Co się dzieje gdy codziennie bierzesz magnez?
kwi 2023
Reklamy przedstawiające korzyści wynikające z suplementacji pojawiają się w telewizji czy internecie regularnie, a wiele osób – pewnie także z Twojego otoczenia – dzień rozpoczyna od wypicia szklanki z rozpuszczonym w wodzie magnezem. Czy jednak jest to całkowicie bezpieczne? Czy każdy powinien suplementować magnez? I co może się dziać z organizmem, gdy codziennie bierzesz magnez? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Dawkowanie magnezu – czy magnez można brać codziennie?
Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że dawkowanie magnezu powinno być uzależnione od tego, czy faktycznie zmagasz się z niedoborami tego pierwiastka. Jest to, rzecz jasna, pierwiastek bardzo ważny dla funkcjonowania organizmu, jednak jego stężenie w organizmie zawsze powinno być utrzymane na konkretnym poziomie. Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi 0,65-1,2 mmol/l, choć zakres ten może się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium i wieku pacjenta.
Magnez powinien być dostarczany do organizmu przede wszystkim wraz z produktami spożywczymi. Pierwiastek ten znajduje się między innymi w rybach i owocach morza, orzechach i pestkach dyni, bananach, szpinaku i natce pietruszki czy w nabiale.
Jednocześnie warto wiedzieć, że w porównaniu do innych pierwiastków, magnez ma stosunkowo słabą wchłanialność. Z tego względu sięgnięcie po preparaty z magnezem faktycznie w wielu przypadkach jest wskazane.
Dawkowanie magnezu – o czym należy pamiętać?
Dawkowanie magnezu powinno być uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim, jak wspomnieliśmy wcześniej, należy zbadać aktualny poziom magnezu w organizmie. Oznaczenie stężenia magnezu wykonuje się w osoczu lub surowicy krwi żylnej.
Dawkowanie magnezu powinno odbywać się z uwzględnieniem podaży magnezu w diecie oraz według zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu produktu. Nieodpowiedzialna suplementacja, niedopasowana do potrzeb organizmu, może doprowadzić do nadmiaru magnezu.
Nadmiar magnezu – objawy
Nadmiar magnezu występuje stosunkowo rzadko, ponieważ organizm z łatwością usuwa nadmiar magnezu przyswajanego naturalnie. Może on być jednak spowodowany nieprawidłowym wydalaniem magnezu przez nerki, co ma czasem miejsce przy chorobach nerek, niedoczynności tarczycy czy niewłaściwej suplementacji.
Objawy nadmiaru magnezu w organizmie to między innymi:
- biegunka i odwodnienie;
- zaparcia i zatrzymanie moczu;
- zaburzenia snu;
- osłabienie mięśni i uczucie mrowienia;
- spadek ciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca;
- dezorientacja i zaburzenia świadomości.
Magnez marki Magnefar B6
Zanim zaczniesz suplementować magnez, upewnij się, że tego potrzebujesz. Polecamy wybrać produkty zawierające najlepszy magnez oferującej wysokiej jakości suplementy diety z magnezem. Preparaty zawierają cytrynian magnezu, czyli jedną z najlepiej przyswajanych przez organizm form tego pierwiastka, a dodatkowo są wzbogacone o takie składniki jak witamina B6 czy potas.