Jaką pompę ciepła wybrać i jak sfinansować inwestycję?

Archiwum Pon. 29.01.2024 12:47:45
29
sty 2024

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu? Rozwiązaniem może być pompa ciepła. To nowoczesne i ekologiczne urządzenie, które nie tylko zapewnia ciepło jesienią i zimą, ale także dba o środowisko naturalne. Na który jednak model sprzętu warto się zdecydować? Jak sfinansować inwestycję, by nie obciążyła domowego budżetu? Oto garść praktycznych wskazówek i porad, które pomogą Ci w trakcie wyboru odpowiedniej pompy ciepła do Twojego domu.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wybór właściwej pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem. Rodzaj sprzętu należy uzależnić od różnych czynników, w tym np. powierzchni i kubatury zamieszkiwanego budynku, stanu izolacji cieplnej ścian zewnętrznych, drzwi i okien, stanu instalacji grzewczej czy też warunków klimatycznych.

·        Jaka pompa ciepła jest najlepsza?

Która pompa ciepła będzie najlepsza? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów oraz warunków technicznych zamieszkiwanych nieruchomości. Dlatego też w ofertach dostawców znajdują różne rodzaje pomp ciepła, w tym m.in.:

·        powietrzna pompa ciepła, w której system ogrzewa pobrane z zewnątrz powietrze, a następnie przekazuje je do obiegu grzewczego domu.

·        gruntowa pompa ciepła, która czerpie energię termiczną zgromadzoną w ziemi pod terenem zamieszkiwanej nieruchomości.

Najlepsza pompa ciepła powinna być łatwa w montażu i serwisowaniu, ale też być względnie tania w utrzymaniu. By inwestycja w pompę ciepła przynosiła więcej korzyści, jej realizację warto zsynchronizować z instalacją fotowoltaiki. Przykładowo, połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi i atrakcyjnym rozliczeniem Orange Energia Net-billing 1:1 sprawi, że Twój dom stanie się niezależny energetycznie. Orange Energia to atrakcyjne rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej i Wirtualny Magazyn Energii w cenie abonamentu. Zgromadzona w nim energia nie przepada po 12 miesiącach, lecz możesz ją wykorzystać przez całe 4 lata umowy, również po jej przedłużeniu. Połączenie pompy ciepła z ofertą Fotowoltaiki od Orange oraz rozliczeniem Orange Energia Net-billing 1:1 jest zatem najkorzystniejszym rozwiązaniem. Za sprawą Orange Energia Net-billing 1:1 energię z własnej instalacji fotowoltaicznej wykorzystasz do zasilenia pompy ciepła – również wieczorami i zimą. Dzięki temu zredukujesz koszty ogrzewania o prawie 100%. Po szczegóły oferty Orange Energia zajrzyj na: https://www.orange.pl/view/energia

Jak sfinansować zakup wybranej pompy ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła może być kosztowna, ale na szczęście istnieje wiele możliwości finansowania przedsięwzięcia. O dodatkowe pieniądze możesz postarać się m.in.:

·        z programu Czyste Powietrze, w którym maksymalna kwota dotacji przedsięwzięcia obejmującego mikroinstalację fotowoltaiczną, montaż pompy ciepła oraz kompleksową termomodernizację nieruchomości w 2023 roku wynosiła 99 tys. złotych;

·        z programu Mój Prąd, gdzie w 2023 beneficjenci programu mogli uzyskać maksymalnie do ok. 58 tys. złotych na instalację fotowoltaiki z magazynem energii i pompą ciepła.

Inwestycję zrealizujesz też z pomocą tzw. zielonych kredytów bankowych, które oferowane są na korzystnych warunkach. Często nie wymagają one wkładu własnego, a ich rata jest stała.

Orange Energia oferuje profesjonalny dobór pompy ciepła, gwarantując uzyskanie oczekiwanego komfortu ogrzewania domu oraz instalację zgodną z aktualnymi wymogami prawnymi. Firma oferuje urządzenia renomowanych producentów, zapewniając tym samym niezawodność i bezawaryjność instalacji. Ponadto, wybierając ofertę Pomp Ciepła od Orange Energia klienci zyskują 7-letni okres gwarancji na urządzenie oraz możliwość zdalnej opieki serwisowej przez cały okres gwarancji. Doradcy Orange chętnie odpowiedzą też na pytania dotyczące programów dofinansowania, takich jak „Czysta Powietrze” albo „Mój Prąd”.

Ponadto, Orange Energia oferuje ratalny system płatności na korzystnych warunkach. Można rozłożyć całkowity koszt instalacji nawet na 120 rat o stałej wysokości, bez konieczności wkładu własnego. Jest to możliwe dzięki współpracy Orange Energia z wiodącymi bankami, które specjalizują się w finansowaniu inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wszelkie formalności można załatwić online bez wychodzenia z domu – sprawnie i komfortowo, a pozytywna decyzja banku rozpatrującego wniosek wpływa niemal od razu.


Warto wiedzieć:

Osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki mogą przy rozliczeniu PIT skorzystać z ulgi modernizacyjnej. Pozwala ona na zmniejszenie podstawy opodatkowania do 53 tys. zł (jest to limit określony dla każdego indywidualnego podatnika).

 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła i sfinansowanie jej zakupu to duże przedsięwzięcie. Pamiętaj jednak, że to inwestycja na lata, dzięki której możesz zmniejszyć np. rachunki za ogrzewanie. Dlatego nie zwlekaj już dłużej i dobierz właściwie urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb!

 Artykuł sponsorowany

Źródła:

·        https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/na-co-i-ile (dostęp: 03.01.2024);

·        https://mojprad.gov.pl/nabor-v#o-programie (dostęp: 03.01.2024).