Perlejewo - w tej szkole bije zielone serce
lis 2023
Już można się tym chwalić, a warto to zrobić, bo sprawa jest niecodzienna - 20 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie uruchomiono Ekopracownię, czyli „zielone serce szkoły”.
Ekopracownia to projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.Projekt jest spełnieniem marzeń i planów szkolnej społeczności, by w specjalnie do tego stworzonych warunkach przekazywać wiedzę dotyczącą piękna otaczającej przyrody. Bo gdzie o tym uczyć, jeśli nie w szkole znajdującej się w gminie, którą tworzą malownicze plenery rzeki Bug, gdzie czyste powietrze, świat roślin i zwierząt każdym wschodem i zachodem słońca wołają, by nieskażone przekazać je kolejnym pokoleniom.
Celem realizowanego w szkole projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dzięki ekopracowni uczniowie będą mieli przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Na otwarciu ekopracowni Jakub Wierzbicki - Wójt Gminy Perlejewo zwrócił się do nauczycieli z przesłaniem, że mają moralny obowiązek budowania w uczniach postaw proekologicznych, rozwijania w nich troski o otaczającą nas przyrodę.
- Dbanie o środowisko naturalne to nasza zbiorowa odpowiedzialność i tę odpowiedzialność musimy zaszczepiać młodym pokoleniom, podkreślał Jakub Wierzbicki. Gmina Perlejewo podpisała umowę na dofinansowanie organizacji ekopracowni w Szkole Podstawowej w Perlejewie 9 października 2023 r. Od tego momentu trwały intensywne przygotowania do uruchomienia pracowni ekologicznej. W ramach projektu zakupiono meble - biurko, krzesło, szafy z gablotami ekspozycyjnymi, mobilną szafkę laboratoryjną, stoły i krzesła. Druga, kluczowa część zakupów, to pomoce dydaktyczne: aparat fotograficzny, gimbal, laptop, LaboLABY struktura roślin i zwierząt oraz pogodę i klimat, globusy indukcyjne, globus interaktywny z mówiącym piórem, układ okresowy pierwiastków, modele komórki roślinnej, struktury liścia, kwiatu, Ziemi, lodu, płyt tektonicznych, profile glebowe w słojach ekspozycyjnych, interaktywne plansze przyrodnicze z dostępem do internetowych aplikacji, przenośny zestaw do badania wody, klocki GIGO energia słoneczna, edukacyjną stację do segregowania odpadów, tablice korkowe oraz edukacyjną fototapetę – mapę świata.
W ramach realizacji projektu zaplanowano szereg działań, aby osiągnąć efekt ekologiczny, harmonogram głównych działań ruszył wraz z otwarciem pracowni:
20 listopada 2023 r. - otwarcie ekopracowni
20 - 28 listopada 2023 r. - warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków, uczniów, rady pedagogicznej, pracowników samorządowych oraz szkoły, seniorów.
21 - 25 listopada 2023 r. – dni otwarte w ekopracowni dla wszystkich zainteresowanych.
22 listopada 2023 r. – spotkanie z rodzicami i prezentacja ekopracowni.
Ponadto w ramach projektu powstaną artykuły internetowe, ulotka oraz film nagrany przez uczniów oraz nauczycieli.
Dzięki projektowi uczniowie zyskują świetnie wyposażoną salę do zajęć przyrodniczych, z których będą mogli korzystać na co dzień.
Wartość projektu to 55 020,00 zł, z czego dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku stanowi 90% wartości zadania (49 518,00 zł). Pozostałe środki (5 502,00 zł) pochodzą z budżetu Gminy Perlejewo.