Region

Caritas Diecezji Siedleckiej, Miasto Siedlce, Miasto Węgrów, Koło Gospodyń Wiejskich... Zbiórki darów dla powodzian /ZOBACZ SZCZEGÓŁY/

Siedlce Pon. 16.09.2024 16:41:33
16
wrz 2024

Zbiórki dla powodzian prowadzą nie tylko organizacje charytatywne. Organizują je również samorządy, fundacje, a nawet Koła Gospodyń Wiejskich. Przedstawiamy szczegóły pomocy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej, samorząd Miasta Siedlce, samorząd Miasta Węgrów i Koło Gospodyń Wiejskich w Nowych Iganiach k. Siedlec.

Caritas Diecezji Siedleckiej

W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce Caritas Diecezji Siedleckiej udostępnia konto, na które można wpłacać ofiary na pomoc powodzianom. Jego numer to:

Bank Spółdzielczy O/Siedlce 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 z dopiskiem "POWÓDŹ 2024".

Oprócz pieniędzy Caritas zbiera także wodę pitną, żywność długoterminową, środki czystości i artykuły higieniczne. Zbiórka jest prowadzona przy ulicy Budowlanej 1 w Siedlcach.

Bezpośrednią pomoc poszkodowanym świadczą Caritas diecezji: opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. Pozostałe diecezje wspierają je finansowo i rzeczowo.



Miasto Siedlce

Miasto Siedlce prosi przedsiębiorców i mieszkańców i butelkowaną wodę, długoterminową żywność (także dla dzieci), środki opatrunkowe i artykuły higieniczne oraz karmę dla zwierząt. Wszystko to można dostarczać do poczekalni sztucznego lodowiska w ośrodku sportu przy ulicy Prusa od dziś do niedzieli włącznie (16-22 września) w godzinach 9.00-19.00.

Miasto Węgrów

Miasto Węgrów od dziś do środy włącznie (16-18 września) gromadzi artykuły pierwszej potrzeby, które potem wyśle na południe Polski. Na liście pożądanych rzeczy jest żywność, woda, artykuły higieniczne i środki czystości, ale także koce, śpiwory i materace, termosy i kubki termiczne oraz miotły, szpadle i łopaty. Nie ma natomiast potrzeby przekazywania odzieży. Zbiórka będzie prowadzona codziennie w godzinach 15.00-20.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie (wejście od strony ulicy Zwycięstwa).

Koło Gospodyń Wiejskich „Nowe Iganianki”

Zbiórkę rzeczową prowadzoną przez Caritas Diecezji Siedleckiej uzupełni ze swojej strony Koło Gospodyń Wiejskich „Nowe Iganianki”. Pozyskiwany asortyment jest taki sam: duże opakowania butelkowanej wody, żywność dająca się przechowywać bez lodówek, a także środki czystości. Wszystko to można dostarczać w najbliższą środę (18 września) do świetlicy wiejskiej w Nowych Iganiach. Zbiórka potrwa cały dzień, od godziny 10.00 do 20.00.

ZOBACZ: Powiat Garwoliński pomaga powodzianom
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Kamil Pon. 16.09.2024 17:20:22

Bardzo przykra sprawa. Byłem w zeszłym roku w Kłodzku i to piękne miasto. Ale przypomnieć warto że w 2019 i 20 roku to mieszkańcy ziemi kłodzkiej z inspiracji polityków platformy obywatelskiej protestowali przeciwko zbiornikom retencyjnym. A w zeszłym roku wybrali tych polityków do władzy. Są więc współwinni swojej tragedii której można było uniknąć 🤷🏼‍♂️

@Kamil Śr. 18.09.2024 04:16:37

Przeczytaj pełną treść interpelacji tej posłanki. Mówiła o jednym konkretnym zbiorniku który ówczesna władza chciała z uporem stawiać na bazie założeń i projektów sprzed pół wieku. W regionie który powodzi nie widział od dziesiątek lat. Wyrwane z kontekstu brzmi dramatycznie, jako całość - zwykła jednostkowa sprawa w Sejmie. I na koniec. Nie bądź śmieszny. Jedna osoba z opozycji zmusiła PiS do zaprzestania budowy zbiorników. Naprawdę taka narrację chcesz prowadzić?

do Kamila - nie kłam Wt. 17.09.2024 08:53:26

niepotrzebnie do tej tragedii wplatasz politykę i rozsiewasz plotki. Ale jak zacząłeś - to masz: To posłanka PIS Pani Zalewska walczyła jak lew, żeby nie budować zbiorników bo tak chcieli jej wyborcy. Ci sami co dzisiaj muszą się ewakuować. W 2019 roku Wody Polskie badały możliwość zbudowania w okolicach Kłodzka kilkunastu suchych zbiorników retencyjnych, żeby chronić region przed powodzią. W proces ten zaangażowany był Bank Światowy i firma SWECO, która przygotowała analizę na ten temat. Mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej i samorządowcy ostro sprzeciwiali się budowie nowych zbiorników. Doszło do spotkania na ten temat z przedstawicielami Wód Polskich i Banku Światowego. Na spotkaniu niespodziewanie pojawiła się minister edukacji Anna Zalewska. I to ona przekazała mieszkańcom informację o tym, że projekt budowy nowych zbiorników został wstrzymany. – Jestem posłem z tego okręgu, nie mogłam lekceważyć uwag z tego regionu, które trafiały do biura poselskiego. Stąd przyjechałam przygotowana z następującą informacją, że nie ma żadnych dalszych analiz, że nie ma planów, że tylko te cztery zbiorniki zaplanowane przez poprzedników będą realizowane – mówiła Zalewska. Tak więc jedyne suche zbiorniki, które tam są powstały z inicjatywy rządu PO - za czasów PIS tylko je dokończono.