ITPOK - instalacja na miarę XXI wieku i zysk dla siedlczan
mar 2024
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych z Odzyskiem Energii (ITPOK) to zakład odzysku energii, który wytwarza ciepło i energię elektryczną z odpadów nienadających się do recyklingu i składowania. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o. o. (PE) przystąpiło do realizacji inwestycji. Będzie to kolejny krok w kierunku odejścia od węgla (dekarbonizacji). ITPOK pozwoli rozszerzyć dywersyfikację źródeł produkujących ciepło w PE, dzięki czemu Spółka stanie się bardziej niezależna od węgla i gazu.
Miasto Siedlce reprezentowane przez Prezydenta Andrzeja Sitnika jako pierwsze w kraju otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na realizację inwestycji pod nazwą „Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych z Odzyskiem Energii”. W dniu 03.10.2022 r. Prezes PE Marzena Komar podpisała umowę z NFOŚiGW.Umowa zapewnia sfinansowanie przedsięwzięcia praktycznie w 100% ze środków zewnętrznych. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 159 419 883 zł brutto.
Czy NFOŚiGW przyznałby tak wysokie środki na instalację, która szkodzi środowisku i ludziom? NIE!
Ta instalacja przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom Miasta Siedlce.
Końcowym efektem ITPOK będzie zintegrowanie gospodarki odpadami komunalnymi z gospodarką energetyczną. Taka integracja rozwiąże z jednej strony problem z zagospodarowaniem frakcji palnych odpadów komunalnych, efektywnie wykorzystując ich potencjał energetyczny, zaś z drugiej strony pozwoli dodatkowo unowocześnić dotychczas funkcjonującą infrastrukturę ciepłowniczo-energetyczną w Mieście Siedlce.
Należy tu także wspomnieć, że do NFOŚiGW w ostatnich miesiącach roku 2022 wpłynęło 78 wniosków o dofinansowanie budowy zakładów przekształcania odpadów komunalnych, z czego wstępny etap przeszło tylko 39. Wyłożenie z własnych środków około 200 mln złotych to zbyt duże obciążenie dla każdego samorządu. Siedlce jako pierwsze miasto w Polsce pozyskały dofinansowanie na budowę ITPOK i nie powinny tego zmarnować.
Obecnie ciepło w Siedlcach wytwarzane jest z węgla i gazu w Ciepłowni Centralnej PE i z gazu w Elektrociepłowni, gdzie w kogeneracji powstaje ciepło i prąd.
W dobie kryzysu energetycznego, gdzie możemy mierzyć się z ograniczeniami dostaw węgla i gazu lub ich wysokimi cenami ITPOK pozwoli na większą niezależność. Wykorzystując lokalny potencjał, jaki tkwi w odpowiedniej gospodarce odpadami Miasto Siedlce zapewni mieszkańcom niezależność energetyczną, czystsze powietrze, niższe koszty produkcji ciepła, podniesienie bezpieczeństwa energetycznego.
Porównanie emisji z węgla z emisjami z ITPOK
Niektórzy mieszkańcy Miasta Siedlce nie są przekonani do takiej instalacji. Czy warto wykorzystać otrzymane dofinansowanie? Zdecydowanie TAK? Bierzmy przykład z innych miast w Polsce, Europie i na świecie.
Bardzo dobry przykład daje stolica Austrii – Wiedeń oraz Danii – Kopenhaga.
Foto: C.Stadler/Bwag
Ta wiedeńska spalarnia odpadów jest najbardziej rozpoznawalna na świecie. Choć jej historia sięga jeszcze lat 60, to furorę jako atrakcja turystyczna zrobiła w latach 90 - tych, za sprawą sławnego artysty, który nadał jej wręcz baśniowy charakter. Spalarnia Wien Energie mieści się w tętniącej życiem dzielnicy Spittelau. To niemal ścisłe centrum tej wielkiej europejskiej stolicy, z wieloma budynkami użyteczności publicznej.
Foto: Kallerna
Kopenhaska spalarnia odpadów produkuje energię i służy za stok narciarski. Dach obiektu został zaprojektowany w sposób umożliwiający stworzenie na nim stoku narciarskiego. Latem konstrukcja ma zagwarantować bioróżnorodność i stać się schronieniem dla ptaków i owadów. Kopenhaska spalarnia odpadów wyposażona jest w ściankę wspinaczkową, kolejkę linową, ścieżkę do joggingu, kawiarnię oraz plenerową siłownię. Mieszkańcy stolicy Danii ale i turyści bardzo polubili te 16 000 m2 nietypowej przestrzeni rekreacyjnej. Amager Bakke wytwarza energię z nawet 400 000 ton odpadów rocznie. Uzyskana energia zaopatruje w prąd 50 000 gospodarstw domowych i ogrzewa kolejnych 120 000 domów.
Dania kieruje się ambitnym planem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2025 roku. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o. o. i władze Miasta Siedlce też mają na celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Kolejnym przykładem są spalarnie: w Hiszpanii na Majorce, w Niemczech, Francji, Belgii.
Na położonej u wybrzeży Hiszpanii Majorce powstała spalarnia Son Reus, dzięki której wyspa może samodzielnie utylizować odpady bez konieczności wywożenia ich na kontynent i generuje ilość energii elektrycznej pozwalającą na zaspokojenie potrzeb energetycznych Majorki i Minorki, każdego roku utylizuje ok. 200 tyś. ton odpadów komunalnych. Spalarnia ISSY LES MOULINEAUX w Paryżu (Francja), wybudowana w 2008 r. o wydajności 460 tys. Mg/rok daje odzysk energii w ilości 50 MWe. MKW Rothensee w Magdeburgu (Niemcy), wybudowana w 2005 r. o wydajności 630 tys. Mg/rok, zasila w energię 44 tys. gospodarstw domowych. Jest wzorcową instalacją pod względem rozwiązań technologicznych i organizacyjnych.
Zaimponowali też wszystkim Belgowie, którzy znaleźli sposób, na to jak rozwiązać problem góry śmieci i jeszcze na tym zyskać. Zakład przetwarzania odpadów w Antwerpii każdego roku spala 140 tysięcy ton odpadów. Produkuje energię cieplną i elektryczną, a dodatkowo materiał do budowy dróg i chodników.
Dzięki ITPOK Europa oszczędza rocznie od 9 do 48 mln ton paliw kopalnych (liczba zależy od rodzaju i kaloryczności przeliczanego paliwa kopalnego).
Czy oni trują? NIE! Mieszkańcy europejskich miast nie wyobrażają sobie teraz życia bez tych instalacji.
ITPOK w Polsce to nadal trudny temat, w Siedlcach jak się okazuje też. Mimo pozyskanego przez władze miasta i Zarząd PE dofinansowania nie brakuje przeciwników budowy instalacji.
Spalarnie budzą kontrowersje, ale jest też dużo wysypisk śmieci, które są bardzo szkodliwe dla środowiska, w którym na co dzień żyjemy.
Czy to nam się podoba?
Odpady spalane są w bardzo wysokiej temperaturze, blisko 900 stopni Celsjusza dzięki czemu jedyną pozostałością jest odrobina popiołu i żużla. Wszelkie zanieczyszczenia wyłapują na bieżąco filtry obłożone bardzo restrykcyjnymi normami.
Wbrew głosom przeciwników metoda termicznego przekształcania odpadów komunalnych jest zgodna z hierarchią postępowania z odpadami wskazaną w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów.
Problem odpadów w Polsce, także w Siedlcach to nieunikniona dyskusja. Czy faktycznie budowa ITPOK na terenie PE w Siedlcach zagraża środowisku i mieszkańcom miasta? ZDECYDOWANIE NIE.
Mieszkańcy Miasta Siedlce nieprzychylni instalacji mówią między innymi:
- Że będzie truć – NIEPRAWDA. ITPOK spełnia najwyższe standardy środowiskowe, dopuszczalne emisje są o wiele bardziej rygorystyczne niż w stosunku do obowiązujących w przypadku spalania węgla kamiennego,
- Że będzie śmierdzieć – NIEPRAWDA. Na świecie jest prawie 2500 ITPOK’ów, w Unii Europejskiej około 500 zlokalizowanych w centrach dużych miast. Nowoczesne systemy podciśnień sprawiają, że instalacja nie będzie uciążliwa pod względem zapachowym.
- Że to produkcja dioksyn. NIEPRAWDA. Stężenie dioksyn w nowoczesnych instalacjach wynosi 0,01 ng/m3 i jest około 10 razy niższe niż dopuszczają przepisy unijne (0,1 ng/m3).
- Że zasypią nas śmieciami. NIEPRAWDA. Wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że od 2035 r. będzie ciążył na nas obowiązek składowania maksymalnie 10% odpadów, a 65% będzie musiało podlegać recyklingowi.
Termiczne przekształcanie odpadów z odzyskiem energii to dbałość o środowisko oraz bezpieczna i dostępna lokalnie energia w konkurencyjnych cenach.
PAMIĘTAJMY
Polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w UE. Zważywszy na liczbę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Polsce, oczywistym staje się fakt, iż to nie nowoczesne i zgodne z przepisami Unii ITPOK stanowią największe zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i jakości środowiska. To nie tego typu instalacje powodują, że średnia długość życia w Polsce jest o kilka lat krótsza niż w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Belgii, Finlandii, Francji czy Niemczech. We wszystkich tych krajach wydajność instalacji w przeliczeniu na mieszkańca jest kilkukrotnie większa, a przeciętna długość życia jest wyższa niż w Polsce, gdzie jest dużo wysypisk śmieci szkodliwych dla środowiska.
Zakłady Odzysku Energii w Polsce
Już niedługo na mapie polskich miast z ITPOK znajdą się Siedlce.
NIE ZMARNUJMY SZANSY, SŁUCHAJMY GŁOSU ROZSĄDKU
Obecnie w PE trwa procedura wyłonienia inżyniera kontraktu i czekamy na rozpoczęcie budowy tak potrzebnej w Mieście Siedlce instalacji.