R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Stare Kobiałki: Obrazy szkolnych dni naszych
2022-06-22 15:57:53 Artykuł czytany 151 razy


„Obrazy szkolnych dni naszych” to tytuł tomiku poezji, w którym znalazły się wiersze uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach. Publikacja powstała pod kierunkiem polonistki Agaty Świderskiej.


Prezentacja tomiku poezji autorstwa uczniów ze Starych Kobiałek odbyła w połowie czerwca. W relacji z tego wydarzenia, która nadeszła właśnie do naszej redakcji, czytamy:

Promocja tomu uczniowskiej poezji „Obrazy szkolnych dni naszych” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach odbyła się 14 czerwca. Pomysłodawczynią i koordynatorem publikacji jest Agata Świderska, polonistka i pasjonatka poezji. Uroczystość uświetnili swoją obecnością wójt gminy Stoczek Łukowski Marek Czub, radni Rady Gminy Stoczek Łukowski Ewa Barej i Michał Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach Iwona Brodzik, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Longin Kajka, instruktor Gminnej Grupy Literackiej Barbara Rosa, prezes siedleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie doktor Małgorzata Burta, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Siwiec, była polonistka Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach Małgorzata Woźniak, laureaci miejsko - gminnego konkursu „To, co niezniszczalne trwa” wraz z opiekunami oraz społeczność szkoły w Starych Kobiałkach: dyrektor Krzysztof Czub, wicedyrektor Wioletta Sokołowska, uczniowie, harcerze z drużyny 22 Południk, nauczyciele i pracownicy. Wśród gości znaleźli się również absolwenci szkoły z rocznika 2020/2021, obecnie uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

Projekt „Obrazy szkolnych dni naszych” zakładał wychwycenie i utrwalenie uczniowskich przemyśleń w literackiej formie. Młodzi twórcy ukazywali cenne spostrzeżenia na temat otaczającego ich świata. Oby ta publikacja stała się znakiem czasu, swoistą fotografią i pamiątką naszych szkolnych dni. Ważne podkreślenia jest to, iż publikacja „Obrazy szkolnych dni naszych” ma stanowić element reprezentacyjny i promocyjny szkoły, kształtować jej pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym i poza nim, a tym samym być elementem promocji gminy Stoczek Łukowski.

Tom „Obrazy szkolnych dni naszych” to ważna lekcja jaką otrzymujemy od dzieci i młodzieży. Dziękuję za tę lekcję i oczekuję na kolejne. Gratuluję autorom i ich rodzicom oraz opiekunowi literackiego projektu – mówił w swoim przemówieniu dyrektor szkoły Krzysztof Czub. Wójt gminy Stoczek Łukowski Marek Czub, dzięki któremu możliwe było wydanie tej książki, podczas wystąpienia pogratulował podjętej inicjatywy i zapewnił społeczność szkoły w Starych Kobiałkach o dalszym wspieraniu rozwoju literackich talentów dzieci i młodzieży z tego środowiska. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje wiersze. Gdy za oknem codzienność przykryta została prawie wakacyjnym, letnim blaskiem, w szkolnej sali przewijały się fotografie - obrazy szkolnych dni, wspomnienia licznych inicjatyw, uroczystości, wydarzeń, spotkań z ważnymi osobami, wyjazdów na konkursy, gale poetyckie, uroczystości, spektakle, wernisaże, ale także zabaw, warsztatów i programów literackich świadczących o codziennej pracy nad rozwojem poetyckich talentów uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach.  Cienie unoszących się motyli szeptały jak nietrwałe są to obrazy i jak ulotne tworzą chwile. Na szczęście jak zauważa poetka, Urszula Tomasiuk, słowo mówione uleci, pisane pozostanie i można do niego wracać, zanurzać się w treści, rozważać, przeżywać, zamyślać, oceniać, smakować.

Delikatne i subtelne wersy poezji przeplatały się dźwięcznymi utworami muzycznymi: „Dziwny ten świat” i „Miłość mi wszystko wybaczy” wyjaśniła w wykonaniu Mai Lato, „Żeby szczęśliwym być” – Alicji Grzędy, „Mamo tyś płakała” – Mai, Alicji i Amelii Rosy oraz „Lubię wracać tam gdzie byłem” w wykonaniu Izabeli Brodzik. Przy rozbrzmiewających radośnie słowach „Żeby był przy tobie ktoś, kogo nie zniechęci droga” w wykonaniu drużyny harcerskiej i młodych poetów, przedstawiciele szkolnej grupy literackiej wręczyli gościom tomy uczniowskiej poezji „Obrazy szkolnych dni naszych”.

Po występie młodzieży uznanie dla podjętego działania wyrazili Iwona Brodzik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach, wspierająca działania mające na celu rozwój talentów uczniowskich, radny Michał Rosa – jednocześnie dumny tata dwóch autorów wierszy oraz Barbara Siwiec, przewodnicząca Rady Rodziców, obecna w każdej ważnej chwili w życiu szkoły. Piękne słowa o wzajemnym ubogacaniu, o wartości literatury i jej roli w wychowaniu dzieci i młodzieży skierowała do obecnych podczas promocji tomu dr Małgorzata Burta, niejednokrotnie wspierająca działania literackie szkoły corocznymi wykładami dla uczniów na temat twórców literatury epoki romantyzmu, podczas organizacji Akcji Narodowego Czytania, czy też jako jurorka konkursów literackich organizowanych przez szkołę.

Inicjatorka wydarzenia, polonistka Agata Świderska dziękowała za wszelkie wsparcie, podkreślając, iż literatura wśród dzieci i młodzieży rozwija się tam, gdzie dorośli dostrzegają piękno słowa i są wrażliwi na jego moc.

Oficjalne podziękowania ze strony szkoły od dyrekcji zostały skierowane do wójta Marka Czuba, dyrektor GBP Iwony Brodzik, dr Małgorzaty Burty i Agaty Świderskiej. Zostaną także przekazane nieobecnym podczas głównej uroczystości: wydawcy tomu profesorowi Andrzejowi Borkowskiemu, dyrektorowi Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego w Siedlcach, recenzentce Urszuli Tomasiuk, Bożenie Czarneckiej - Akus konsultantowi metodycznemu MSCDN w Siedlcach, prof. Violetcie Machnickiej, prof. Elżbiecie Kur oraz prof. Elenie Koriakowcewej.

Pomysłodawczyni wydarzenia podziękowała dyrektorowi szkoły oraz wicedyrektor za zaufanie i wsparcie. W szczególny sposób dziękowała też za współpracę koleżankom: Alinie Pięcie, Annie Maksymowicz, Ewie Lato, Jolancie Wołoszce oraz całej społeczności szkoły za wszelką okazaną pomoc i wyrozumiałość. Wyjątkowe słowa wdzięczności skierowała do Małgorzaty Woźniak – byłej polonistki pracującej w tej szkole, która nieustannie wspiera działania młodszej koleżanki dobrą radą, ciepłym słowem i pomocną dłonią. Słowa wdzięczności, uznania, gratulacje zostały przekazane autorom wierszy zamieszczonych w tomie „Obrazy szkolnych dni naszych” oraz ich rodzicom.

Na podsumowanie relacji z promocji tomu uczniowskiej poezji „Obrazy szkolnych dni naszych” warto zacytować Urszulę Tomasiuk: „Ogromnym dobrem jest wydanie takiej pozycji (…). Wartości, które niesie są nieocenione. Podejmowane tematy są ważkie, wychowawcze, rozwijające, skłaniające do refleksji i poszukiwania. Tomik ten ocala wymierające wartości”.

Jako społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność podczas promocji tomiku szkolnej poezji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do upowszechniania wrażliwości artystycznej oraz rozwoju talentów uczniów naszej szkoły, a także do powstania tej publikacji, będącej zwieńczeniem wszelkich dotychczasowych działań literackich. Dziękujemy, wręczając literacki obraz tego dnia.

GALERIA ZDJĘĆ

zdjęcia i informacja: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach
AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Byłem
    2022-06-22 23:44:08

    arrow

    Piękna uroczystość. Gratulacje. Byłem z Wami w Kobialkach :-)

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »
foto

Z tamtej strony Bugu Panna do mnie mruga - projekt...
2022-06-22 15:18:42 Kategoria:

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczyna realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt...

więcej »
foto

Gdzie kupować produkty Apple? Jak wybrać sklep?
2022-06-20 18:15:25 Kategoria:

Produkty Apple to marzenie wielu osób. Ogromna grupa po pierwszym zakupie nie wyobraża sobie już powrotu do innej marki. Nie da się jednak ukryć, że mówimy o produktach...

więcej »
foto

Urządzamy posesję — na jakie elementy należy...
2022-06-20 17:51:24 Kategoria:

Własny dom z ogrodem to marzenie niejednej osoby. Aby jednak miejsce to było bezpieczne, a jednocześnie funkcjonalne, warto zwracać uwagę nie tylko na wnętrze mieszkania,...

więcej »
foto

Keto czy low carb: którą dietę niskowęglowodanową...
2022-06-20 11:35:38 Kategoria:

Mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna to po prostu inne nazewnictwo dla diety low carb. Nic bardziej mylnego! Wszystkie diety keto są kwalifikowane jako low carb,...

więcej »
foto

Przygotuj się na zmiany w nadawaniu telewizji! Sprawdź...
2022-06-02 14:14:12 Kategoria:

Już za niespełna miesiąc, a dokładnie 27 czerwca br., nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Jeśli nadal chcesz oglądać...

więcej »
foto

Dom Seniora w Hołubli zaprasza
2022-06-01 00:01:00 Kategoria:

Drogi Seniorze, jeśli potrzebujesz wsparcia w życiu codziennym, Twój stan zdrowia wymaga całodobowej opieki, dniem 1 czerwca zapraszamy cię do Domu Seniora...

więcej »
foto

Nagrodzone Magiczne Ogrody zapraszają
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

To urocze miejsce nie mogłoby istnieć bez uśmiechniętych spojrzeń przyjeżdżających tu rodzin. To właśnie ich głosy zdecydowały o zwycięstwie janowieckiego parku w...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

ŁOK: Artystyczny Kociołek z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: Dzień Dziecka nad zalewem

więcej »
2 3 4

ŁUKÓW, 04.06 18:00

Łuków: Wigilia Zesłania Ducha Świętego

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.06

Giełda Kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Łukowiacy swojemu miastu

więcej »

ŁUKÓW, 05.06 08:00

Łuków: zawody wędkarskie dla najmłodszych

więcej »

ŁUKÓW, 05.06 14:00

Dzień Dziecka w gminie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 05.06 15:00

Łuków: Parafialny Dzień Wspólnot

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.06

Łuków: spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »
7 8 9

ŁUKÓW, 09.06 12:30

Gmina Łuków: „Od Regenta do Wulkana”

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.06

ŁOK: Dzień Prymasa Wyszyńskiego

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.06 - 12.06

Weekendowe propozycje

więcej »

ŁUKÓW, 11.06 10:00

49. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.06

Łuków: zawody wędkarskie o Puchar Niedźwiedzia

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Gmina Łuków: Rodzinny Festyn z Geologią

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Gmina Trzebieszów: ruszyły zapisy na Gminny Bieg Leśny

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.06

Łuków: coś się kończy, coś się zaczyna

więcej »

ŁUKÓW, 13.06 14:30

Łuków: Dąb Chącińskiego

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

ŁOK: nowa wystawa w Galerii PROwizorium

więcej »
15 16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.06 - 18.06

Jerycho Młodych w Woli Gułowskiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

ŁUKÓW, 17.06 21:15

Jetro Cinema Summer 2022: „Mój piękny syn”

więcej »
18 19

ŁUKÓW, 19.06

Gmina Stanin: oddadzą hołd powstańcom styczniowym

więcej »

ŁUKÓW, 19.06

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.06

Pchli targ i sentymentalny spacer po Łukowie

więcej »
20 21 22 23 24

ŁUKÓW, 24.06

Łuków: wianki nad Krzną

więcej »

ŁUKÓW, 24.06 21:15

Letnie Kino w Łukowie

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.06

Łuków: lato nad zalewem

więcej »

ŁUKÓW, 25.06

Łuków: rusza letni sezon na basenach

więcej »

ŁUKÓW, 25.06 09:00

Memoriał Antoniego Trybonia w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 25.06 11:00

Łuków: lato nad zalewem

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.06

Łukowski Festyn Charytatywny. Zagra MEZO

więcej »
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje