R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mistrzyni Świata w akrobacji szybowcowej w Białej Podlaskiej
2016-05-13 18:39:33 Artykuł czytany 2133 razy


Roman Kata- kierownik szkolenia BB-aeroplan pochodzący z Żywca, po raz pierwszy w Białej Podlaskiej zorganizował kurs latania na szybowcach. Jednym z instruktorów była mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej - Małgorzata Margańska.


Kolejny kurs odbędzie się 26 maja. Wtedy również będzie można szkolić się pod okiem mistrzyni.  Organizatorzy chcą na stałe prowadzić szkółkę latania na bialskim lotnisku, bo jak tłumaczą, ma ono najdłuższe pasy startowe w Polsce, a to ma duże znaczenie przy starcie szybowców.


Wywiad z mistrzynią świata w akrobacji szybowcowej Małgorzatą Margańską przeprowadziła Anna Chodyka.


Anna Chodyka: Od kiedy Pani lata na szybowcach?
Małgorzata Margańska: – Mogę szybko odpowiedzieć, bo akurat wczoraj wspominaliśmy nasze początki. Latam od  1987 roku, czyli to już kawał czasu. Przez siedem lat miałam przerwę.  I w tej chwili od paru lat mam tę przyjemność cieszenia się lataniem i dzielenia się tą radością z innymi.

A.Ch.: Kto nakłonił Panią do latania?
M.M.: Śmieje się, że to było już pisane od samego początku bo skoro dziadek był pilotem i to jeszcze pilotem akrobacyjnym i tata latał i konstruował szybowce, był pilotem, instruktorem, a jednocześnie nie miał syna to jakby nie było wyjścia.  Starsza córka musiała kontynuować tradycję.  Na pewno mój tata, dlatego, że jak rozmawiam z większością pilotów, tych starszych, niewspółczesnych to zawsze słyszę: -Od dziecka marzyłem żeby latać. Patrzyłem, tęsknym wzrokiem wodziłem za szybowcami. Budowałem modele, puszczałem.  I w końcu tak się złożyło, że mogłem latać. Ja musze przyznać, że nie. Tęsknym wzrokiem nie wodziłam za szybowcami. Raczej, chyba jak większość dziewczynek w tym wieku- lat dziesięć, dwanaście zachwycały mnie konie.  Marzyłam o jeździe na nich. Ale byłam dość otwarta. A tata w związku ze swoją profesją, oczywiście zaproponował to latanie na szybowcach. No jak dają, to brać! (śmiech- przyp. red. ).

A.Ch.  Co na początku sprawiło najwięcej trudności?
M.M. - Nie przypominam sobie niczego takiego. Od samego początku była jedna, wielka radość. I jedna, wielka przygoda. Domyślam się, że jeśli chodzi o latanie, zwłaszcza w tych dawnych czasach, kiedy młodzi ludzie musieli przejść pewnego rodzaju szkołę. Nie taką wręcz wojskową, ale zawsze jak jesteś najmłodszy to nosisz te szybowce, a nie latasz. Dla mnie ta cała w cudzysłowie „kariera”  była pozbawiona elementu, może trochę goryczy, chociaż też i nauki, bo ja zawsze byłam jedna. Taki rodzynek. Nie ukrywam, że tatuś przecież lata i jest instruktorem, więc nie wypada gonić to to żeby coś tam nosiło  (śmiech- przyp. red.). Z związku z tym nie przypominam sobie nic, co by było trudne dla mnie, coś co zaburzałoby tę radość z latania. Cały czas spędzony na lotnisku był jedną wielką przyjemnością.

A.Ch. - Zdobyła Pani tytuł mistrza świata w lataniu na szybowcach.  Jak dużo czasu Pani poświęcała na ćwiczenia przed zawodami?
M.M. - Jak latamy, kiedy jesteśmy w kadrze i jeździmy na zawody oraz traktujemy to poważnie- poświęcamy cały czas wolny. Każda godzina wtedy jest poświęcona na trening. To nie jest tak, że w tygodniu ćwiczymy bo człowiek musi pracować i wszyscy piloci, którzy latają na akrobację szybowcową mają własny zawód, więc muszą wyrywać sobie ten czas. Ale przez te wszystkie lata kiedy żeśmy czynnie latali i rywalizowali, wszystkie urlopy były poświęcone na latanie. Czyli nie było czegoś takiego, że ja sobie teraz polecę na tydzień nad morze i poopalam, każdy wolny czas i weekendy w sezonie były spędzane na lotnisku. Z tym, że jeśli się zmuszasz do tego i  sobie mówisz: -Boże, ja chce wyjechać, nie wiem, na Malediwy, a tutaj muszę latać, to nigdy nie będziesz dobrym pilotem. To ma sprawiać radość, fakt bycia na lotnisku, fakt bycia wśród przyjaciół, którzy dzielą z Tobą pasję. To jest największą radością i odpoczynkiem samym w sobie.

A.Ch. - Co Pani czuła po zdobyciu tytułu?
M.M. - Strasznie się cieszyłam. (śmiech- przyp. red.) To takie miłe wdrapać się na podium.  Nie urywam , że samo latanie było cudowne, latanie na akrobacje i fakt tego obcowania z przestrzenią totalnie trójwymiarową  jest wspaniały, a  zdobywanie jakichkolwiek punktowanych miejsc, niesamowicie cieszy.  Byłam przez chwilę z siebie bardzo, bardzo dumna, ale tak jak u większości ludzi, ten moment euforii był krótki. Sukcesy nie cieszą tak bardzo i tak długo, jak martwią i zajmują nam myśli różne porażki. Czyli każda następna konkurencja, która nie pójdzie, każda figura, która została źle oceniona.  Jeszcze bardziej gryzie im wyżej się weszło, im więcej się osiągnęło. Ale to było dawno i swoją drogą człowiek był młodszy i to zwyciężanie i próba udowadniania sobie i też innym, że jestem lepsza mija z czasem. Mija kiedy człowiek zaczyna rozumieć swoją wartość,  kiedy nie musi szacować swojej wartości, tym, że ma następny medal.

A.Ch. – Co Pani najbardziej lubi w lataniu?
M.M. - Wolność.  To jest coś, co daje nam akrobacja. Szybownictwo jest wspaniałe, akrobacja jest innego rodzaju szybownictwem- można dzięki niej poczuć się jak ptak, oderwać się od ziemi i odlecieć hen, gdzieś daleko. Akrobacja to nie jest przede wszystkim latanie na odległość, ale daje pełną władzę nad przestrzenią.  Ta trójwymiarowość nie jest w końcu tylko wyobrażeniem, ale staje się naszym udziałem. Jeżeli mamy możliwość latania, co się zdarza niewielu ludziom, w Polsce i na świecie, na tym najlepszym sprzęcie akrobacyjnym, na szybowcach, które chodzą niesamowicie lekko i płynnie, w momencie, gdy się dobrze dopniemy i potrafimy latać czujemy się rzeczywiście jak Ikar. Dlatego, że jesteśmy ptakami, każdy nasz ruch ręki,  każde użycie siły fizycznej, przekłada się na położenie w przestworzach. Myślę, że jest to wyjątkowe.

A.Ch. - Jest też Pani stomatologiem. Czy coś łączy te dwa zawody? Cierpliwość? Staranność?
M.M. - Staram się być perfekcyjna, w tym co robię. Kosztuje mnie to dużo, mam na myśli stres i energię. Poświęcam niesamowicie wiele czasu i pracy na wykonanie danych czynności bo muszę być z nich w stu procentach zadowolona.  Podejrzewam, że pacjenci czasami mają mnie dosyć, bo przecież można zrobić coś w pięć minut, a tutaj dłubię godzinę.  I to samo w przypadku latania akrobacyjnego. Cierpliwością dochodzisz do jakiegoś poziomu, a staranność jest niebywale ważna, bo jak oceniają cię już na tych zawodach to każdy- najdrobniejszy zły ruch, milimetrowy ruch twojej ręki przekłada się na to, że nie dostaniesz już tych punktów, które mogły cię postawić na podium. Każde nie zaplanowanie czegoś, nie przygotowanie się , nie skupienie przed lotem skutkuje tym, że tracisz możliwość zdobycia miejsca, do czego się przygotowywałeś przez cały rok. Trzeba się do wszystkiego przykładać. I przy wykonywaniu swojego zawodu, kiedy coś robię u pacjenta w ustach czy w czasie akrobacji oddaje się temu całkowicie. Skupiam się na danej czynności, a nie tym co jest dookoła.

A.Ch.- W filmie poświęconym Pani pasji- „Ikar w spódnicy” jest też fragment, gdzie Pani mówi, że latanie to nie jest bezpieczny zawód, że miała Pani znajomych, przyjaciół, którzy zginęli, właśnie latając. Czy ma Pani taki odruch, że przed każdym startem modli się o bezpieczny lot?
M.M.- I to był montaż! To jest kwestia wycięcia zdań z kontekstu. Czy się boję latając? W żadnym razie. Czy latanie na akrobacji jest niebezpieczne? W żadnym razie. Dlatego, że jest robione przez grupę wyselekcjonowanych ludzi, myślących i potrafiących to zrobić. Jest też obwarowane przepisami. Zginęli, tak. Nasi koledzy giną. Ale nie mówimy o takim lataniu. Połączyli dwa, trzy pytania i wyszło, że wsiadając do szybowca musimy się pomodlić bo nie wiemy czy wylądujemy w całości.  Zdarzają się wypadki lotnicze,  niestety co roku kilka osób ginie. Ale to jest tak jak z wypadkami na drogach, zbieg okoliczności, zawsze nakładanie się wielu elementów, które pojedynczo same w sobie nie spowodowałyby wypadku. Natomiast, tutaj czynnik ludzki, w większości przypadków , mniej lub bardziej, głupota czy nie douczenie, albo pech czy brak doświadczenia. A później kwestia sprzętowa, pogodowa. Ale broń Panie Boże, akrobacja jest bezpieczna! Wsiadamy i wykonujemy swoje zadanie, jak każdy inny sportowiec, przygotowuje się do rzutu młotem, strzału do tarczy czy biegu na sto metrów.

A. Ch. -Niedługo w Białej Podlaskiej odbędzie się kolejny obóz szybowcowy, czy weźmie w nim Pani udział?
M. M. – Mam problem z czasem wolnym, ale przyznam, że po paru dniach spędzonych , ( po raz pierwszy jestem tutaj),  u was jestem tak zauroczona tymi okolicami, że po prostu chcę tu przyjeżdżać.  Wiem, że wy mieszkając tu na co dzień nie zwracacie uwagi może, ale jest u was tak zielono, tak czysto, gdzie nie zawiesić wzrok to człowiek jest jakby wolny, tego nie ma już w bardziej zurbanizowanych rejonach Polski. Wszędzie widzimy, dachy, kominy, płoty, linie energetyczne, i do tego jest brudno, działalność człowieka skutkuje tymi kupami śmieci. A tu tego nie widzę. Rzeka  Bug sama w sobie jest cudowna, z związku z tym próbuje wyciągać kolegów, bo nie tylko lotnisko, nie tylko latanie, ale powtarzam: chodźmy, zwiedźmy, zobaczmy. I chyba ich troszeczkę zaraziłam. Też im się zaczyna podobać.

A.Ch.- Jakieś miejsce szczególnie się Pani spodobało?
M.M.- Tak, pojechaliśmy do Nepli, żeby zobaczyć jak tam Bug płynie i przeszliśmy się tą ścieżką nad rzeką, tam co parę kroków zmienia krajobraz, jest to coś niesamowicie zachwycającego. Potem pojechaliśmy do Gnojna, chcieliśmy się przeprawić promem, i tam też ruszyliśmy na spacer wzdłuż Bugu, tam jest zupełnie inaczej, te łąki tak wspaniale zapraszające do wypoczynku… Jesteśmy tym zachwyceni! A poza tym bobry, tu za płotem, poszliśmy pierwszego dnia na spacer, jest tu  taka mała rzeczka, znaleźliśmy ich ślady bytowania, no i oniemieliśmy.
A.Ch.- Dziękuję za rozmowę.

ACh  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 14:05:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


foto

Magiczne Ogrody zapraszają do świata baśni!
2021-07-08 14:39:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na gości. Rodzinny Park Tematyczny Magiczne Ogrody Janowiec to pierwszy w Polsce ogród...

więcej »
foto

Jak zmienia się cena gazu ziemnego?
2021-06-23 16:58:49 Kategoria:

Czy inwestycja w ogrzewanie gazowe to dobry pomysł? Okazuje się z perspektywy ostatnich lat koszty ogrzewania domu błękitnym paliwem spadają. Jak sytuacja może wyglądać...

więcej »
foto

Cienie i worki pod oczami – jak się ich pozbyć?
2021-06-23 16:51:33 Kategoria:

Cienie i worki pod oczami mogą pojawić się w każdym wieku. Dla wielu osób stanowią problem estetyczny – wpływają na pogorszenie wyglądu i dodają lat. Na szczęście...

więcej »
foto

Jak działa kwas glikolowy?
2021-06-23 11:27:22 Kategoria:

Kosmetyki zawierające kwas glikolowy zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – właściwości tego składnika są niezwykle dobroczynne dla naszej skóry....

więcej »
foto

Opady nad Bałtykiem - jak wrócić suchym z wakacji?
2021-06-22 13:17:00 Kategoria:

Sezon letni już się zaczyna, a co za tym idzie, marzymy o wypoczynku. Przede wszystkim liczymy na pogodę, która dopełni czas urlopu i pozwoli korzystać w pełni z czasu...

więcej »
foto

Marcin Romanowski o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
2021-06-18 14:14:18 Kategoria:

Zapraszamy do posłuchania wywiadu z Marcinem Romanowskim - wiceministrem sprawiedliwości.

więcej »
foto

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku...
2021-06-18 12:11:28 Kategoria:

Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza do wzięcia udziału w ogólnodostępnej konferencji lokalnej w Siedlcach pt.„Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »

Biała Podl.

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06

Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Białej Podlaskiej

więcej »
2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12

POWIAT BIALSKI, 12.06

„Sprzątamy swoje obwody łowieckie” – akcja sprzątania lasu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.06 12:00

Figura Chrystusa Króla w naszym regionie

więcej »
13
14 15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.06 10:00

Diecezjalny dzień skupienia dla wszystkich kościelnych i zakrystianów w Pratulinie

więcej »
17 18

POWIAT BIALSKI, 18.06

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.06

Koncert promujący album studyjny ZPiT

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.06

Kodeński Bieg Tropem Wilczym

więcej »
21 22

POWIAT BIALSKI, 22.06

Połoski: Modlitwy do Św. Rity z Cascii

więcej »
23 24 25 26

POWIAT BIALSKI, 26.06

11 Rajd Rowerowy szlakiem J.I. Kraszewskiego

więcej »
27

POWIAT BIALSKI, 27.06 10:00

Sympatycy OSP i rowerów proszeni na start!

więcej »
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje