Umowa o pracę – jakie dokumenty są niezbędne?

Archiwum Czw. 13.04.2023 11:29:01
13
kwi 2023

Rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem i już wkrótce rozpoczniesz nową pracę? To świetna wiadomość, ale na tym nie koniec. Musisz jeszcze podpisać umowę o pracę oraz wypełnić szereg dodatkowych obowiązków. Wyjaśniamy, jakie dokumenty są niezbędne przy umowie o pracę – zarówno przy jej podpisywaniu, jak i po jej rozwiązaniu!

Podpisanie umowy o pracę – jak się przygotować?

Zazwyczaj podpisanie umowy o pracę ma miejsce tuż przed rozpoczęciem pracy, choć czasami pracodawcy mogą zaprosić Cię wcześniej, by nie dopinać wszystkich szczegółów na ostatni gwizdek. Zgodnie z obowiązującym prawem umowa musi zostać zawarta najpóźniej w pierwszym dniu pracy. Jeśli dział kadr spóźnia się z przygotowaniem pisma, to poinformuj o tym szefa i poproś o jak najszybsze rozwiązanie problemu. Warto być stanowczym, ale nie wolno przesadzać – każdemu mogą zdarzyć się jakieś wpadki!

Nieuczciwi pracodawcy czasami zmieniają warunki zatrudnienia, nie informując o tym pracownika. Dlatego przed złożeniem podpisu dokładnie przeczytaj treść umowy i upewnij się, że wszystko się zgadza. Jeśli nie możesz się pojawić, to udziel pełnomocnictwa szczegółowego osobie, która podpisze dokument za ciebie: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/pelnomocnictwo/.

Badania lekarskie i szkolenie BHP

Przed rozpoczęciem pracy musisz jeszcze odbyć konsultację u lekarza medycyny pracy oraz szkolenie z zakresu BHP. To nie są zbędne formalności – potraktuj ten obowiązek poważnie. Poproś dział HR o skierowanie na badania lekarskie i upewnij się, że zawarte w nim informacje są zgodne z rzeczywistością. Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości (np. wadę wzroku), to poinformuj o nich lekarza medycyny pracy. W trakcie szkolenia BHP zachowaj skupienie i nie bój się zadawać pytań, szczególnie jeśli dotyczą one praktycznych kwestii.

Rozwiązanie umowy o pracę – dokumenty

Umowę o pracę często rozwiązuje się za porozumieniem stron, ale możesz to również zrobić składając wypowiedzenie. To specjalne oświadczenie, w którym informujesz o zakończeniu współpracy. Pracodawca też ma obowiązek przedstawić wypowiedzenie, jeśli to on Cię zwalnia – musi wówczas zawrzeć w nim prawdziwy powód zakończenia współpracy, a także wyznaczyć termin, w którym możesz odwołać się od decyzji do sądu pracy. W przypadku zwolnienia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka) lub pracodawcy okres wypowiedzenia umowy zazwyczaj jest pomijany.

W dniu rozwiązania umowy o pracę dział HR powinien zamknąć wszystkie nierozwiązane kwestie (np. wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop) oraz wystawić świadectwo pracy: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/swiadectwo-pracy/. To bardzo ważny dokument, w którym znajdują się informacje na temat twojego stanowiska, okresu zatrudnienia, a także powodu zakończenia współpracy. Teoretycznie nie musisz go nigdzie pokazywać, ale w praktyce rekruterzy często wymagają przedstawienia świadectwa pracy, by zweryfikować prawdziwość informacji podanych w CV. To niezbędny krok podczas rekrutacji do instytucji publicznych, które zgodnie z przepisami polskiego prawa muszą sprawdzać takie dane.