KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przyjaciół poznaje się w biedzie
2021-05-10 06:07:00 Artykuł czytany 64 razy


Powodzie, wichury, pandemia – czy w ich obliczu potrafimy sobie pomagać? Przez 30 lat samorządności w Polsce udało się zbudować społeczeństwo obywatelskie, które potrafi się zmobilizować do wspólnych działań.


Nie tylko janosikowe

W przypadku samorządów w jakimś sensie społeczna solidarność wpisana jest ustawowo w daninę, przekazywaną samorządom „biedniejszym” przez te „bogatsze”, zwaną popularnie „janosikowym”. Ten podatek w przypadku województwa mazowieckiego tylko w tym roku wynosi 639 mln zł. Społeczna solidarność samorządowców nie ogranicza się jedynie do tego ustawowego obowiązku. Gdy więc w 2017 r. przez Polskę przeszły nawałnice, radni województwa mazowieckiego nie wahali się długo: zdecydowali, by gminie Staroźreby, która szczególnie mocno ucierpiała, przekazać 330 tys. zł.

– W obliczu takich tragedii, każdy samorząd powinien czuć, że może liczyć na pomoc i wsparcie. To trudny czas dla mieszkańców i samorządowców. Musimy być solidarni – mówił wtedy marszałek Adam Struzik. – Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zostawić bez pomocy mieszkańców, którzy stracili dach nad głową, a niejednokrotnie cały dorobek życia.

Pomoc od samorządu popłynęła wtedy nie tylko do mazowieckich gmin: wsparcie w wysokości po 330 tys. zł przeznaczono również dla gminy Sośno w województwie kujawsko-pomorskim oraz gminy Lipusz i Dziemiany w województwie pomorskim. W ubiegłym roku natomiast radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu 200 tys. zł wsparcia powiatowi przemyskiemu (województwo podkarpackie) na remont drogi powiatowej nr 2067 Hucisko Nienadowskie-Dubiecko-Sielnica, która uległa zniszczeniu podczas czerwcowej powodzi.

I ścieżki rowerowe, i karetki

Potrzeby najlepiej widać z poziomu korzystających ze wsparcia ludzi. Może dlatego właśnie tak istotne jest, by to właśnie od mieszkańców wychodziły pomysły na gospodarowanie wspólnym dobrem. Jednym z nowych sposobów takiego zarządzania jest budżet obywatelski. Jego idea jest prosta: o tym, jakie projekty będą realizowane, decydują mieszkańcy – najpierw zgłaszając pomysły, a potem głosując.

W ubiegłym roku do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (które jako jeden z pierwszych regionów, zdecydowało się na tę inicjatywę) zgłoszono 231 projektów o łącznej wartości ponad 92 mln zł. Karetki, sprzęt medyczny, miejsca parkingowe, nasadzenia drzew, a nawet ogród botaniczny. Mieszkańcy wybrali ponad 60 projektów, które powstaną w ramach pierwszej edycji BOM. – Za nami etap zgłaszania projektów do drugiej odsłony Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Mazowszanie chętnie biorą udział i zgłaszają projekty, które służą rozwijaniu lokalnej społeczności. W tym roku mamy ich około 250 – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Formą aktywizacji lokalnych działań są także programy wsparcia. Dzięki nim mazowieckie miejscowości mogą się rozwijać, a mieszkańcy korzystają z nowych albo wyremontowanych obiektów, biorą udział w edukacyjnych zajęciach albo zyskują wsparcie np. na wymianę pieców. Wsparcie z roku na rok rośnie. W tym wynosi w sumie 250 mln zł.

Solidarność bez granic

Na poziomie państwowym solidarność bywa mocno wystawiana na próbę, za to doskonale sprawdza się na poziomie regionów i unijnych samorządów. Tam, gdzie liczą się ludzie, lepiej widać potrzeby drugiego człowieka – choćby oddalonego o tysiące kilometrów.

29 grudnia 2020 r. okolice Petrinji (Żupania Sisacko-Moslawińska w Chorwacji) nawiedziło trzęsienie ziemi. Wstrząs był odczuwalny nie tylko w Chorwacji, ale również w sąsiednich krajach. Zginęło 7 osób, co najmniej 26 zostało rannych. Noc sylwestrową wielu poszkodowanych spędzało pod gołym niebem, życząc sobie jedynie, by ziemia znów nie zatrzęsła się im pod nogami... W ramach międzyregionalnej solidarności Zarząd Województwa Mazowieckiego zadecydował o zleceniu Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi realizacji zadania publicznego, a konkretnie: usuwanie skutków trzęsienia ziemi poprzez pomoc poszkodowanym. Na ten cel przekazał 1 mln zł dotacji z budżetu województwa. Za te pieniądze pomoc humanitarną (głównie żywnościową) otrzyma około 25 tys. ludzi, a około tysiąc osób skorzysta z usługi oczyszczenia ich studni. Za-kupiony ze środków Mazowsza samochód z na-pędem na cztery koła, którym poruszać się będzie zespół oczyszczający i naprawiający studnie, umożliwi dotarcie do mieszkańców odludnych te-renów górskich. Do mieszkańców zniszczonych osiedli pomoc humanitarna dotrze też dzięki czterem samochodom dostawczym. Wszystko to dzięki pomocy Mazowsza.

Samorządy samorządom

Nikt nie jest tak biedny, by nie stać go było na pomoc innemu. Za to biedny jest ten, kto myśli, że jest na tyle bogaty, że nikt już nie może mu pomóc. W listopadzie ub.r. Niemcy zaproponowali Polsce wsparcie w walce z COVID-19. W liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Niemiec pisał: „Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinnyśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać”. Co prawda dane statystyczne niezmiennie dowodziły, że nasze krajowe możliwości medyczne nie były jeszcze na skraju wyczerpania, ale – znając potrzeby szpitali – marszałek Adam Struzik zasygnalizował premierowi Brandenburgii dr Dietmarowi Woidke gotowość Mazowsza do przyjęcia wsparcia. W efekcie Mazowieckie szpitale otrzymały sprzęt oraz środki ochrony osobistej warte ponad 1,3 mln zł. Ze wsparcia skorzystały również samorządy województw wielkopolskiego i lubuskiego.

– Liczy się każda para rękawiczek, pojedyncza maseczka. Potrzeby szpitali są wciąż ogromne. Bardzo dziękuję naszym niemieckim przyjaciołom za ten gest solidarności w tych trudnych czasach. Do walki z COVID-19 uruchomiliśmy wart już te-raz ponad 360 mln zł unijny projekt. Codziennie przy wsparciu tych środków doposażamy mazowieckie szpitale. Nieskorzystanie z niemieckiej po-mocy byłoby zwykłą nonszalancją – mówił marszałek Adam Struzik.

Wzajemną solidarność w walce z pandemią okazują sobie samorządy na różnych poziomach, wzmacniając lub odnawiając więzi, łączące miasta czy gminy partnerskie. W zeszłym roku gmina Izabelin (pow. warszawski zachodni) wsparła Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym. – Samorząd to współpraca. Współpraca w trudnych czasach także pomiędzy samorządami różnych szczebli. Nowy namiot tunelowy od dzisiaj przed wejściem do szpitala. Z namiotem do szpitala trafiły maseczki, szyte przez pracowników gminy – podała wówczas na Facebooku Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

Pod koniec marca br. warszawski Szpital Bielański otrzymał 14 respiratorów i 300 pulsoksymetrów od miasta partnerskiego – Berlina. – Sprzęt medyczny, jaki otrzymaliśmy, jest dla nas szczególnie cenny, bo wiemy, że w Berlinie, jak w Warszawie sytuacja pandemiczna jest bardzo poważna, a mimo to, jak na prawdziwych przyjaciół przystało, postanowiliście po-dzielić się z nami aparaturą ratującą życie – napisał w liście z podziękowaniami do burmistrza Berlina prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, zaznaczając, że jest to pomoc okazana w szczególnym roku, kiedy oba miasta świętują 30. rocznicę umowy o współpracy partnerskiej.

Jest solidarność, jest moc

Każdego roku 27 maja obchodzimy uchwalony przez Sejm RP w 2000 r. Dzień Samorządu Terytorialnego – święto upamiętniające pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. – Ostatnie 30 lat, to najpiękniejszy okres w całej historii Rzeczypospolitej Polskiej. To czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju. Wolność, solidarność, pomocniczość, samorządność i wspólnota. To nam towarzyszyło i towarzyszy cały czas – mówił marszałek Adam Struzik podczas przygotowań do ubiegłorocznego, jubileuszowego świętowania. Wzajemna pomoc okazywana sobie w najtrudniejszych czasach to najlepszy przykład tego, jaką siłą jest społeczna solidarność. Jej znaczenie warto podkreślić zwłaszcza w kontekście wybrzmiewających pomysłów partii rządzącej uderzających w samo-rządy. Do takich właśnie pomysłów należą m.in. sukcesywne ograniczenie zadań lub pozbawienie samorządów środków do ich wykonywania (np. idea centralizacji w zarządzaniu szpitalami) czy też podział dla politycznych korzyści (?) organizmu, który od ponad 20 lat doskonale funkcjonuje, służąc mieszkańcom (pomysł podziału Mazowsza).

Wiceprzewodniczący sejmikowej Komisji ds. Samorządu Mirosław Adam Orliński uważa, że najwięcej kompetencji i środków powinno być przekierowywanych do samorządów, bo z punktu widzenia człowieka żyjącego w małym mieście, na terenach wiejskich czy nawet w dużej aglomeracji, dużo łatwiej jest dotrzeć do radnego gminnego, miejskiego, powiatu czy województwa, niż do jednoosobowego przedstawiciela rządu, jakim jest wojewoda. – Jestem zdecydowanym zwolennikiem decentralizacji – podkreśla radny.
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »
foto

Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA dla Polskiego Mniszka
2021-06-14 12:41:32 Kategoria:

9 czerwca z rąk Pierwszej Damy Agaty Kornhauser - Dudy, marka Polski Mniszek otrzymała Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA. 

więcej »
foto

Leki na alergie wziewne – co stosować?
2021-06-12 10:34:12 Kategoria:

Męczące drapanie w gardle, zaczerwienione, łzawiące oczy, suchy kaszel i nawracający katar utrudniający funkcjonowanie – objawy alergii mogą skutecznie uprzykrzać...

więcej »
foto

Wypowiedzenie OC w 3 krokach
2021-06-09 13:28:07 Kategoria:

Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć OC, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który w 3 krokach objaśnia, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

więcej »
foto

Punkt Szczepień Drive Thru w Siedlcach
2021-06-09 08:42:09 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. uruchomiło szczepienia przeciw COVID-19 w Punkcie Drive Thru w Siedlcach przy ul. Jana Pawła II 6 (parking za stadionem). Jest to...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: Msza Święta w intencji zmarłych dzieci

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06

Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Białej Podlaskiej

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Siedlcach

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Siedlce: 5 czerwca Męski Różaniec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.06

5 czerwca święcenia diakonatu

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.06

Wieczór Uwielbienia w Łukowie

więcej »
7 8 9 10

SOKOŁÓW, 10.06

Ojciec w DKF Zbyszek

więcej »

DROHICZYN, 10.06 17:30

Biskup drohiczyński zaprasza na uroczystości rocznicowe

więcej »
11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Święcenia prezbiteratu w katedrze siedleckiej /OGLĄDAJ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.06

W sobotę Bieg Ogińskiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 12.06

Uroczystości w Iganiach

więcej »

RADZYŃ, 12.06

Piknik charytatywny w Adamkach koło Radzynia

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Koncert - Renata Przemyk i Mężczyźni

więcej »

ŁUKÓW, 13.06

Łukowiacy swojemu miastu

więcej »
14 15 16 17 18

POWIAT BIALSKI, 18.06

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.06

Szkolenie dla osób posługujących w służbie porządkowej

więcej »

KRAJ, 19.06

Plenerowe wydarzenie dla młodych 19 czerwca w Pelplinie

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.06

Koncert przy Ruinach Góry Zamkowej w Mielniku

więcej »
20

SOKOŁÓW, 20.06

Latawcy nad Kosowem Lackim!

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.06

Dębska Siódemka - zapisz się na bieg!

więcej »

ŁUKÓW, 20.06

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Najnowsze Informacje