Wielki Tydzień

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

WTOREK 6 marca-rozważania
2012-03-06 00:44:00 Artykuł czytany 894 razy


Zapraszamy do wczytania się w rozważania wielkopostne Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego do Ewangelii na wtorek 6 marca.


Przez cały okres Wielkiego Postu będziemy prezentowali Państwu rozważania do Ewangelii przygotowane przez Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Rozważania to fragmenty książki „Oto idziemy do Jerozolimy”.


Ewangelia: Mt 23,1-12

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Jedno z pytań, które powstają przy słuchaniu dzisiejszej Ewangelii, można by sformułować w taki sposób: czy w naszym życiu chodzi o to, żeby pokazać, że żyjemy, czy o to, abyśmy naprawdę żyli. Inaczej mówiąc: pokazać innym, że jesteśmy, czy rzeczywiście być. Jezus przestrzega nas przed pozorami życia, przed czynieniem czegokolwiek na pokaz.

W człowieku po grzechu jest jakaś szczególna potrzeba, by bardziej zaistnieć w oczach innych. Grzech jest bowiem doświadczeniem, które neguje w nas coś z prawdy naszego życia. Dlatego człowiek czuje potrzebę, by tę stratę niejako nadrobić. Może się to przejawiać w różnego rodzaju aktywności bądź dominacji albo też przez zamknięcie w sobie, ukrycie, ucieczkę. Ostatecznie jedna i druga postawa wyraża potrzebę zwrócenia na siebie uwagi. Jezus chce nam pomóc stawać w prawdzie i czynić prawdę. Ma to szczególne odniesienie do naszych wzajemnych relacji, a zwłaszcza do relacji: nauczyciel – uczeń, starszy – młodszy, przewodnik życiowy i ten, kto jest prowadzony.

Jezus przestrzega nas przed pozorami czynionymi zarówno wobec bliźnich, jak też wobec samych siebie. Przestrzega przed fikcją wielkości i podejmowaniem zobowiązań, a potem przymuszaniem innych do ich wypełnienia. Nabiera to szczególnej wagi, gdy ktoś otrzymał misję przewodniczenia, gdy ma władzę bądź pełni określoną funkcję społeczną czy zadanie wychowawcze.

Fascynuje nas to wszystko, co jawi się jako doskonałe, idealne. Chcielibyśmy, aby to, co nas pociąga, spełniło się w nas. Jeszcze bardziej oczekujemy tego od naszych bliźnich. W zależności od naszych zadań i pozycji w danej społeczności od ludzi nam powierzonych czy tych, z którymi przebywamy i stykamy się na co dzień, oczekujemy poprawnych (zgodnych z jakimś ideałem) zachowań, bo to jest wygodne dla nas.

Jezus nie przekreśla tych ideałów, ale też ich nie absolutyzuje (nie wynosi) i nie przedstawia jako celu do osiągnięcia. Sprowadza je raczej niejako na ziemię, do naszej rzeczywistości. Przestrzega przed zajmowaniem pierwszych miejsc i odnoszeniem wszystkiego i wszystkich do siebie, co wyraża się także w oczekiwaniu pozdrowień i zwrotów, które tylko pozornie świadczą o wielkości i znaczeniu tych, do których są kierowane.

Wobec tych wszystkich pozorów Jezus wskazuje na realizm życiowy. Spełnia się on przede wszystkim w mentalności i postawie sługi. Droga do wielkości prowadzi przez służbę bliźniemu, służbę bezinteresowną, i odkrywa inny wymiar człowieczeństwa. Nie jest to jednak zupełnie nowy wymiar, lecz raczej odkrycie prawdy o człowieku, złożonej w nim przez Boga od momentu stworzenia. Ta prawda, zatarta przez grzech człowieka, została odnowiona w Jezusie Chrystusie. Jest nią fakt bycia na obraz i podobieństwo Boga.

Tylko w świetle tej prawdy, na nowo objawionej w Jezusie Chrystusie i podanej człowiekowi przez Kościół w słowie Bożym i w sakramentach, człowiek może odnaleźć prawdę o sobie i o swoich relacjach z bliźnimi. O tym, że jest stworzony i odkupiony po to, by tworzyć wspólnotę sióstr i braci, dzieci jednego Ojca. W tym względzie Jezus jest naszym jednym Mistrzem, który nas tego uczy i to nam umożliwia. On wobec nas stał się sługą, byśmy mogli i umieli odkryć prawdę o sobie jako słudzy wobec siebie i dzieci jednego Ojca. Kto tę prawdę pozna, temu nie jest trudno służyć, pozostać obok bliźniego jako jego mniejszy brat czy siostra. Staje się to możliwe dzięki poznaniu jednego Ojca. Nie potrzeba pozorów, nie potrzeba udawania. Prawda o dziecięctwie Bożym jest wystarczająco wielka i najpełniej określa godność człowieka, nawet jeśli spełnia najniższą – w oczach ludzi – posługę wobec bliźnich.

Chrześcijaństwo to nie nadawanie wielkości człowiekowi czy osiąganie ludzkiej doskonałości – jakkolwiek one byłyby pojmowane i w jakiejkolwiek dziedzinie miałyby się spełnić. Chrześcijaństwo to pokorne, ale zwycięskie życie w prawdzie; życie w prostocie, której nie zakłócą różne przeciwności, dzięki mocy przyjmowania nieoczekiwanych wydarzeń, a czasem nieprzyjaznych nam postaw bliźnich; to życie przeniknięte oddawaniem chwały Bogu, że taką moc dał ludziom.

[Msz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Nielimitowany internet mobilny - LTE bez limitu - gdzie...
2020-12-02 10:24:49 Kategoria:

Pełna swoboda, duża niezależność i stały dostęp do sieci w dowolnym miejscu - Internet mobilny bez limitu to doskonały wybór zarówno do domu, jak i do biura. Jeszcze...

więcej »
foto

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić...
2020-12-01 10:41:27 Kategoria:

Wśród gąszcza tłumaczeń staramy się wyróżnić jakością i naszą pasją…. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, w świecie informacji, w erze Internetu,...

więcej »
foto

Hity w sezonie jesień-zima!
2020-11-30 11:18:45 Kategoria:

Każdy sezon przynosi nam pewne nowości w modzie. Niektóre się powtarzają w nieco odświeżonym wydaniu, inne natomiast dopiero torują sobie drogę. Te na jesień-zimę są...

więcej »
foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Debiutancka płyta aktora Janka Traczyka w Radiu Podlasie
2020-12-01 12:28:30 Kategoria:

Janek Traczyk - aktor, który znany jest szerszej publiczności z warszawskiego Teatru Roma, gdzie wcielał się w główne role w musicalach „Piloci" oraz „Aida" oraz...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Koncert LIVE zespołu VIBRANT już 4 grudnia!

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Siedlce: X Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajkowa akcja łukowskiego klubu „Ostoja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 11:00

II Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką w formie wirtualnej

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Mikołajki z Renatą Piątkowską

więcej »
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Najnowsze Informacje