Niemiec płakał jak sprzedawał, czyli jak bezpiecznie kupić auto od zachodnich sąsiadów?
cze 2023
Zakup samochodu z zagranicy to częsty sposób na pozyskanie nowego pojazdu w atrakcyjnej cenie. Większość Polaków szczególnie chętnie decyduje się na ich zakup od zachodnich sąsiadów - jak jednak zrobić to bezpiecznie? Czy lepiej sprowadzić auto na własną rękę, czy zdać się na niemieckie strony z autami? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Czy warto kupować auta z Niemiec?
Nie da się ukryć, że używane auta samochody cieszą się dużym wzięciem. Decyzję o ich zakupie podejmują nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy, którzy potrzebują wzbogacić swoją firmową flotę o samochody ciężarowe czy samochody dostawcze. Chociaż Polski rynek obfituje w wiele starszych i nowszych modeli z drugiej ręki, nie brakuje zwolenników sprowadzania używanych samochodów od naszych sąsiadów z zachodu, czyli z Niemiec. Jak się okazuje, rozwiązanie to może nieść za sobą sporo zalet. Pierwszą z nich jest na pewno ogromny wybór pojazdów: bez większego problemu można znaleźć praktycznie każdy model auta, w dodatku często w bogatszej wersji niż te dostępne na naszym rynku.
Drugą kwestię przemawiającą za zakupem auta pochodzącego z Niemiec stanowi dobry stan techniczny pojazdów. W większości przypadków, nawet modele z większym przebiegiem są bardzo dobrze utrzymane, co odróżnia je od tych dostępnych w naszym kraju. Wynika to z faktu, że w Niemczech przeważają drogi o idealnie gładkiej nawierzchni i autostrady - sprawia to, że nawet mimo wieloletniego użytkowania, używane samochody z Niemiec są bardziej żywotne, gdyż nie są poddawane aż tak intensywnej eksploatacji.
Istotną dla wielu zaletą, jaką niesie za sobą sprowadzenie samochodu z zagranicy, jest ponadto ich cena. Niemieckie pojazdy użytkowe z rynku wtórnego bywają znacznie tańsze niż w Polsce. Jest to związane ze znacznie większym nakładem produkcji różnorodnych modeli w tym kraju, a także tym, że większość obywateli Niemiec woli samochody nowe, dlatego też sprzedając stary model, po nowy częściej udaje się do salonu. Wymienione czynniki sprawiają, że auto sprowadzone z zagranicy może być zatem korzystniejszą opcją dla Polaków - w jaki sposób jednak sprowadzić je w bezpieczny sposób?
Pomoc pośrednika czy niemieckie strony z autami - jak kupić auto z Niemiec?
Podejmując decyzję o zakupie auta prosto z Niemiec warto przemyśleć kwestię jego sprowadzenia do naszego kraju. Ważne jest również, aby znać dokładne źródło jego pochodzenia, co będzie miało również istotne znaczenie odnośnie kwestii stanu wizualnego i technicznego wybranego przez siebie modelu. Niektórzy decydują się skorzystać z pomocy pośrednika, czyli firmy, która pomoże nie tylko w sprowadzeniu samochodu, ale także znalezieniu odpowiedniego pojazdu czy dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa wiążąca się z dodatkowymi wydatkami, przez co nie każdemu takie rozwiązanie może odpowiadać.
Dobrą opcją wydaje się być zatem samodzielny wyjazd do Niemiec. Jej największą zaletą jest z pewnością fakt, że osobiście można obejrzeć wszystkie interesujące modele, zajrzeć do ich wnętrza, a niekiedy i odbyć krótką jazdę testową. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dwie podstawowe wady, z jakim może się ona wiązać. Jedną z nich stanowi koszt takiego wyjazdu i czas, który trzeba na niego poświęcić. Drugą wadą może natomiast okazać się bariera językowa - osoby nie znające języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym mogą mieć problem z porozumieniem się ze sprzedającym.
Jeżeli ani jedna, ani druga propozycja niekoniecznie przypadła Ci do gustu, poznaj niemieckie strony z autami. Rozwiązanie to wymaga co prawda poświęcenia dłuższej chwili na samodzielne przeglądanie ofert, jednak nie wiąże się z nadprogramowymi opłatami ani koniecznością brania urlopu na wyjazd za granicę. Na stronach takich jak między innymi auto.de czy automarkt.de znajduje się szeroki wybór różnorodnych modeli praktycznie wszystkich dostępnych marek samochodów, dzięki czemu wiele osób w ten sposób znajduje dokładnie to, czego szuka, w dodatku w atrakcyjnej cenie.
Ile w Polsce kosztuje rejestracja auta z Niemiec?
Sporo osób, zanim zdecyduje się sprowadzić używany samochód z Niemiec, zastanawia się również jaki będzie koszt jego rejestracji. Warto wiedzieć, że przebieg i cena całego procesu nieznacznie różni się od tej, która obejmuje rejestrację auta zakupionego w naszym kraju. Rejestracja używanego samochodu z zagranicy to koszt w wysokości 256 zł, zaś całej procedury należy dokonać w wydziale komunikacji. Koniecznie należy ponadto pamiętać o ubezpieczeniu auta najpóźniej w dniu jego rejestrowania - oprócz obowiązkowej polisy OC, warto też wyposażyć się w dodatkowe rozszerzenia. Z pewnością przydadzą się one, gdy dojdzie do bardziej lub mniej poważnego zdarzenia na drodze lub nawet na parkingu, o czym więcej możesz dowiedzieć się między innymi na stronie https://najtaniejuagenta.pl/szkoda-parkingowa-co-trzeba-wiedziec/. Szczęśliwi posiadacze Niemieckiego samochodu z rynku wtórnego powinni ponadto pamiętać o odwiedzeniu stacji kontroli pojazdów, aby wykonać jego badanie techniczne.