Ramiona odciągowe – na czym polega ich działanie? Wyjaśniamy!

Archiwum Pt. 28.04.2023 18:31:04
28
kwi 2023

Zanieczyszczenia powietrza w warsztatach spawalniczych to spory problem, który zresztą w dużej mierze wynika z samej specyfiki procesu spawania. Na szczęście istnieje sprawdzony, skuteczny sposób, by mu zaradzić. Mowa o profesjonalnych ramionach odciągowych. Czym są i co potrafią? Zobaczmy!


Ramię odciągowe – skuteczny oręż w walce o zdrowie pracowników


Spawanie, szlifowanie czy cięcie to tylko niektóre z czynności, które są obarczone pewnym ryzykiem zawodowym. Generowane podczas tych prac zanieczyszczenia najczęściej przyjmują postać pyłów o wielkości nieprzekraczającej jednego mikrona. 


To zaś oznacza, że wszystkie te toksyczne substancje mogą z łatwością – poprzez pęcherzyki płucne – dostać się do naszego krwioobiegu. Czy są powody do zmartwień? Niestety tak. Długotrwałe wdychanie tlenków:


  • żelaza,

  • kadmu,

  • niklu,

  • magnezu,

  • miedzi


realnie zwiększa szanse na wystąpienie pylicy płuc lub astmy. To schorzenia, których leczenie jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. To jednak nie wszystko. Wspomniane wyżej substancje mogą doprowadzić do degradacji układu nerwowego i pokarmowego. Jeśli w pyle spawalniczym dodatkowo znajdują się substancje toksyczne, to zwiększamy też szanse na zachorowanie na wybrane grupy nowotworów. 


Na szczęście z pomocą przychodzi tzw. ramię odciągowe. To świetna alternatywa dla profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie, systemu filtrowentylacyjnego – jest to rozwiązanie o wiele tańsze i prostsze w montażu. 


Co warto podkreślić, profesjonalne, działające w branży od wielu lat firmy, jak Cloos, nie ograniczają się tylko do jednego rodzaju takich produktów. Dostępne są ich wersje mobilne oraz stacjonarne. Więcej o tym, dlaczego warto zainwestować w ramiona odciągowe przeczytasz tutaj: https://www.cloos.pl/filtrowentylacja-i-ochrona-spawacza/ramiona-odciagowe,g33


Mobilny odciąg spawalniczy? A może stacjonarny?


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że są to konstrukcje przeznaczone do współpracy z instalacjami rurowymi oraz urządzeniami centralnymi, np. wentylatorami. Standardowe ramiona odciągowe z wężem ssącym lub rurami zwykle mają zasięg:


  • 2-4 metrów,

  • 5-10 metrów dla wersji w zestawie z wysięgnikiem. 


Można jednak zdecydować się na zakup urządzenia z ramionami teleskopowymi, choć tutaj zasięg będzie nieco mniejszy, najczęściej zbliżony do 1,5-2 metrów. 


Kiedy ramię odciągowe ma sens? Przede wszystkim w zakładach o niewielkiej przestrzeni do zagospodarowania. Dla kontrastu mobilny odciąg spawalniczy, gdzie urządzenie trzeba ustawić obok spawarki, będzie już wymagał nieco wolnej przestrzeni. 


Na czym polega działanie ramion odciągowych?


Ogólna zasada jest bardzo prosta: wąż odsysający (podłączony do systemu odciągowego) zasysa powietrze i drobinki obrabianych tworzyw ze stanowiska pracy. Kolejnym etapem jest przepuszczenie ich przez specjalny filtr, dzięki czemu pracownicy mogą być w pełni spokojni o swoje zdrowie. 


W zależności od wersji można też manipulować samym ramieniem odciągowym. Nie jest ono ustawione na stałe, w jednej pozycji. Warto pamiętać też o tym, że troska o czyste powietrze na terenie hali spawalniczej to nie tylko opcja, ale wręcz obowiązek przedsiębiorcy.


Można tu odwołać się m.in. do rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny prac spawalniczych z 27 kwietnia 2000 roku oraz do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie stężeń i czynników szkodliwych dla zdrowia (29.11.2002).