Łuków

Łuków pamięta

Region Pon. 18.09.2023 07:16:53
18
wrz 2023

17 września obchodziliśmy 84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę. Tego dnia na cmentarzu Świętego Rocha w Łukowie spotkali się mieszkańcy miasta i okolic, aby wspominać tamte wydarzenia, i aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli z rąk sowieckich okupantów.

Jak co roku obchody kolejnej rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę zorganizowało Łukowskie Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego. Jak podkreśla prezes Towarzystwa doktor Zbigniew Pasik, ważne jest aby pamiętać o historii, o wydarzeniach, które rozgrywały się wówczas i o ludziach, którzy oddali życie za Ojczyznę. Tego dnia wspominane są również ofiary Katynia, które upamiętnia Krzyż Katyński ustawiony na łukowskim cmentarzu dokładnie 26 lat temu.

Łukowskie obchody rozpoczęła Msza Święta w kościółku Świętego Rocha, której przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Kieliszek. Homilię wygłosił ksiądz Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po Eucharystii wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a następnie złożono kwiaty przed Krzyżem Katyńskim.
W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy miasta i okolic, poczty sztandarowe, parlamentarzyści i samorządowcy. Na harmonijce grał Andrzej Wojtuś, a o oprawę Mszy Świętej oraz uroczystości zadbała jak zawsze orkiestra dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.