Trzeba być Polakiem. Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Siedlcach
lis 2024
„Wolność nie jest za darmo i na zawsze. Jej utrata i odzyskanie wiele nas kosztowało. Wyciągajmy dziś wnioski z historii.” Takie myśli przewijały się w przemówieniach podczas siedleckich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Lokalne obchody mają stałe miejsce: zrekonstruowany kilkanaście lat temu przedwojenny Pomnik Wolności. Siedlczanie przychodzą tam kolorowym pochodem, z pocztami sztandarowymi i niesioną przez młodzież kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagą, bezpośrednio po mszy świętej, odprawianej w intencji Ojczyzny w pobliskim kościele św. Józefa.
Na co kładli w tym roku nacisk przedstawiciele władz kościelnych, samorządowych i wojskowych?Biskup siedlecki Kazimierz Gurda wyszedł od ewangelicznego napomnienia „nie bądźcie zgorszeniem, uważajcie na samych siebie”. Wskazał, że zgorszeniem jest dziś lekceważenie Boga, człowieka i Ojczyzny. To np. procedowane w parlamencie ograniczanie prawa do życia, dążenie do rozbijania rodzin, moda na brak szacunku do Ojczyzny. Ludzie wierzący powinni się temu przeciwstawić, bo skutki upadku moralnego już raz jako naród „przećwiczyliśmy”, tracąc dwieście kilkadziesiąt lat temu własne państwo. – Wolność pochodzi od Boga. To z Nim życie państwowe i społeczne będzie sprzyjać jej zachowaniu – mówił biskup Gurda. Dodał, że bez zakorzenienia w Bogu i Ojczyźnie człowiek jest słaby, nie odnajduje się w świecie, ulega silniejszym. – Wielu kwestionuje naszą zdolność do samostanowienia. Wmawia nam nieudacznictwo. Nie ulegajmy tym, co wyśmiewają polskość i wiarę. Naszym obowiązkiem jest wychować pokolenie, które będzie Boga i Ojczyznę cenić – wezwał biskup siedlecki.
Prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz w przemówieniu pod Pomnikiem Wolności skupił się z kolei na determinacji naszych przodków w staraniach o odzyskanie niepodległości. Byli to ludzie, którzy oddali dla niej życie, pracę, siły, talenty i majątki. – Musieli przezwyciężyć liczne przeszkody i zjednoczyć się ponad podziałami. Ta walka wymagała nie tylko odwagi, ale też wytrwałości i poświęcenia. W takim dniu nie tylko wspominamy przeszłość, ale powinniśmy sobie zadać pytanie „co znaczy niepodległość dla nas, współczesnych”. Wolność to odpowiedzialność. Nie możemy brać jej za pewnik, musimy dbać o nią każdego dnia – powiedział prezydent Hapunowicz. Dodał, że może się do tego przyczynić każdy obywatel: uczciwą pracą, poszanowaniem drugiego człowieka i troską o wspólne dobro. Podkreślił też liczną obecność młodzieży: – To młode pokolenie ma potencjał i energię do zmieniania rzeczywistości wokół siebie. Jest pełne kreatywności, świadome swego wpływu na przyszłość. Wierzę, że ich działania mogą przynieść rzeczywiste zmiany. Ich zaangażowanie może uczynić Polskę lepszą, bardziej sprawiedliwą i nowoczesną.
Dowódca siedleckiego garnizonu powiedział, że Święto Niepodległości jest dla przypomnienia kim jesteśmy i jaką drogę przeszliśmy oraz pomyślenia, jaka droga jest przed nami. – Co każdy z nas musi zrobić, żeby nigdy więcej nie trzeba było wywalczać niepodległości? Proste: trzeba być Polakiem – skwitował gen gen. bryg. Dariusz Lewandowski.
Zobacz Galerię
Zdjęcia: Adam Białczak, Piotr Grabowski
0 komentarze