KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Karakul w Konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP
2021-06-21 17:52:41 Artykuł czytany 107 razy


Koło Gospodyń Wiejskich z Karakul zwyciężyło w wojewódzkim etapie Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP i w finale konkursu reprezentowało województwo podlaskie.


- Reprezentowanie województwa podlaskiego na ogólnopolskim konkursie to bardzo duże wyzwanie. Będziemy walczyć o podium – zapewniały gospodynie z Koła z Karakul, które w sobotę 19 czerwca zmierzyły się z 15 kołami gospodyń wiejskich z całej Polski o nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach liczy 16 członków, w tym 15 pań i jednego pana. Ich działania skupiają się na rozwoju społeczności lokalnej wsi Karakule. Poprzez organizację różnych form chcą pobudzić mieszkańców do aktywności i integracji. Wspólnie z działającym we wsi zespołem folklorystycznym „Jarzębina” organizują festyny, pikniki, biesiady i wycieczki. Wystawiają scenki, skecze, obrzędy. Za udział w konkursie „Tradycyjny Stół Wielkanocny” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Ziołowym Zakątku, otrzymali wyróżnienie. Za udział w XXI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Michałowie otrzymali wyróżnienie. W ramach projektów zorganizowali: Biesiadę pt. „Letnie Śpiewanie”, gdzie zaprosili zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne, Dwie wycieczki „Szlakiem Otwartych Okiennic” i ” Szlakiem Tatarskim”, Kulig na Podsupraślu. W ramach akcji charytatywnej rękodzieło i ciasta stworzone przez KGW zostały przekazane na leczenie 2 chorych na SMA chłopców – Kubusia i Mikołaja.

Przed finałem konkursu Koło odwiedził wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, by pogratulować dotychczasowego sukcesu i życzyć szczęścia w kolejnym etapie konkursu.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP jest inicjatywą Małżonki Prezydenta RP i został objęty Jej Honorowym Patronatem. Jego celem jest promocja i prezentacja działalności kół w zakresie:

• działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności oraz wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet,
• kultywowania, popularyzowania i utrwalania najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych, m.in. folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej,
• przekazywania zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom oraz wychowania młodzieży w duchu poszanowania tradycyjnych wartości.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Do finału Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, doradcy Prezydenta RP wybrała 16 KGW z 16 województw. W Podlaskiem zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Karakul.

- Przez 2,5 roku naszej działalności podjęliśmy szereg inicjatyw na rzecz społeczności naszej wsi - organizujemy wieczory kolęd, dzień matki, dzień dziecka, spotkania międzypokoleniowe, podczas których przekazujemy tradycje najmłodszym. Każdy konkurs to dla nas wyzwanie. Jesteśmy bardzo aktywni i chcieliśmy to pokazać na zewnątrz - mówi przewodnicząca KGW w Karakulach Katarzyna Gawryluk-Jankowska.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW Mirosława Jaroszewicz-Łojewska odwiedzili gospodynie z Karakul w miejscowej świetlicy. W ramach gratulacji wręczyli pamiątkowy grawerton i upominek, który może przydać się na drodze do zwycięstwa - robot kuchenny.
- Chciałbym pogratulować Państwu sukcesu i życzyć, by Wasza działalność została zauważona również na etapie krajowym. To wielka promocja naszego województwa i będziemy wszyscy radzi, jeśli przyjedziecie Państwo z jakimś trofeum - mówił wojewoda podlaski.

Finał Konkursu, którego tematem przewodnim będą regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne, odbył się 19 czerwca w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.

Podczas konkursu podlaskie KGW, jako obrzęd weselny przedstawiło bramę weselną – tak jak to było w latach 50. Był też weselny stół państwa młodych – na nim chłodnik, kiszka ziemniaczana, ciasto królewiec, pasztet z żurawiną i kibiny - informuje Katarzyna Gawryluk-Jankowska.

Ogłoszenie zwycięzców Konkursu oraz wręczenie głównych nagród nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
WIĘCEJ ZDJĘĆ ZOBACZYSZ
TUTAJ

Źródło: Wojewoda Podlaski, Województwo Podlaskie
Foto: Podlaski Urząd Wojewódzki, www.kgwpodlaskie.pl
ABol [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Mobilny punkt szczepień w Stoczku Łukowskim

więcej »

WĘGRÓW, 01.08

Łochów: koncert Leszka Możdżera

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08

II Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »
2 3 4 5 6

WĘGRÓW, 06.08

Turniej Koszykówki w Węgrowie

więcej »
7

MIĘDZYRZEC, 07.08

Wakacyjna akcja poboru krwi w Międzyrzecu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.08 09:00

XXI BIEG SAPIEHÓW – KODEŃ 2021

więcej »
8

SOKOŁÓW, 08.08 13:00

Koncert patriotyczny w Rozbitym Kamieniu

więcej »
9 10 11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20

KRAJ, 20.08 - 22.08

Dni skupienia z sercankami

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Turniej siatkarskich trójek w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 21.08

II Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”

więcej »
22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Najnowsze Informacje