Krzyczew: 100-lecie OSP i Gminny Dzień Strażaka


maj 2025
Wyjątkowa uroczystość – jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyczewie, połączony z obchodami Gminnego Dnia Strażaka – odbyła się 24 maja w Krzyczewie. Wydarzenie zgromadziło licznych gości: przedstawicieli służb mundurowych, władz samorządowych oraz druhów i druhny z jednostek OSP z terenu gminy Terespol.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Jerzego w Krzyczewie, którą celebrowali ks. Daniel Sałasiński – proboszcz parafii Neple – oraz ks. Sławomir Harasimiuk – kapelan strażaków ochotników z gminy Terespol. W homilii kapelan podkreślił szczególną rolę, jaką odgrywają strażacy w życiu lokalnej społeczności i parafii. Przypomniał także postać św. Floriana, patrona strażaków, oraz zwrócił uwagę na duchowy wymiar służby – wierność Bogu i ludziom.Po Mszy Świętej uroczystości przeniosły się pod remizę OSP Krzyczew. Po złożeniu meldunku przez dh Dariusza Kopciuszuka – prezesa OSP Krzyczew – na ręce gminnego komendanta strażaków, dh Jarosława Kijuka, rozpoczęła się część oficjalna. Złożono życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu, oddano hołd zmarłym strażakom minutą ciszy, a także przedstawiono historię jednostki.
Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia było uroczyste przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego STAR 266, który został poświęcony przez obecnych księży. Pojazd trafił do strażaków z Krzyczewa dzięki wsparciu władz samorządowych – symbolicznego przekazania dokonał wójt gminy Terespol, pan Krzysztof Iwaniuk.
Po części oficjalnej odbyła się wspólna biesiada, a uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę i okolicznościową publikację, dokumentującą 100 lat działalności OSP Krzyczew.
100 lat służby i poświęcenia
Początki jednostki sięgają 1925 roku. Mimo trudnych warunków i ograniczonych środków, druhowie z zaangażowaniem budowali swoją strażacką tożsamość. Ich działalność nie ustała nawet podczas II wojny światowej – brali udział w akcjach ratunkowych i chronili mienie mieszkańców. Jedną z ważnych postaci w historii jednostki był Piotr Strojuk – strażak i właściciel sklepu, który w czasie okupacji zaangażował się w działalność patriotyczną. W maju 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie poniósł śmierć.
Obecnie OSP Krzyczew liczy 22 druhów i druhen. Poza udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jednostka aktywnie uczestniczy w życiu wsi, współpracuje z samorządem i parafią Neple, biorąc udział m.in. w odpustach oraz wielkanocnej warcie przy Grobie Pańskim.
Jubileusz był nie tylko okazją do świętowania, ale też do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy przez dziesięciolecia budowali historię i siłę tej jednostki.
Zobacz Galerię
(tekst: Maciej Barmosz, foto: Mariusz Stasiak)
0 komentarze