R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Żelechów: ponadnarodowa mobilność uczniów liceum
2021-06-24 12:39:12 Artykuł czytany 124 razy


Uczniowie żelechowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w dniach 10-17 czerwca 2021 r. realizowali program PO WER w Hiszpanii w szkole Ave Maria Casa Madre w Grenadzie.


Od 1 września 2020 r. Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie realizuje projekt Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Różnorodność kulturowa i językowa” finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w IV Osi Priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej.

W ramach projektu 20 uczniów wraz z opiekunami wyjechało do szkoły partnerskiej Colegio Ave Maria Casa Madre w Hiszpanii.  

Realizacja mobilności ponadnarodowej rozpoczęła się zdecydowanie wcześniej, w macierzystej szkole. Wybrani uczniowie odbyli najpierw zajęcia językowo - kulturowe, które miały ich przygotować do pobytu w Hiszpanii oraz dać możliwość poznania, na razie na odległość, kultury i historii Hiszpanii (zwłaszcza Grenady). Na zajęciach językowych (z języka angielskiego) uczniowie koncentrowali się na komunikacji w podstawowych sytuacjach, z którymi mogli się spotkać w Hiszpanii: nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, rozmowa w sklepie, na ulicy. Na zakończenie tej części programu uczniowie wykonali plakaty odnoszące się podejmowanej na zajęciach tematyki.

10 czerwca uczestnicy wyruszyli z Żelechowa do Modlina, aby następnie dotrzeć do Malagi i ostatecznie do Grenady, gdzie swoją znajdowała się placówka partnerska.  
Szkoła, z którą liceum w Żelechowie nawiązało kontakt to Colegio Ave Maria Casa Madre, szkoła półprywatna, kontynuująca program edukacyjno - wychowawczy swojego założyciela Andresa Manjón y Manjón, oparty na tolerancji, wychowaniu moralnym oraz szacunku do natury.

W ramach unijnego projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” młodzież z Polski miała okazję bliżej poznać rówieśników z Hiszpanii. W czasie zajęć formalnych i nieformalnych uczniowie liceum wraz z uczniami szkoły partnerskiej wymieniali się informacjami na temat swojej szkoły, miejscowości i kraju. Wszystkie wydarzenia na bieżąco były prezentowane na facebooku szkolnym.

Uczniowie mieli okazję obserwować życie szkoły w innym kraju w oraz zapoznać się z zasadami jej funkcjonowania od pobudki o godz. 7.00 mieszkańców internatu po zupełną ciszę nocną o godz. 23.00. Z podziwem wszyscy obserwowali (i sami oczywiście stosowali się do tego nakazu) bezwzględne noszenie przez uczniów, nauczycieli i wszystkich Hiszpanów maseczek wewnątrz budynków i na zewnątrz przy temperaturach ponad 30 stopni. Hiszpanie są otwartymi, radosnymi i pomocnymi ludźmi, ale zarazem są dobrze zorganizowani i przestrzegają ustalonych zasad, co było również bardzo widoczne w szkole Ave Maria Casa Madre.  

Pobyt w Andaluzji wywarł na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie.  Dla niektórych łączył się z pierwszym w życiu lotem samolotem i pobytem za granicą. W ramach współpracy ze szkołą uczniowie wraz z opiekunami mogli zwiedzić najważniejsze zabytki Grenady: Alhambrę, Katedrę oraz Kaplicę Królewską. Zwiedzanie dwu ostatnich obiektów odbywało się z wykorzystaniem aplikacji w języku angielskim, co dodatkowo dawało możliwość rozwijania swoich umiejętności.

W czasie wolnym młodzież miała również możliwość zwiedzanie dzielnic Albaicine i Sacromonte z uroczymi domami i uliczkami. Ostatniego dnia przed wylotem uczestnicy poznali Malagę. Odwiedzili Muzeum Picassa, przeszli przez Gigbalfaro i Alcazabę oraz mieli chwilę odpoczynku na plaży nad Morzem Śródziemnym.

Udział w projekcie pozwala nawiązać kontakty ze szkołami z innych krajów europejskich, motywuje uczniów do samorozwoju, bardziej intensywnej nauki języków obcych,  wzmacnia poczucie własnej wartości, pozwala na rozwój uczniów w wymiarze europejskim.
 
Obecnie liceum rozpoczęło realizację kolejnego projektu Ponadnarodowej Mobilności Uczniów. Tym razem nawiązaliśmy współpracę ze szkołą grecką. Już na przełomie września i października kolejnych 20 uczniów będzie miało możliwość rozwijać swoje kompetencje kluczowe.


GALERIĘ ZDJĘĆ ZOBACZYSZ
TUTAJ

Inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »
foto

Prezent na 20 rocznicę ślubu. Co kupić na 20 rocznicę...
2021-07-23 13:16:15 Kategoria:

Rocznica ślubu to wyjątkowa okazja do świętowania, która obejmuje nie tylko współmałżonków, ale też ich bliskich. Zwłaszcza okrągłe rocznice są powodem do...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


Garwolin

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Trzydniowe Dni Maciejowic

więcej »

GARWOLIN, 01.08 17:00

Garwolińskie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

więcej »
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje