Podyplomowe studia pedagogiczne – arteterapia jako kierunek dla artystów i nie tylko
lip 2023
Arteterapia to dziedzina, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Zajmuje się ona wykorzystywaniem sztuki i procesów twórczych w celu wspierania rozwoju emocjonalnego, społecznego i psychologicznego dzieci oraz młodzieży. Studia podyplomowe na kierunku arteterapia są doskonałą okazją dla artystów oraz osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności z zakresu terapii sztuką.
Czym jest arteterapia? Jak wyglądają takie zajęcia?
Jedną z form wsparcia dzieci i młodzieży w procesie rozwoju jest arteterapia. Jest to specjalny rodzaj terapii, w której wykorzystuje się różne dziedziny sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba, muzyka, taniec czy teatr jako narzędzia do komunikacji i wyrażania emocji. Zajęcia arteterapeutyczne odbywają się zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Arteterapeuta wspiera uczestników w procesie twórczym, pomagając im odkryć i zrozumieć własne emocje, przeżycia i problemy. Poprzez twórcze działanie, osoby korzystające z arteterapii mogą znaleźć ukojenie, zwiększyć samoświadomość oraz rozwijać umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
Ci, którzy pragną łączyć sztukę z edukacją i rozwojem dzieci oraz młodzieży, powinni obrać odpowiednie wykształcenie, nie tylko w dziedzinie sztuki. Niezwykle ważne jest przygotowanie pedagogiczne. Można je zdobyć, decydując się na podyplomowe studia pedagogiczne.
Studia podyplomowe online na kierunku arteterapia – program
Studia podyplomowe online z zakresu arteterapii oferują szeroki zakres tematyczny, obejmujący zarówno teoretyczne podstawy arteterapii, jak i praktyczne umiejętności terapeutyczne. Program edukacyjny może obejmować różne zagadnienia, w tym psychologię rozwoju, teorię i praktykę w arteterapii, diagnostykę i ocenę potrzeb uczestników, etykę w arteterapii oraz różnorodne metody i techniki terapeutyczne.
Jedną ze szkół oferują kierunek arteterapia, jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Placówka prowadzi kierunek Arteterapia, a także inne kierunki, w których arteterapia jest uzupełnieniem innej dziedziny pedagogicznej, np.: Terapia pedagogiczna z arteterapią, Terapia zajęciowa z arteterapią oraz Oligofrenopedagogika z arteterapią.
Zaletą studiów podyplomowych jest forma zajęć, która odbywa się w pełni online poprzez specjalną platformę e-learningową zawierającą materiały dydaktyczne. Słuchacze realizują program we własnym tempie w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu mogą łączyć edukację z innymi obowiązkami, np. pracą, opieką nad rodziną i inne.
Kto może zapisać się na zajęcia z arteterapii i w jaki sposób?
Adresatami podyplomowych studiów pedagogicznych z zakresu arteterapii są m.in. artyści, którzy poszukują możliwości wykorzystania swojego talentu w kontekście terapeutycznym. Na studia z arteterapii decydują się także pedagodzy i nauczyciele. To także ciekawa opcja dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym.
Podczas zapisów na podyplomowe
studia pedagogiczne z zakresu arteterapii, wymagane jest posiadanie dyplomu
ukończenia studiów wyższych, preferowanych z obszaru sztuki, psychologii lub
pedagogiki.
Artykuł sponsorowany