Biała Podlaska

Ostatnie pożegnanie śp. prałata Stanisława Grabowieckiego, dziekana dekanatu janowskiego

23
gru 2024

- Pragnę razem z Wami dziękować Bogu za Jego posługę, za głoszenie Jezusowej Ewangelii – mówił 23 grudnia w Janowie Podlaskim biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W Bazylice Mniejszej pożegnano ks. prałata Stanisława Grabowieckiego, dziekana dekanatu janowskiego i wieloletniego proboszcza tej parafii.

- Wypełniał to, co św. Paweł zalecał swojemu uczniowi Tymoteuszowi: Głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością ilekroć nauczasz – mówił w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej biskup Kazimierz Gurda. Nawiązując do dzieł jakich dokonał zmarły Kapłan, biskup siedlecki przypomniał, że jako proboszcz, dość sprawnie wykonał misję stworzenia nowej parafii Trójcy Świętej w Łosicach. - Wszędzie gdzie podejmował prace materialne, okazywał się dobrym gospodarzem. Został poproszony przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego o rozpoczęcie budowy kościoła. Przyjął propozycję i w ciągu 7 lat, razem ze wspólnotą parafialną, wybudował kościół. Był to ogromny wysiłek – zaznaczył biskup Kazimierz Gurda.


Ks. prałat Stanisław Grabowiecki zmarł po długiej chorobie, w sobotę, 21 grudnia w wieku 68 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku z rąk biskupa Jana Mazura. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w niedzielę, 22 grudnia. Mszy Św. żałobnej przewodniczył ks. kan. Jacek Guz, proboszcz parafii Pratulin, natomiast kazanie wygłosił ks. Krzysztof Piórkowski WIĘCEJ

23 grudnia po Mszy św. pogrzebowej ciało zmarłego złożono na miejscowym cmentarzu

Podczas Mszy św. pogrzebowej zmarłego Kapłana żegnali:

Ks. Marian Stepulak – kolega kursowy


Ks. Wojciech Ejsmont – kapelan strażaków województwa podlaskiego


Ks. Wojciech Bazan – przedstawiciel kapłanów z dekanatu janowskiego


Ks. prałat Roman Wiszniewski, przedstawiciel Kapituły Kolegiackiej Janowskiej


Ks. kan. Jacek Guz


Przedstawiciel parafii Radomyśl


Przedstawiciel społeczności z Janowa Podlaskiego


Przedstawiciel społeczności z Łosic




------------------------------

Śp. Ksiądz prałat Stanisław Szczepan Grabowiecki (1956-2024)

Urodził się 27 stycznia 1956 r. w miejscowości Bity Kamień w parafii Różanystok, obecnie archidiecezja białostocka. Rodzicami jego byli Józef i Janina z d. Kuryłowicz, małżonkowie Grabowieccy.

Szkołę Podstawową ukończył w Reszkowcach. Następnie przez dwa lata kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Podlaskim, mieszkając w bursie salezjańskiej. W 1974 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów i po odbyciu rocznego nowicjatu w Czerwińsku kontynuował naukę w Salezjańskim Seminarium Duchownym w Lądzie nad Wartą. W tym czasie ukończył Liceum Ogólnokształcące w Łodzi i otrzymał świadectwo maturalne w 1977 r. W seminarium salezjańskim ukończył studia filozoficzne. W 1979 r. na własną prośbę i za zgodą przełożonych opuścił zgromadzenie i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Tutaj kontynuował studia teologiczne i w tym czasie napisał pracę magisterską, którą obronił na Wydziale Teologicznym w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując w 27 kwietnia 1983 r. tytuł magistra teologii. Świecenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1983 r. w katedrze siedleckiej przez posługę biskupa Jana Mazura.

Jako wikariusz pracował w parafiach:
Sadowne (1983–1984);
Miastków (1984–1985);
Terespol (1985–1986);
Kosów Lacki (1986);
Hańsk (1986–1987);
Parysów (1987–1989);
Sławatycze (1989–1990).

Urząd proboszcza pełnił w następujących parafiach:
Dołhobrody (1990–1994);
Radomyśl (1994–1999);
Łosice, par. Trójcy Świętej (1999–2006);
od roku 2006 w Janowie Podlaskim.

W parafii Radomyśl podjął z parafianami budowę wieży przykościelnej z przedsionkiem, zamykając w ten sposób architekturę frontonu kościoła.

Do Łosic został mianowany z dniem 26 sierpnia 1999 r. z poleceniem zorganizowania duszpasterstwa i budowy świątyni w nowoutworzonej parafii Trójcy Świętej. Z pomocą wiernych parafii i dobrodziejów z różnych stron, wybudowano nowy kościół parafialny w latach 2001-2006, a także plebanię w stanie surowym. Udało się zorganizować prężną wspólnotę parafialną identyfikującą się z nową parafią, zatroskaną o sprawy duchowe i materialne swojej parafii. W Łosiach ks. Stanisław, jako proboszcz pełnił także społeczną posługę kapelana w szpitalu łosickim (od 1999 r.) i kapelana Powiatowej Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu łosickiego (od 2003 r.). Z dniem 10 sierpnia 2006 r. został mianowany proboszczem parafii Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim i dziekanem dekanatu janowskiego. Urząd ten pełnił do śmierci. W parafii podjął zwyczajną pracę duszpasterską ze wsparciem księży wikariuszy. Jako proboszcz, podejmował aktualnie potrzebne prace konserwatorsko-restauracyjne związane ze świątynią parafialną. Kościół parafialny w Janowie Podlaskim, o długiej historii, sięgającej połowy XV wieku był przez lata kolegiatą w diecezji łuckiej, a od 1818 r. katedrą nowopowstałej diecezji podlaskiej, by po przeniesieniu siedziby diecezji podlaskiej w 1924 r. do Siedlec, stać się kościołem kolegiackim w diecezji siedleckiej czyli podlaskiej, obecnie diecezji siedleckiej.

Ks. Stanisław był aktywnie zaangażowany w pielęgnację i upamiętnianie dziedzictwa historycznego świątyni kolegiackiej w Janowie Podlaskim zwanym kiedyś Biskupim. Brał czynny udział w działalności Kapituły Kolegiackiej Janowskiej i wspierał jej inicjatywy w realizacji jej statutowych celów. Z pomocą władz lokalnych, był inicjatorem wielu działań gospodarczych i restauracyjnych, w celu upamiętnienia dziejów miasta biskupiego. Pozyskał także środki finansowe od różnych instytucji centralnych i samorządowych województwa lubelskiego i na odnowienie architektoniczne kolegiaty. Prace te były związane ze zbliżającą się w 2018 r. rocznicą 200-lecia utworzenia diecezji podlaskiej i przypadającą w 2024 r. setną rocznicą utworzenia Kolegiaty Janowskiej przy kościele parafialnym. Jako gospodarz miejsca, wspierany przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę, cieszył się z podniesienia, przez papieża Franciszka 6 grudnia 2017 r., kościoła kolegiackiego w Janowie Podlaskim do godności Bazyliki Mniejszej, ogłoszonego podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w dniach 7-8 czerwca 2018 r. w Janowie Podlaskim.

Osłabiony i zmęczony fizycznie nękającą go chorobą cukrzycową i krążeniową, ze wszczepionym rozrusznikiem serca, a także niezrozumieniem wśród nielicznych parafian, prosił już 2018 r. o zmianę parafii, aby móc spokojnie posługiwać jeszcze w innej parafii. Pozostał jednak dalej w parafii opiekując się kolegiatą i bazyliką mniejszą. Doceniając jego aktywność duszpasterską i działalność organizacyjno-gospodarczą, biskup Zbigniew Kiernikowski, 6 sierpnia 2006 r. mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej, a 23 stycznia 2010 r. został mianowany kanonikiem gremialnym i prałatem kustoszem tejże kapituły. W strukturach diecezjalnych był członkiem Rady ds. Sanktuarium w Pratulinie (od 2008 r.), a także członkiem Rady Kapłańskiej diecezji siedleckiej (od 2022 r.). Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2007 r.), Odznaką Strażaka Wzorowego, a także medalem „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego”. Pełnił też posługę kapelana Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu bialskiego.

Był miłośnikiem zwierząt i przez wiele lat hodował na posesji parafialnej różne oswojone dzikie zwierzęta, co było atrakcją dla parafian i turystów odwiedzających Janów Podlaski. Został także mianowany kapelanem Polskiego Związku Łowieckiego okręgi bialskiego.

Już na początku 2024 r. planował odejść na emeryturę w przyszłym roku, aby spokojnie doczekać odejścia do Pana. Choroba jednak postępowała i musiał wielokrotnie przebywać na leczeniu szpitalnym i sanatoryjnym. Przez ostatnie 2 tygodnie przebywał na oddziale kardiologicznym w Białej Podlaskiej. Tam zmarł 21 grudnia 2024 r. Przeżył pełne 68 lat w tym 41 lat w kapłaństwie. W swoim Testamencie napisał m.in.: „Wszystkich Braci w kapłaństwie i wiernych świeckich proszę o pamięć w modlitwie. Jeśli kogoś skrzywdziłem lub obraziłem, przepraszam i proszę o darowanie mi win”. Pozostał w pamięci kapłanów i zapewne wiernych, wśród których pracował jako kapłan: koleżeński, gościnny, pełen humoru i dowcipu, komunikatywny i otwarty na potrzeby swoich parafian, wspierający siostry zakonne i kapłanów pracujących w parafiach na Białorusi, których zapraszał do przeprowadzenia rekolekcji parafialnych, aktywny i gospodarny proboszcz, duszpasterz gorliwy w różnych środowiskach swojego posługiwania kapłańskiego.

inf. własne/Diecezja Siedlecka ks. Bernard Błoński
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Marian Szamreto Wt. 24.12.2024 11:05:06

Piękny materiał. Utrwalenie wspomnień o śp. Stanisławie. Z podziękowaniem.