Powiat siemiatycki: sesja która zaczęła się od opłatka
gru 2024
Najpierw dzielili się opłatkiem i składali świąteczne życzenia, potem podejmowali decyzje dotyczące powiatu. Tak wyglądała ostatnia przedświąteczna sesja rady powiatu siemiatyckiego.
Przyjęcie budżetu powiatu siemiatyckiego na rok 2025, wg wielu – najważniejszej uchwały podejmowanej na poziomie rady powiatu, odbyło się w piątek, 20 grudnia. A jaki to budżet?- Nie jest to budżet rewelacyjny, określił dokument radny Krzysztof Andruszkiewicz w dyskusji poprzedzającej głosowanie.
- To dobry budżet, który będzie służył dobru mieszkańców powiatu siemiatyckiego - mówił starosta Mariusz Cieślik, dziękując za jednogłośne przyjęcie uchwały.
Chociaż radni klubu Prawa i Sprawiedliwości nie kryli sceptycznej oceny budżetu, to jeszcze przed głosowaniem radny Andruszkiewicz złożył oświadczenie, że klub PiS zagłosuje za jego przyjęciem.
Budżet powiatu siemiatyckiego 2025:
dochody budżetu 153 370 287,38 zł, w tym bieżące – 90 990 351,66zł, majątkowe – 62 379 935.72 zł
wydatki budżetu 152 350 287,38zł, w tym bieżące – 88 343 004,33zł, majątkowe – 64 007 283,05zł
nadwyżka budżetowa 1 020 000 zł
Kontynuowane będą działania dotyczące scaleń (ponad 24 mln zł), budowa mostu na Bugu (ponad 31 mln zł), zaplanowano przebudowę drogi powiatowej Drohiczyn – Miłkowice Maćki (blisko 7 mln zł).
Wśród remontów (które z definicji nie są kwalifikowane jako zadania inwestycyjne) w budżecie znalazła się droga powiatowa 1729B na odcinku granica gminy Siemiatycze – DW 692; inwestycja ta kosztować będzie niemal 4,5 mln zł (w tym dotacja, środki powiatu i gminy Siemiatycze).
Czym jeszcze zajmowała się rada? Uchwałą „o sygnalistach” i wprowadzeniem procedur z nią związanych. Przyjęto Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na terenie powiatu siemiatyckiego na lata 2024-2026. Wprowadzono też zmiany w składzie dwóch komisji. Radna Agnieszka Bersztolc, które na poprzedniej sesji objęła mandat (którego w sierpniu br. zrzekł się ówczesny radny Marek Bobel) weszła w skład: Komisji Finansowo-Budżetowej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych.
Rada rozpatrywała też skargę na dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie. Głosowanie poprzedzone było pracami Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która głosami 2 do 1 zarekomendowała oddalenie skargi. Dyskusja kontynuowana była na obradach połączonych komisji przed sesją. Ostatecznie, na sesji zdecydowano o oddaleniu skargi: 11 głosów było za oddaleniem, 1 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
W sprawozdaniu, które na początku sesji przedstawił starosta Mariusz Cieślik pojawiła się informacja o zmianie regulaminu organizacyjnego starostwa. Zmiana polega na wyodrębnieniu stanowiska pełnomocnika ds. oświaty. Jak wyjaśniał starosta, stanowisko takie kiedyś było, potem zostało wcielone do jednego z referatów, obecnie zdecydowano o jego przywróceniu.
0 komentarze