R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o Wsi i Rolnictwie z 15 maja 2020 r.
2020-05-15 14:21:33 Artykuł czytany 49 razy


Komisja Europejska uruchomiła mechanizmy dopłaty do prywatnego przechowywania następujących produktów: masła, OMP, serów, mięsa bydła, mięsa baraniego i koziego. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski od 7 maja 2020 r. Szczegółowe warunki udziałów w poszczególnych mechanizmach oraz formularze wniosków można uzyskać ze strony internetowej ARiMR (www.arimr.gov.pl), zakładka Rynki Rolne oraz KOWR (www.kowr.gov.pl), w zakładce Interwencja.


Wnioski na zawarcie umów  na dopłaty do prywatnego przechowywania należy składać w Kancelarii w Centrali KOWR w Warszawie na ul. Karolkowej, bezpośrednio, listownie, poprzez platformę ePUAP na adres skrytki podawczej /KOWR/SkrytkaESP. W przypadku składania wniosku przez ePUAP wniosek należy podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.  Dostępna jest też skrzynka  kontakt@kowr.gov.pl. W tym przypadku wniosek należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym, a w razie braku podpisu kwalifikowanego oryginał wniosku należy niezwłocznie dosłać do Centrali KOWR w formie papierowej.

Pierwsze transakcje na Platformie Spożywczej


Na Platformie Żywnościowej w czwartek 14 maja odbyła się pierwsza aukcja. Jej  przedmiotem było 250 ton pszenicy klasy B oferowanej przez prywatnego producenta rolnego  W trakcie aukcji zawarto 10 transakcji i sprzedano 250 ton pszenicy po średniej cenie transakcyjnej 830,40 zł/t.

Rynek Towarów Rolno-Spożywczych, czyli Platforma Żywnościowa (SellFood), ma służyć producentom rolnym, dzięki oferowaniu cen zboża ustalonych na transparentnych zasadach rynkowych. Do rynku rolnego przystąpiło 20 magazynów autoryzowanych, a usługi pośrednictwa w zawieraniu transakcji oferują 3 domy maklerskie – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Prezes podkreślił, ze wszystkie mechanizmy wykorzystane przy tych transakcjach zadziałały prawidłowo. Mateusz Balcerowicz zastępca dyrektora Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podkreślił w rozmowie z Radiem Podlasie, że Platforma Żywnościowa ma za zadanie wspomóc eksport produktów rolno-spożywczych poprzez zebranie dużej masy jednolitego jakościowo surowca. Ma też stabilizować rynek rolny. Sprzedający i kupujący mają zapewnione bezpieczeństwo dzięki pośrednictwu biur  maklerskich - nie mogą uczestniczyć w transakcjach, jeśli nie mają rachunku maklerskiego . Cena produktu na giełdzie jest ważną informacją dla pozostałych rolników, bowiem pokazuje rzeczywistą wartość towaru. Ta informacja ma uniemożliwić zaniżanie cen przez produktów rolno-spożywczych przez nieuczciwych skupujących.

Projekt ,,Platforma Żywnościowa" powstał z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizuje go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Działania są finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Bezpieczeństwo transakcji zapewniają mechanizmy stworzone przez Giełdę Papierów Wartościowych. Pilotaż Platformy Żywnościowej trwa do końca sierpnia 2020 roku, a pierwszym towarem, który się na niej pojawił, jest pszenica.  Już teraz można skorzystać również z internetowych szkoleń dotyczących funkcjonowania Platformy Żywnościowej. Dostępne są na jej stronie internetowej.

O Platformie Żywnościowej mówimy na antenie Radia Podlasie m.in. w piątkowej audycji Kwadrans o wsi i rolnictwie pod redakcją Andrzeja Ilczuka

Platformy sprzedażowe skracają łańcuchy dostaw żywności


Ograniczenia w handlu produktami rolno spożywczymi spowodowane przez pandemię koronawirusa wymuszają na producentach i przetwórcach poszukiwanie nowych kanałów sprzedaży. Przykładem mogą być dwie nowe inicjatywy, które pojawiły się ostatnio w Polsce. Pierwsza to Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego powołał do życia platformę sprzedażową – wirtualny Bazarek, uruchomiony przez Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Rolnicy oraz przetwórcy nieodpłatnie mogą zamieszczać tam swoje oferty sprzedaży, a kupujący zgłaszać chęć kupna określonych produktów.

W naszym regionie podobną platformę uruchomił Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Lubelska e-spiżarnia to inicjatywa, której celem jest bezpłatne umożliwienie promocji oferty lubelskich rolników oraz producentów żywności tradycyjnej i lokalnej wytwarzanej w ramach Dostaw bezpośrednich, Sprzedaży bezpośredniej, Rolniczego Handlu Detalicznego, Działalności Marginalnej, lokalnej i ograniczonej .

Wszystkie podobne inicjatywy, czyli platformy albo grupy sprzedażowe mają skrócić tak zwane łańcuchy dostaw. Te działania wspiera Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa, o czym zapewnia Wojciech Kędzia zastępca dyrektora generalnego Ośrodka.

Ważne dla producentów tytoniu

Dziś(15 maja 2020)  upływa termin składania w Oddziałach Terenowych KOWR Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego przez jego producentów. Producent surowca tytoniowego, wpisany do rejestru zobowiązany jest przekazać do Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR ,,Informację o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego", zawierającą dane dotyczące m.in. powierzchni uprawy poszczególnych grup odmian tytoniu, zawartych umów zbycia surowca tytoniowego, masy wyprodukowanego surowca tytoniowego, masy surowca dostarczonego nabywcy, stanów magazynowych, masy surowca zniszczonego.

,,Bitwa regionów" przełożona

Dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pieta w specjalnym liście poinformował, ze w tym roku nie odbędzie się Konkurs kulinarny ,,Bitwa Regionów”. W ubiegłym roku zgłosiło się doń około 800 Kół Gospodyń Wiejskich . Tegoroczna ,,Bitwa Regionów” została przełożona na przyszły rok. Jest to oczywiście spowodowane sytuacją pandemiczną.

Tymczasem Sejm przyjął projekt zmian w ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich.  W myśl znowelizowanych przepisów, organizacje te będą mogą liczyć w tym roku na wsparcie z budżetu państwa w wysokości 40 milionów złotych. W 2018 roku kołom przyznano 16,5 miliona złotych, rok później było to już niemal 30 milionów. Wsparcie mogą otrzymać koła wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich,

Kupujmy polska żywność!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promuje kupowanie polskiej żywności. Opublikował min specjalny spot . Zachęca też producentów do oznaczania żywności znakiem Produkt Polski. Warunkiem jest to, aby 75 procent składników użytych do produkcji pochodziło z Polski. KOWR zachęca też do zwracania uwagi na polska żywności ekologiczną. Takie produkty oznaczone są specjalnym unijnym znakiem- białe gwiazdki układające się w kształt liścia na zielonym tle. Ten znak gwarantuje, że produkt pochodzi z certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego. Również w przypadku tej kampanii przygotowano spot reklamowy.

Produkty ekologiczne dostępne są w supermarketach czy specjalnych sklepach. Ale...w naszym regionie działają certyfikowane gospodarstwa ekologiczne. W dotarciu do klientów korzystają np. z możliwości handlu bezpośredniego. Są obecne w Internecie, więc ich znalezienie nie powinno sprawiać trudności.

Posłuchaj audycji: http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2020/05/15/doplaty-do-przechowywania-zywnosci/

Andrzej Ilczuk

DW
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje