, to liczba upadłości konsumenckich w Polsce powinna być co najmniej dziesięciokrotnie większa – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA.

Lepiej mniej czy więcej?

Mała liczba osób korzystających z upadłości konsumenckiej, czyli skutecznego oddłużenia i nowego startu, to tylko pozornie dobra wiadomość. Liczba ta niestety nie reprezentuje osób potrzebujących pomocy w danym czasie, a tylko te, które z niej skorzystały. Celem jest, aby jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie mogło wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. W tym sensie więcej upadłości konsumenckich to dobra wiadomość.

Dlaczego ta liczba jest nadal tak niska?
Upadłość konsumencka została wprowadzona w życie dopiero z początkiem 2016 roku. Wcześniej istniała tylko w teorii. Od tego czasu skorzystało z niej około 14 tys. osób. Szacowane potrzeby to jednak 50 tys. osób rocznie lub więcej. Dlaczego więc osoby potrzebujące nie korzystają z możliwości zupełnego oddłużenia i wyjścia z przerastających je trudności finansowych? Czy zmiany prawne nie były wystarczające?

– Chodzi o edukację i dotarcie z informacją do najbardziej potrzebujących – twierdzi Małgorzata Anisimowicz z PMR Restrukturyzacja SA. – Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne poczyniło olbrzymie postępy w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Nie tylko doszło do przełomu, ale przepisy są nadal radykalnie liberalizowane, tak aby mogły swym zasięgiem objąć kolejne grupy osób wyłączonych z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, żyjących na marginesie – dodaje Małgorzata Anisimowicz.

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy zakłada między innymi przyspieszenie rozpoznawania wniosków o upadłość oraz udostępnienie jej osobom, które popadły w tarapaty finansowe również ze swojej winy, a nie – jak do tej pory – wyłącznie wskutek nieszczęśliwych zdarzeń losowych.

Dlaczego nie korzystają z możliwości?
Zdaniem specjalistów osoby potrzebujące radykalnego oddłużenia nie szukają aktywnie rozwiązań, to często osoby ukrywające się przed komornikami, egzekutorami, wierzycielami, a nawet rodziną i znajomymi. To osoby doświadczające degradacji społecznej, w spirali zadłużenia, bez perspektyw na wyjście z problemów, czasami rozważające ucieczkę z kraju, aby gdzieś daleko od problemów rozpocząć nowe życie. Czasami to osoby, które nie czytają gazet, a tym bardziej internetowych stron ministerstwa sprawiedliwości. Dotarcie do nich jest możliwe często dzięki informacjom przekazanym przez najbliższą rodzinę lub osoby przychylne czy znajomych, którzy nie są ekspertami w temacie.

Społeczne skutki ponownego włączenia do życia osób w tym stanie są nie do przecenienia. To zarówno pracownicy, których tak bardzo potrzebuje rynek, podatnicy, jak i znajomi, przyjaciele czy członkowie rodzin. Ponowne włączenie ich do normalnego życia społeczeństwa jest możliwe, tzn. istnieją odpowiednie regulacje prawne, które powstały w tym celu. Wyzwaniem dla całego społeczeństwa nadal jest dotarcie z informacją o pomocy.



Inf. pras.

[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje