Onycholiza paznokci – jak leczyć chorobę płytki paznokcia?
lut 2024
Onycholiza to bardzo częste schorzenie paznokci. Nie powoduje ono u pacjentów dolegliwości bólowych, dlatego nierzadko jest lekceważone, a przez panie nawet maskowane, np. starannym manicurem. Jednak nieleczona onycholiza może mieć poważniejsze konsekwencje. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej choroby i jak można ją leczyć.
Czym jest onycholiza?
Onycholiza to nic innego jak odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska, czyli tkanki położonej bezpośrednio pod nią. Cały proces najczęściej rozpoczyna się od części płytki wyrastającej poza krawędź palca przy jego czubku, nieco rzadziej od bocznej części w obszarze tzw. wałów paznokciowych. Onycholiza, zmierzając coraz bardziej w głąb palca, może prowadzić do częściowego lub nawet całkowitego odwarstwienia paznokcia, co może się skończyć nawet całkowitą utratą płytki. Schorzenie to występuje zarówno na palcach dłoni, jak i stóp.
Przyczyny onycholizy
Przyczyny onycholizy mogą być bardzo różne. Jednak ich rozpoznanie jest niezbędne w procesie leczenia. Do najczęstszych źródeł problemu należą:
- urazy mechaniczne i uszkodzenia chemiczne – np. ucisk (w tym przez nieodpowiednie obuwie), źle wykonane zabiegi manicure lub pedicure, niewłaściwe kosmetyki (w tym głównie lakiery) czy nawet nadmierny kontakt z potem (częsta przyczyna onycholizy na palcach u stóp),
- niektóre leki – m.in. antykoncepcja doustna, leki przeciwnowotworowe, tetracykliny i inne antybiotyki, a także np. diuretyki tiazydowe,
- choroby skóry – np. łuszczyca, grzybica czy różnego typu infekcje,
- czynniki genetyczne – takie jak różnego typu deformacje w obrębie palców i paznokci,
- choroby ogólnoustrojowe – głównie cukrzyca, ale też schorzenia autoimmunologiczne, anemia, choroby tarczycy czy nowotwory,
- okres ciąży,
- niewłaściwa dieta (brak witamin).
Jakie są objawy onycholizy?
Sama onycholiza nie wywołuje dolegliwości bólowych, dlatego bardzo często jest bagatelizowana przez pacjentów. Należy jednak pamiętać, że pod odklejającą się płytką paznokciową mogą gromadzić się między innymi brud i bakterie, dlatego też tak ważne jest rozpoznanie objawów na wczesnym etapie. Odklejający się paznokieć w miejscu odłączenia od łożyska staje się jasny, biały, mleczny lub szarawy, ponieważ nie prześwituje przez niego tkanka z naczyniami krwionośnymi. Płytka może też stać się nadmiernie krucha i łamliwa. Jeśli pacjent odczuwa ból, jego przyczynami mogą być ucisk lub uraz, a niekoniecznie odwarstwianie się paznokcia.
Leczenie onycholizy
Najważniejszym krokiem w leczeniu onycholizy jest postawienie trafnej diagnozy. Bardzo często bywa ona bowiem mylona z innymi przypadłościami np. skórnymi takimi jak grzybica. Dlatego pierwszym krokiem powinno być udanie się do odpowiedniego specjalisty np. dermatologa. Listę lekarzy z Warszawy znajdziesz pod adresem: https://enel.pl/lekarze/warszawa/dermatolog_113/. Po postawieniu właściwej diagnozy najistotniejsze jest wyeliminowanie czynnika powodującego chorobę. W przypadku schorzeń ogólnoustrojowych może nie być to proste, jednak przy problemach z paznokciami wywołanych przez czynniki zewnętrzne jest to znacznie łatwiejsze – należy np. przerwać stylizację paznokci do czasu wyleczenia dolegliwości czy zmienić obuwie na wygodniejsze. Poza wyeliminowaniem źródeł choroby często konieczne jest usunięcie odwarstwionej części paznokcia poprzez dokładne przycięcie płytki, a następnie stosowanie preparatów regenerujących łożysko. W okresie odrastania paznokcia niekiedy zaleca się również przyjmowanie suplementów z keratyną (główny budulec płytki), cynkiem i biotyną. Cały proces odrastania płytki u rąk zwykle trwa od ok. 4 do 6 miesięcy, u nóg – dłużej. Najczęściej jest to sprawa indywidualna.
Jak zapobiegać onycholizie?
Onycholizy nie zawsze da się uniknąć. Istnieją jednak sposoby na to, aby zmniejszyć jej ryzyko jej wystąpienia:
- noszenie wygodnego obuwia,
- unikanie kontaktu z silnie działającymi środkami chemicznymi (np. poprzez noszenie rękawic ochronnych),
- unikanie preparatów do paznokci z formaldehydem,
- obcinanie płytki na krótko,
- utrzymywanie zdrowej diety.