Siedlecka „Czwórka” zadba o potrzeby osób z neuroróżnorodnością i nie tylko
mar 2026
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom uczniów – zarówno tych z nadwrażliwością sensoryczną, ADHD, spektrum autyzmu, jak i dzieci zdrowych, które po prostu potrzebują chwili ciszy i relaksu. Od kilku miesięcy szkoła zbiera środki na zakup kabiny akustycznej.
- Kabina akustyczna, dzięki swojej dźwiękoszczelności, pozwala oderwać się na moment od hałasu otoczenia, wyciszyć, zebrać myśli lub odpocząć. Pomysł zakupu kabiny zrodził się wśród nauczycieli i specjalistów pracujących w „Czwórce” w Siedlcach. Ma ona poprawić komfort funkcjonowania uczniów i wszystkich osób korzystających z przestrzeni szkoły - mówi Joanna Matysek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Siedlcach.Nie od dziś wiadomo, że hałas podczas przerw czy wąskie korytarze mogą powodować rozdrażnienie, dezorientację, niepewność, a nawet lęk. Dźwięk dzwonka i krzyki rówieśników bywają silnymi stresorami, prowadzącymi do spadku energii psychicznej. Problem dotyczy szczególnie uczniów z nadwrażliwością sensoryczną, ADHD czy spektrum autyzmu, ale także wszystkich tych, którzy po prostu potrzebują chwili spokoju – w tym nauczycieli.
Kabina akustyczna ma zapewnić komfortowe miejsce do odpoczynku, nauki w skupieniu, a także powtórki materiału przed zajęciami. Dzięki właściwościom akustycznym może być również wykorzystywana do rozmów pedagoga z rodzicami, eliminując ryzyko podsłuchania rozmowy przez osoby trzecie.
Jedynym wyzwaniem pozostaje koszt zakupu – około 20 tysięcy złotych. Dlatego dyrekcja i nauczyciele, przy wsparciu rodziców, zorganizowali m.in. kiermasz słodkości. Dzięki tym inicjatywom udało się zebrać już 5 800 zł, co stanowi jednak jedynie jedną czwartą potrzebnej kwoty. Szkoła wciąż poszukuje dodatkowych źródeł dofinansowania i samodzielnie stara się pozyskiwać środki.
Marzeniem społeczności siedleckiej „Czwórki” jest, aby kabina akustyczna mogła zostać zakupiona jeszcze w tym roku szkolnym. Jak podkreślają pracownicy szkoły: „Kabina akustyczna to inicjatywa społeczna na lata, dla dobra młodego pokolenia, która pozwoli dzieciom i młodzieży lepiej funkcjonować”. Dyrekcja i nauczyciele są otwarci na wsparcie osób prywatnych i firm z regionu.



0 komentarze