Wielki Tydzień

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

WTOREK 6 marca-rozważania
2012-03-06 00:44:00 Artykuł czytany 894 razy


Zapraszamy do wczytania się w rozważania wielkopostne Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego do Ewangelii na wtorek 6 marca.


Przez cały okres Wielkiego Postu będziemy prezentowali Państwu rozważania do Ewangelii przygotowane przez Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Rozważania to fragmenty książki „Oto idziemy do Jerozolimy”.


Ewangelia: Mt 23,1-12

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Jedno z pytań, które powstają przy słuchaniu dzisiejszej Ewangelii, można by sformułować w taki sposób: czy w naszym życiu chodzi o to, żeby pokazać, że żyjemy, czy o to, abyśmy naprawdę żyli. Inaczej mówiąc: pokazać innym, że jesteśmy, czy rzeczywiście być. Jezus przestrzega nas przed pozorami życia, przed czynieniem czegokolwiek na pokaz.

W człowieku po grzechu jest jakaś szczególna potrzeba, by bardziej zaistnieć w oczach innych. Grzech jest bowiem doświadczeniem, które neguje w nas coś z prawdy naszego życia. Dlatego człowiek czuje potrzebę, by tę stratę niejako nadrobić. Może się to przejawiać w różnego rodzaju aktywności bądź dominacji albo też przez zamknięcie w sobie, ukrycie, ucieczkę. Ostatecznie jedna i druga postawa wyraża potrzebę zwrócenia na siebie uwagi. Jezus chce nam pomóc stawać w prawdzie i czynić prawdę. Ma to szczególne odniesienie do naszych wzajemnych relacji, a zwłaszcza do relacji: nauczyciel – uczeń, starszy – młodszy, przewodnik życiowy i ten, kto jest prowadzony.

Jezus przestrzega nas przed pozorami czynionymi zarówno wobec bliźnich, jak też wobec samych siebie. Przestrzega przed fikcją wielkości i podejmowaniem zobowiązań, a potem przymuszaniem innych do ich wypełnienia. Nabiera to szczególnej wagi, gdy ktoś otrzymał misję przewodniczenia, gdy ma władzę bądź pełni określoną funkcję społeczną czy zadanie wychowawcze.

Fascynuje nas to wszystko, co jawi się jako doskonałe, idealne. Chcielibyśmy, aby to, co nas pociąga, spełniło się w nas. Jeszcze bardziej oczekujemy tego od naszych bliźnich. W zależności od naszych zadań i pozycji w danej społeczności od ludzi nam powierzonych czy tych, z którymi przebywamy i stykamy się na co dzień, oczekujemy poprawnych (zgodnych z jakimś ideałem) zachowań, bo to jest wygodne dla nas.

Jezus nie przekreśla tych ideałów, ale też ich nie absolutyzuje (nie wynosi) i nie przedstawia jako celu do osiągnięcia. Sprowadza je raczej niejako na ziemię, do naszej rzeczywistości. Przestrzega przed zajmowaniem pierwszych miejsc i odnoszeniem wszystkiego i wszystkich do siebie, co wyraża się także w oczekiwaniu pozdrowień i zwrotów, które tylko pozornie świadczą o wielkości i znaczeniu tych, do których są kierowane.

Wobec tych wszystkich pozorów Jezus wskazuje na realizm życiowy. Spełnia się on przede wszystkim w mentalności i postawie sługi. Droga do wielkości prowadzi przez służbę bliźniemu, służbę bezinteresowną, i odkrywa inny wymiar człowieczeństwa. Nie jest to jednak zupełnie nowy wymiar, lecz raczej odkrycie prawdy o człowieku, złożonej w nim przez Boga od momentu stworzenia. Ta prawda, zatarta przez grzech człowieka, została odnowiona w Jezusie Chrystusie. Jest nią fakt bycia na obraz i podobieństwo Boga.

Tylko w świetle tej prawdy, na nowo objawionej w Jezusie Chrystusie i podanej człowiekowi przez Kościół w słowie Bożym i w sakramentach, człowiek może odnaleźć prawdę o sobie i o swoich relacjach z bliźnimi. O tym, że jest stworzony i odkupiony po to, by tworzyć wspólnotę sióstr i braci, dzieci jednego Ojca. W tym względzie Jezus jest naszym jednym Mistrzem, który nas tego uczy i to nam umożliwia. On wobec nas stał się sługą, byśmy mogli i umieli odkryć prawdę o sobie jako słudzy wobec siebie i dzieci jednego Ojca. Kto tę prawdę pozna, temu nie jest trudno służyć, pozostać obok bliźniego jako jego mniejszy brat czy siostra. Staje się to możliwe dzięki poznaniu jednego Ojca. Nie potrzeba pozorów, nie potrzeba udawania. Prawda o dziecięctwie Bożym jest wystarczająco wielka i najpełniej określa godność człowieka, nawet jeśli spełnia najniższą – w oczach ludzi – posługę wobec bliźnich.

Chrześcijaństwo to nie nadawanie wielkości człowiekowi czy osiąganie ludzkiej doskonałości – jakkolwiek one byłyby pojmowane i w jakiejkolwiek dziedzinie miałyby się spełnić. Chrześcijaństwo to pokorne, ale zwycięskie życie w prawdzie; życie w prostocie, której nie zakłócą różne przeciwności, dzięki mocy przyjmowania nieoczekiwanych wydarzeń, a czasem nieprzyjaznych nam postaw bliźnich; to życie przeniknięte oddawaniem chwały Bogu, że taką moc dał ludziom.

[Msz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje