Biała Podlaska

Święty Andrzej Bobola „zamieszkał” w Kodniu

21
maj 2025

W Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii pierwszego stopnia św. Andrzeja Boboli – jezuity, męczennika i patrona Polski. Relikwie do kodeńskiego sanktuarium wniósł ks. prałat Józef Niżnik – kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, miejscu urodzenia świętego.

Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Józef Niżnik, który również wygłosił homilię, w której przypomniał, jak ważne jest umacnianie wiary w życie pozagrobowe. Zaznaczył, że Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu objawiał się uczniom, aby umocnić ich wiarę w życie po śmierci. „Człowiek, który zaczyna wierzyć w życie pozagrobowe, zaczyna się inaczej zachowywać” – mówił ks. Niżnik. Zauważył również, że jeśli umiera w nas wiara w życie po śmierci, zaczniemy żyć, jakby Boga nie było. To ma wpływ na nasze codzienne zachowanie oraz odejście do wartości chrześcijańskich.

Wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do Sanktuarium w Kodniu było duchowym wydarzeniem o szczególnym znaczeniu dla miejscowej wspólnoty. To właśnie w Kodniu świętemu Andrzejowi Boboli miała objawić się Matka Boża, co wskazuje na głęboką więź duchową między tymi dwoma miejscami – Kodniem i Strachociną – oraz między dwoma wielkimi postaciami: Maryją i św. Andrzejem.

Ks. Niżnik zauważył również, że w czasie swoich spotkań z wiernymi często mówi się tylko o objawieniach Jezusa i Matki Bożej, a tymczasem także św. Andrzej Bobola ukazuje się ludziom. Ksiądz prałat sam doświadczył tych objawień w Strachocinie, co zostało potwierdzone.

Ważnym momentem Mszy świętej było również przypomnienie, że św. Andrzej Bobola, oprócz swoich objawień, pozostaje symbolem męczeństwa i wierności w trudnych czasach. Ks. Niżnik, który osobiście doświadczył tych objawień w Strachocinie, podkreślił, jak istotna jest wierność Bogu, szczególnie w dzisiejszym świecie.

Z okazji przekazania relikwii do kodeńskiego sanktuarium, specjalnie na tę okoliczność powstała ikona św. Andrzeja Boboli. Jej autorem jest o. Wiesław Nazaruk OMI, znany twórca sakralny i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Ikona i relikwie zostaną umieszczone w kaplicy klasztornej.

W liturgii uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni – zarówno parafianie z Kodnia, jak i pielgrzymi z różnych zakątków diecezji siedleckiej. Wśród nich znajdowały się także dzieci pierwszokomunijne z parafii katedralnej w Siedlcach, które przybyły do Kodnia wraz z kapłanem, ks. Marcinem, katechetami i opiekunami.



fot. Hanna Olszewska, Wojciech Olszewski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Hanna Olszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.