Szykuje się nowy rządowy program mieszkaniowy. Będzie dostępny również na Podlasiu

Archiwum Czw. 01.02.2024 15:45:11
01
lut 2024

Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu mieszkańców Podlasia, lecz ceny nieruchomości nieustannie rosną. Rząd szykuje program „Mieszkanie na start”, aby pomóc spełnić to marzenie. Jakie są założenia? Dla kogo jest przeznaczony? Czy faktycznie wpłynie na dostępność mieszkań? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są szanse na własne „Mieszkanie na start”!

Założenia programu

Nowy program mieszkaniowy „Mieszkanie na start” ma być następcą programu „Bezpieczny kredyt 2%” i ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Jego głównym założeniem jest wsparcie Polaków w zakupie pierwszego mieszkania lub domu poprzez system dopłat do rat kredytów hipotecznych. Program będzie adresowany przede wszystkim do młodych ludzi do 35. roku życia, rodzin z dziećmi oraz osób aktualnie nieposiadających nieruchomości.

Aby skorzystać z programu, trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe bazujące na progu podatkowym zmodyfikowanym w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Ponadto warunkiem otrzymania dopłaty ma być zaciągnięcie kredytu hipotecznego do końca 2025 roku.

Wysokość dopłat będzie zróżnicowana w zależności od liczby osób w rodzinie. W założenia powinny one obniżać oprocentowanie kredytu od 1,5% dla singli do 0% dla rodzin 5-osobowych. Dopłaty będą wypłacane przez 10 lat od momentu zaciągnięcia kredytu. Szacuje się, że z programu skorzysta około 50 tysięcy osób. Jak dotąd nie znamy jednak konkretnych aktów prawnych dotyczących jego realizacji ani nie wiemy, jak zareagują na niego polskie banki, których oferty kredytowe można przejrzeć na stronie https://kredytowo.org/.

Dla kogo i na jakich zasadach

Program „Mieszkanie na start” będzie adresowany do konkretnych grup społecznych. Głównie do osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia i chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Kolejna grupa docelowa to rodziny z dziećmi bez względu na wiek rodziców. Trzecią kategorią beneficjentów programu stanowią osoby, które obecnie nie posiadają nieruchomości i chcą zmienić swój status mieszkaniowy.

Potencjalny wpływ programu na rynek i ceny nieruchomości

Wprowadzenie programu „Mieszkanie na start” może mieć istotny wpływ na rynek nieruchomości zarówno na Podlasiu, jak i w pozostałych miejscowości w Polsce, szczególnie w dużych miastach. Zwiększony popyt ze strony osób korzystających z dopłat spowoduje prawdopodobnie wzrost cen mieszkań.

Można spodziewać się, że deweloperzy będą podnosić ceny nowo budowanych mieszkań, aby zmaksymalizować zyski. Również na rynku wtórnym właściciele lokali uznają, że przy wsparciu z programu stać potencjalnych nabywców na więcej. W efekcie osoby korzystające z dopłat ostatecznie zapłacą wyższą cenę za nieruchomość.

Z drugiej strony zwiększona podaż mieszkań, zwłaszcza na rynku pierwotnym, może zahamować wzrost cen. Deweloperzy, chcąc zachęcić klientów, mogą powstrzymać się od zbyt dużych podwyżek. Również konkurencja na rynku wtórnym może mieć pewien stabilizujący wpływ na wyceny.

Wzrostów cen należy oczekiwać zarówno na rynkach lokalnych o największym deficycie mieszkań względem popytu, jak i w dużych miastach. Przykład wprowadzonego w 2023 r. programu „Bezpieczny kredyt 2%” pokazuje, że tego typu interwencje państwa mogą zaburzać rynkową równowagę. Dla zainteresowania programem znaczenie będą miały też stopy procentowe, od których zależy oprocentowanie kredytów zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych, również tych dostępnych w serwisie https://kredytowo.org/kredyt-gotowkowy/.