Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Leki na alergie wziewne – co stosować?
2021-06-12 10:34:12 Artykuł czytany 308 razy


Męczące drapanie w gardle, zaczerwienione, łzawiące oczy, suchy kaszel i nawracający katar utrudniający funkcjonowanie – objawy alergii mogą skutecznie uprzykrzać życie. Najlepszym sposobem na uniknięcie wystąpienia tych dolegliwości jest unikanie drażniących alergenów. Nie zawsze jednak się to udaje – szczególnie wiosną i latem trudno uchronić się przed wszechobecnymi pyłkami. Jak radzić sobie z alergiami wziewnymi? Jakie leki stosować, by złagodzić uciążliwe objawy?


Leki antyhistaminowe

Na objawy alergii wziewnych stosuje się przede wszystkim leki antyhistaminowe. Tego typu preparaty hamują uwalnianie histaminy, czyli substancji produkowanej na skutek kontaktu z alergenem, odpowiedzialnej za wystąpienie kataru, obrzęku, łzawienia oczu, swędzenia, kaszlu czy kichania.

Antyhistaminowy lek na alergię może mieć postać tabletek, doustnego roztworu, inhalatora, syropu, kropli do oczu czy aerozolu do nosa. Wspomniane środki działają szybko i pomagają ograniczyć intensywność objawów towarzyszących alergii wziewnej. Nowoczesne leki przeciwhistaminowe nie powodują senności i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

Przy wyjątkowo silnych objawach alergii konieczne może okazać się zastosowanie środków, które obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i redukują jej obrzęk. Preparaty zawierające pseudoefedrynę, ksylometazolinę czy oksylometazolinę dodatkowo redukują świąd i ilość wytwarzanej wydzieliny. Udrożniają nos i ułatwiają oddychanie. Należy jednak pamiętać, by nie nadużywać wspomnianych środków. Konieczne jest przyjmowanie tego typu leków w dawkach zaleconych przez producenta i przez okres maksymalnie 5 dni. Długotrwałe stosowanie opisanych środków prowadzi do polekowego nieżytu nosa.

Glikortykosteroidy i kromony

Glikortykosteroidy wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Pomagają ograniczyć rozmaite objawy towarzyszące alergii wziewnej – od podrażnienia gardła i kaszlu po męczący katar. Omawiane środki występują w postaci inhalatorów, tabletek, syropów, kropli do nosa, żeli i maści. Warto, by były stosowane pod kontrolą lekarza.

Kromony to dobrze tolerowane przez organizm leki o słabszym działaniu przeciwzapalnym niż glikortykosteroidy. W przypadku środków na alergię wziewną obecne są w składach aerozoli do nosa i preparatów do nebulizacji. Zapobiegają obrzękom, kichaniu i skurczowi oskrzeli.

Leczenie odczulające

Osoby z alergiami wziewnymi mogą zdecydować się również na leczenie odczulające, czyli immunoterapię. W ramach zabiegów organizm stopniowo i regularnie przyzwyczajany jest do określonych alergenów. Alergizujące substancje podaje się w postaci zastrzyków. Stosowane szczepionki zawierają stopniowo zwiększane dawki alergenów wywołujących uczulenie. Immunoterapia pozwala w czasie od 3 do 5 lat ograniczyć objawy alergii wziewnej i zmniejszyć wrażliwość na konkretne alergeny. Zastosowana odpowiednio wcześnie zapobiegnie również astmie oskrzelowej. Odczulanie można rozpocząć już od 5 roku życia i nie ma górnej granicy wieku w przypadku przeprowadzania terapii.

Alergie wziewne – jak jeszcze można sobie z nimi radzić?


Aby ograniczyć uciążliwe objawy alergii wziewnej, warto starać się unikać kontaktu z alergenami. Oznacza to, że w okresie pylenia roślin, na które jest się uczulonym, lepiej zrezygnować ze spacerów po łąkach czy lasach. Ponadto podczas prac w ogrodzie zaleca się nosić maseczkę ochronną. Po powrocie do domu należy zmienić ubranie, wydmuchać nos i wyczyścić go wodą morską, a także umyć twarz. W okresie pylenia najlepiej wietrzyć mieszkanie po deszczu, gdy w powietrzu jest mniej pyłków. Wietrzenie warto przeprowadzać wieczorem. Konieczne jest też regularne odkurzanie mieszkania. Co więcej, warto pamiętać, że objawy alergii mogą nasilać dym papierosowy, mocne perfumy oraz spaliny.

W przypadku alergii wziewnych w okresie pylenia najlepiej unikać alergenów. Jeśli jednak podjęte środki ostrożności nie pomagają i wystąpią objawy takie jak katar czy kaszel, warto zastosować leki antyhistaminowe, kromony czy glikortykosteroidy. W doborze odpowiednich preparatów pomoże konsultacja z alergologiem. Ponadto specjalista może zalecić przeprowadzenie odczulania zmniejszającego wrażliwość na konkretne alergeny. Pamiętaj, że leki na alergię wziewną należy dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę występujące objawy.
wykop
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Mobilny punkt szczepień w Stoczku Łukowskim

więcej »

WĘGRÓW, 01.08

Łochów: koncert Leszka Możdżera

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08

II Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »
2 3 4 5 6

WĘGRÓW, 06.08

Turniej Koszykówki w Węgrowie

więcej »
7

MIĘDZYRZEC, 07.08

Wakacyjna akcja poboru krwi w Międzyrzecu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.08 09:00

XXI BIEG SAPIEHÓW – KODEŃ 2021

więcej »
8

SOKOŁÓW, 08.08 13:00

Koncert patriotyczny w Rozbitym Kamieniu

więcej »
9 10 11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20 21

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Turniej siatkarskich trójek w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 21.08

II Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”

więcej »
22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Najnowsze Informacje