Jak prać firany woalowe?
cze 2024
Firany woalowe cieszą się popularnością ze względu na lekkość, zwiewność i elegancję. Świetnie prezentują się zarówno, gdy dosięgają podłogi i zdobią okno tarasowe, jak i gdy zawiesisz je w oknie kuchennym lub łazienkowym. Woal jest jednak bardzo delikatny, dlatego trzeba ostrożnie obchodzić się z nim w czasie prania. Sprawdź, jak prać firanki z woalu, by zachowały ładny wygląd przez długi czas.
Tylko pranie ręczne? Niekoniecznie!
Firany woalowe mają mnóstwo zalet, ale również one wymagają przemyślanej pielęgnacji, by zachować swój urok na lata. Pranie firanek z tego materiału powinno uwzględniać ich delikatną strukturę – nie powinno się wkładać ich do pralki automatycznej wraz z innymi brudnymi rzeczami. Zwykle zaleca się ręczne pranie woalu, jednak równie dobrze firany można wyprać w pralce w trybie prania delikatnego lub prania ręcznego. Jest to program, który czyści tkaniny z zanieczyszczeń w niskich temperaturach oraz umożliwia odpompowanie wody bez wirowania. Dzięki temu woal jest chroniony przed silnymi zagnieceniami i uszkodzeniami. Niska temperatura z kolei nie dopuszcza do szarzenia delikatnej tkaniny.
Pranie w soli do firan
Do prania firan nie powinno się używać zwykłego proszku do prania. Firany woalowe lepiej prać w soli do firan, która skutecznie usuwa zabrudzenia i delikatnie rozjaśnia materiał. Dzięki temu biały materiał zachowuje ładny kolor przez lata i nie szarzeje. Co więcej, sól do firan ogranicza powstawanie piany, dlatego płukanie firan nie sprawia trudności. Pralka z automatycznym czujnikiem piany nie przedłuża czasu programu, gdyż tkanina szybko jest dokładnie oczyszczona i wypłukana z wszystkich zabrudzeń. Piorąc firany z woalu w soli do firanek, nie musisz stosować dodatkowych środków o działaniu wybielającym materiał.
Pranie z kostką do zmywarki
Jeśli w domu nie masz soli do firanek, możesz zastąpić ją kostką do zmywarki. Substancje myjące zawarte w kostce do zmywarki sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku firan zawieszanych w kuchni, gdzie materiał jest narażony na wchłanianie tłuszczu z gotowania. Kostka uwalnia środki myjące, które skutecznie rozpuszczają tłuszcz i sprawiają, że firana odzyskuje ładny kolor. Ponadto kostki zmiękczają wodę, dlatego woal po wyjęciu z pralki jest miękki i przyjemny w dotyku, gdyż nie ma na nim osadów z kamienia znajdującego się w wodzie.
Długie namaczanie firan
Jeżeli firanka z woalu jest silnie zabrudzona lub zakurzona, możesz przez kilka godzin namaczać ją w letniej wodzie z dodatkiem soli do firan, sody oczyszczonej lub proszku do prania. Namaczanie ułatwia usunięcie silnych zanieczyszczeń z woalu. Wodę do namaczania można zmieniać kilkakrotnie, a następnie włożyć firanę do pralki na pranie w programie delikatnym lub jedynie ją odwirować.