Biała Podlaska

Jozafat – święty od pojednania rodzin, łączy Watykan z Białą Podlaską

12
kwi 2025

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej jest szczególnie związana z Watykanem poprzez postać świętego Jozafata, patrona pojednania. „Za jego wstawiennictwem jednają się rozbite rodziny, małżonkowie, skłócone osoby” – mówi ks. Marian Daniluk, proboszcz parafii, który szerzy kult św. Jozafata.

„Kult świętego Jozafata przede wszystkim gromadzi ludzi, kórzy szukają pojednania. Są podzieleni, skłóceni, toczą się między nimi różnego rodzaju spory i u tego świętego szukają pomocy w tych trudnych sytuacjach” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News ks. proboszcz Marian Daniluk, dziekan dekanatu bialskiego-północ.

Pojednanie i zapomnienie krzywd

Zwłaszcza od dwóch lat, kiedy z inicjatywy ks. Daniluka, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej zorganizowano – z udziałem Episkopatu Polski - uroczyste obchody 400-lecia męczeńskiej śmierci Jozafata Kuncewicza za jedność Kościoła, w bialskim kościele przy ulicy Brzeskiej, gromadzą się liczni wierni z całej Polski, a także z zagranicy, by prosić tego świętego o pojednanie.

„O łaski proszą członkowie rozbitych rodzin. Przychodzą dzieci, które proszą za rodziców, przychodzą współmałżonkowie, proszą o zgodę wzajemną, o powrót współmałżonka” – opowiada ks. Daniluk.

A co otrzymują? „Przede wszystkim łaskę pokoju” – mówi ksiądz proboszcz. „Jeżeli dochodzi do pojednania – a są to liczne przypadki – to później nie ma między nimi wzajemnego wypowiadania sobie żalów wobec tego, co było w przeszłości. Nikt nie rozpamiętuje, nie wraca do tego, co było. To jest charakterystyczna cecha wstawiennictwa św. Jozafata”.

Comiesięczne nabożeństwa i wiele łask

Łaski za wstawiennictwem św. Jozafata wypraszane są codziennie przy bocznym ołtarzu kościoła Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, gdzie znajduje się obraz przedstawiający męczeństwo Jozafata oraz relikwie świętego.



Każdego 12 dnia miesiąca w kościele jest sprawowana Msza św. o godzinie 18.00 poprzedzona nabożeństwem do św. Jozafata. „Przez co najmniej 20 minut trwa odczytywanie kartek z intencjami i podziękowaniami - tak wiele ich jest” – mówi ks. Daniluk. „I ciągle dzieją się cuda. Włącznie z uzdrowieniami z chorób fizycznych” – dodaje.

Jozafat połączył Białą z Watykanem

W tym kościele w Białej Podlaskiej przez ponad 150 lat przechowywano trumnę z ciałem świętego aż do czasu I wojny światowej, kiedy wywieziono je do Wiednia a następnie do Watykanu. Dziś spoczywa przy ołtarzu św. Bazylego w Bazylice św. Piotra w Watykanie.



To dlatego związek bialskiej parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny z Watykanem jest tak silny. „Dla nas Watykan jest po prostu, jak dom, jedziemy tam jak do siebie” – mówi ks. Marian Daniluk. Dodaje, że ten kościół w Białej Podlaskiej powstał dla św. Jozafata, którego ciało tam złożono. „Dlatego my jedziemy do Watykanu jak do swojego współparafianina” – dodaje ks. Daniluk.

A parafianie, którzy przyjeżdżają do Bazyliki to potwierdzają. „Kiedy tu weszłam po raz pierwszy, od razu poczułam się swojsko, jak w swoim kościele. Czuję, że to mój kościół” - mówi o bazylice watykańskiej jedna z bialskich parafianek.

Ks. Paweł Rytel Andrianik, Wojciech Rogacin – Watykan
Vatican News

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ewelina Sob. 12.04.2025 18:09:44

Kiedy kościół w Białej zostanie ogłoszony sanktuarium. Mógłby też zostać konkatedrą, Biała jest drugim największym miastem i byłym wojewódzkim

z łosic Niedz. 13.04.2025 02:22:36

Bialskiej radzie miejskiej patronem pojednania jest "zagraniczny lekarz'

Parafianka Sob. 12.04.2025 09:24:03

To może nasz biskup Kazimierz Gurda ustanowi nasz kościół sanktuarium św. Jozafata