Zabezpiecz swoją inwestycję na czas budowy czy remontu — wykorzystaj ogrodzenie tymczasowe!
lis 2023
Każdy inwestor, przed rozpoczęciem budowy, niezależnie od jej wielkości lub rangi, powinien odpowiednio rozplanować wszystkie kolejne kroki. Ważne jest, aby spełnione zostały wszelkie wymogi formalne. Ogrodzenie tymczasowe to nie tylko zabezpieczenie przywożonych na plac budowy materiałów budowlanych, ale również zabezpieczenie ludzkiego zdrowia i życia, o czym mówi kodeks bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli w przypadku Twojej inwestycji nie ma konieczności stawiania od razu ogrodzenia stałego, docelowego, możesz pokusić się o zamówienie lub wypożyczenie ogrodzenia tymczasowego. Od czego zacząć i jakie typy ogrodzeń są do Twojej dyspozycji?
Kilka prawnych aspektów dotyczących ogrodzenia budowy
Zanim na dobre rozpoczną się prace budowlane na Twojej inwestycji, warto wiedzieć, jakie ważne informacje zapisane są w polskim prawie. Jeśli chodzi o ogrodzenie, jego wysokość nie powinna przekraczać 2,2 m, jeśli nie chcemy starać się o pozwolenie na stawianie takiego płotu. Od 2,2 m wysokości każde ogrodzenie musi mieć odpowiednie zgody formalne.
Patrząc na to w drugą stronę, solidne ogrodzenie budowlane nie powinno być niższe niż 1,5 m. Jeśli nie chcemy stawiać go bardzo daleko od budowy, trzeba zachować 1 m odległości od krawędzi wykopu. W przypadku większych inwestycji odległość od wykopu musi wynosić 1/10 wysokości obiektu. Zanim ogrodzenie stanie na terenie Twojej budowy, warto zapoznać się z przepisami BHP, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo ludziom — tym, którzy znajdują się na budowie, jak i tym, którzy przechodzą lub krążą wokół.
Ogrodzenie budowlane tymczasowe — jakie wybrać?
Mając na uwadze wymogi formalne, warto rozejrzeć się za odpowiednim, solidnym ogrodzeniem tymczasowym. Ogrodzenia budowlane tymczasowe to najlepsza decyzja, jeśli nie trzeba od razu stawiać ogrodzenia stałego. Fantastyczne przykłady takich płotów znajdziesz na stronie https://www.sonto.pl/ogrodzenia-budowlane-tymczasowe/.
Tymczasowe ogrodzenia przenośne różnią się między sobą konstrukcją, opcją montażu, wagą czy zastosowaniem. Zanim zostanie dokonany ostateczny wybór, warto przeanalizować każdy ten aspekt. Z pewnością przy prywatnej budowie domu jednorodzinnego z ewentualnym budynkiem gospodarczym czy garażem, nie są potrzebne zbyt skomplikowane płoty.
Bardzo popularna opcja ogrodzeniowa, jeśli chodzi o budowy prywatne czy też inwestycje zlokalizowane na obrzeżach miast są ogrodzenia ażurowe. Zazwyczaj składają się z ramy metalowej wypełnionej siatką. Cechują się bardzo szybkim montażem i demontażem. Są niezwykle łatwe w transporcie oraz przechowywaniu. Ogrodzenia te są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
Ogrodzenia tymczasowe budowlane pełne to druga opcja, również chętnie wybierana. Nazywana jest inaczej ogrodzeniem zamkniętym. Wykorzystuje się je często podczas zabezpieczania inwestycji w środku miasta. Pełne przęsła zapobiegają rozwiewaniu kurzu i śmieci, a poza tym dają możliwość przysłonięcia przed niepożądanym wzrokiem przechodniów.
Zalety płynące z wykorzystania ogrodzenia tymczasowego
Ogrodzenie tymczasowe budowlane posiada szereg zalet:
odporność na warunki atmosferyczne,
wygoda — wystarczy otoczyć plac budowy, nie całą działkę,
łatwość transportu,
ekonomiczność — jest to dużo tańsza opcja, niż stawianie ogrodzenia stałego,
łatwość montażu i demontażu,
trwałość i solidna konstrukcja, która może przetrwać wiele miesięcy czy lat użytkowania,
elastyczność — możliwość takiego ustawienia przęseł, jaka pasuje inwestorowi czy budowlańcom.
Nie kupuj — wynajmij!
Ogrodzenia tymczasowe mogą zostać przez Ciebie zakupione lub wynajęte. Jeśli jesteś inwestorem, który buduje dużo i często korzysta z takich rozwiązań, lepszym wyjściem będzie zakup takiego ogrodzenia na własność. W innym wypadku o wiele bardziej ekonomiczne będzie wypożyczenie, zwłaszcza jeśli budowa nie będzie trwać zbyt długo. Na szczęście rzetelnych ofert na rynku nie brakuje, dlatego warto poszukać dobrej opcji dla siebie!