R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Na spacer Senatorską. Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2021
2021-05-14 08:16:38 Artykuł czytany 128 razy


Brakuje wrzawy i zabawy. Brakuje kolorów, dźwięków i zapachów. Wiele osób z sentymentem wraca pamięcią do tych sześciu edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, gdzie na jedno niedzielne popołudnie centrum miasta przenosiło się na Koniec. Wspomnienia przeplatają się z oczekiwaniem. Oczekiwanie nie jest jednak pustką.


W tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza do lektury „Garwolskiego Piania” i na spacer Senatorską, gdzie będzie można obejrzeć dwie wystawy.

- Kiedy w ubiegłym roku przenosiliśmy Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina z Senatorskiej do sieci, mieliśmy nadzieję, że to pierwszy i ostatni raz. Niestety pandemia wciąż krzyżuje nam plany, a obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają wielkie spotkanie mieszkańców Garwolina. Mamy nadzieję, że ta przymusowa przerwa sprawi, że już za rok z podwójną radością wszyscy wrócimy na Koniec – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Ponad 5 tysięcy porcji rosołu, cztery kulinarne rekordy, kilkadziesiąt koncertów, setki wystawców, spektakle teatralne, tańce na dechach, mnóstwo wspomnień przy oglądaniu starych zdjęć i rozmów w bramach. Przez 6 lat Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina łączył, integrował, edukował, inspirował i udowadniał, że razem można zdziałać naprawdę wiele.

Od początku celem festiwalu było pokazywanie różnorodności garwolińskiego dziedzictwa kulturowego, przywrócenie tradycji godnego miejsca w kulturze i świadomości powszechnej, włączenia ją w sferę poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Festiwal szybko skradł serca mieszkańców i zyskał ogromną popularność, stając się świętem lokalnej wspólnoty. Pretekstem do spotkania i działania.

- Czujemy, że jesteśmy jednością, że możemy coś sobie nawzajem dać, a przez to zyskać jeszcze więcej. Festiwal co roku nas łączy, wzmacnia więzi i miłość do naszej małej ojczyzny. Ogromnie cieszy mnie nie tylko pozytywny odbiór wydarzenia oraz to, że sprawia ono wszystkim nam tak wiele radości, ale przede wszystkim wielkie zaangażowanie mieszkańców w organizację tego festiwalu. To pokazuje, że razem możemy tworzyć piękne rzeczy – podkreśla Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.

Senatorska wpadła w sieć

Siłą napędową Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina są ludzie. Bez względu na to, czy mówimy o edycjach organizowanych na ulicy Senatorskiej czy tej zeszłorocznej organizowanej wyłącznie online – bez oddolnych inicjatyw, bez zaangażowania wielu pasjonatów, twórców, grup i pojedynczych osób, festiwal nie wyglądałby tak jak wygląda.
Ubiegłoroczna edycja pod hasłem „Senatorska ONline” była pełna atrakcji dla każdego. Można było obejrzeć spektakl teatralny Teatru Rękawiczka, wziąć udział w quizie wiedzy o Garwolinie czy retrozabawie fotograficznej. Były kolorowanki dla najmłodszych, gazeta festiwalowa i wspomnieniowy film. A jak festiwal będzie wyglądał w tym roku?

Chodźcie na spacer! Weźcie gazetę!

- Nie możemy wszyscy spotkać się na Senatorskiej, ale chcemy znów poczuć ten wyjątkowy klimat, dlatego przygotowaliśmy w tym roku trzy propozycje, które, mamy nadzieję, sprawią wszystkim wiele radości. W niedzielę zapraszamy na spacer ulicą Senatorską. Będzie tam można obejrzeć dwie plenerowe wystawy, a także otrzymać tegoroczny numer festiwalowej gazety. W tym miejscu chciałabym gorąco podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie, autorom, osobom, które podzieliły się wspomnieniami i zdjęciami. Jestem przekonany, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie – podkreśla Jarosław Kargol.

Festiwalowy Rocznik Ilustrowany „Garwolskie Pianie” to jeden ze stałych elementów Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, co roku rozdawany podczas wydarzenia. Tym razem gazeta będzie czekała na przechodniów w jednej z bram na ul. Senatorskiej. W gazecie będzie można przeczytać o garwolińskiej wycinance, Oskarze Kolbergu, związkach Mirona Białoszewskiego z Garwolinem, dawnych tradycjach weselnych, działalności Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych, wspomnienie Zbigniewa Węgrzynka, a także w wywiadzie z Tadeuszem Zalewski, o tym, jak wyglądało życie w dawnym Garwolinie. Nie zabraknie także krzyżówki, festiwalowych zgadywanek nie tylko dla najmłodszych oraz starych zdjęć udostępnionych przez portal Garwolin.org.

W niedzielę na ulicy Senatorskiej będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę fotografii z poprzednich edycji festiwalu. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w różnych miejscach. Żeby obejrzeć je wszystkie, trzeba będzie przejść się ulicą od początku festiwalowej drogi, czyli od budynku Urzędu Skarbowego, aż do końca – do miejsca, gdzie stała główna festiwalowa scena. To z pewnością będzie wyjątkowy spacer pełen wspomnień. Na ulicy Senatorskiej zostanie także wyeksponowana wystawa prezentująca postać Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. 26 plansz ilustruje okresy życia i jego aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami i instytucjami nauki i kultury polskiej.Inf. pras.

WJ/Garwolin/DW

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Magiczne Ogrody zapraszają do świata baśni!
2021-07-08 14:39:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na gości. Rodzinny Park Tematyczny Magiczne Ogrody Janowiec to pierwszy w Polsce ogród...

więcej »
foto

Jak zmienia się cena gazu ziemnego?
2021-06-23 16:58:49 Kategoria:

Czy inwestycja w ogrzewanie gazowe to dobry pomysł? Okazuje się z perspektywy ostatnich lat koszty ogrzewania domu błękitnym paliwem spadają. Jak sytuacja może wyglądać...

więcej »
foto

Cienie i worki pod oczami – jak się ich pozbyć?
2021-06-23 16:51:33 Kategoria:

Cienie i worki pod oczami mogą pojawić się w każdym wieku. Dla wielu osób stanowią problem estetyczny – wpływają na pogorszenie wyglądu i dodają lat. Na szczęście...

więcej »
foto

Jak działa kwas glikolowy?
2021-06-23 11:27:22 Kategoria:

Kosmetyki zawierające kwas glikolowy zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – właściwości tego składnika są niezwykle dobroczynne dla naszej skóry....

więcej »
foto

Opady nad Bałtykiem - jak wrócić suchym z wakacji?
2021-06-22 13:17:00 Kategoria:

Sezon letni już się zaczyna, a co za tym idzie, marzymy o wypoczynku. Przede wszystkim liczymy na pogodę, która dopełni czas urlopu i pozwoli korzystać w pełni z czasu...

więcej »
foto

Marcin Romanowski o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
2021-06-18 14:14:18 Kategoria:

Zapraszamy do posłuchania wywiadu z Marcinem Romanowskim - wiceministrem sprawiedliwości.

więcej »
foto

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku...
2021-06-18 12:11:28 Kategoria:

Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza do wzięcia udziału w ogólnodostępnej konferencji lokalnej w Siedlcach pt.„Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 14:05:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


Garwolin

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19

GARWOLIN, 19.06 16:00

Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje