Święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
lis 2024
– Otwierajcie się na Niego, aby zmieniał wasze życie. Wtedy będziecie mogli zmieniać świat – mówił siedlecki biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W swoje święto patronalne diecezjalna Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przyjęły nowych członków i zarysowały plany na najbliższą przyszłość.
Ślubowanie podczas odprawionej w katedrze mszy świętej złożyło dwoje nowych członków Akcji Katolickiej i dwadzieścioro jeden – Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W ręce tej pierwszej organizacji przekazano też relikwie św. Jana Pawła II. Będą one przez najbliższy rok przechodzić z domu do domu wszystkich ludzi zrzeszonych w diecezjalnej strukturze Akcji.Co to za królowanie?
W homilii siedlecki biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski mówił o królestwie Jezusa. Jak opowiada Ewangelia, nie jest ono z tego świata, ale co to znaczy? – To jest królowanie miłości, przebaczenia, pojednania grzesznego świata z miłującym Ojcem. Jeśli w to uwierzymy i to przyjmiemy, to w świecie, który to odrzuca, możemy być solą i światłem. Otwierając się na Jezusa i poddając mu swoje życie, będziemy mogli otwierać na Niego systemy polityczne, społeczne i gospodarcze. Do tego potrzebna jest praca nad sobą, formacja, pokora – mówił biskup Suchodolski. Dodał, że Chrystus nie może być naszym Królem tylko w kościele, ale wszędzie tam, gdzie żyjemy: – Przebaczenie, łagodność, miłość, dobroć, cierpliwość, dążenie do zgody. Czy tak kształtujemy nasze codzienne życie w naszych domach, parafiach, w pracy i na uczelniach? Czy pozwalamy, by w tych wszystkich miejscach przez nas królowało Królestwo łaski, pokoju, miłości, dobra? Jezus chce nas pozyskać, abyśmy nieśli do świata dar otwierającego się nieba. W tym jest sens apostolatów, zrzeszeń, duszpasterstw, ruchów i stowarzyszeń. Nie mamy walczyć ze światem, ale o świat. Nie być przeciwko komuś, ale każdego czynić bratem i siostrą. Zapraszać do wspólnoty, w której odzyskaliśmy godność dzieci bożych.
Nowi ludzie i nowe wyzwania
Podczas niedzielnej mszy dekrety o powołaniu otrzymali nowi członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterstwa Młodzieży oraz świecki zastępca diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Będą oni m. in. przygotowywać wyjazd na jubileusz młodych w Rzymie pod koniec lipca przyszłego roku oraz na ŚDM w Seulu w roku 2027. O tej pierwszej uroczystości biskup Suchodolski mówił bardziej szczegółowo na późniejszym spotkaniu w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury. Rok 2025 będzie Rokiem Świętym, jubileuszowym. Zostanie zainaugurowany w niedzielę św. Rodziny 29 grudnia. W naszej diecezji są wyznaczone 23 kościoły jubileuszowe, w których będą okresowe adoracje, nabożeństwa pokutne i dyżury spowiednicze. Za odwiedzenie tych kościołów będzie można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny. Z kolei w Rzymie będą się przez cały rok odbywać jubileusze stanowe i zawodowe, a jednym z nich ma być właśnie wspomniany jubileusz młodzieży. Kanonizowani zostaną dwaj błogosławieni: Carlo Acutis i Pier Giorgio Frassati. Obaj dobrze znani i często przywoływani w pracy duszpasterskiej z młodzieżą, a w dodatku mający pewne rodzinne związki z Polską. – To będzie rok szczególnej łaski, nie prześpijmy tego czasu! – zaapelował biskup Suchodolski.
„Zwiastun” dla dęblińskiego hospicjum
Od kilkunastu lat Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Akcja Katolicka diecezji siedleckiej przyznają wspólnie nagrodę „Zwiastun Dobrej Nowiny”. W tym roku otrzymała ją Fundacja „Hospicjum – Razem Możemy Więcej”. Zapewnia ona opiekę osobo starym, chorym i niepełnosprawnym, zarówno w warunkach domowych, jak i stacjonarnie. Organizuje też akcje społeczne i ewangelizacyjne oraz wydarzenia kulturalne. Nagrodę odebrała fundatorka, Halina Kłaczyńska. O działalności Fundacji, ze szczególnym naciskiem na wolontariat, opowiemy wkrótce osobno.
0 komentarze