Bezpieczne stabilne dostawy energii – główny cel PGE Dystrybucja
paź 2024
PGE Dystrybucja jest największym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w kraju. Spółka zarządza siecią energetyczną na obszarze wschodniej i centralnej Polski obejmując swoim zasięgiem ponad 40 proc. obszaru kraju. Każdego dnia świadczy usługi dystrybucyjne dla blisko 6 milionów odbiorców. Bezpieczne i stabilne dostawy prądu stanowią priorytet prowadzonej przez działalności wyznaczający kierunek inwestycjom oraz wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii.
Konieczne inwestycje i rozwójStale obserwowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym powoduje, że każdego dnia do sieci przyłączani są nowi odbiorcy, są to zarówno indywidualne gospodarstwa domowe jak też instytucje, biznes oraz zakłady przemysłowe. Dodatkowo zauważalny jest także znaczny wzrost liczby źródeł rozproszonych, które generują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE). To wszystko wymaga nakładów inwestycyjnych i prac modernizacyjnych.
Tylko w 2023 roku na rozbudowę swojej infrastruktury PGE Dystrybucja przeznaczyła blisko 4,2 mld zł. W roku bieżącym nakłady inwestycyjne są na równie wysokim poziomie. Spółka pozyskuje także zewnętrzne źródła finansowania, jak fundusze europejskie czy środki z programów pomocowych, które wspierają rozwój infrastruktury także pod kątem przyłączania nowych wytwórców energii generowanej z OZE. Działania koncentrują się na rozbudowie i modernizacji sieci dystrybucyjnych a najważniejszym celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej o jak najwyższych parametrach. W ubiegłym roku do użytku oddano zmodernizowane oraz zupełnie nowe stacje 110/15kV Główne Punkty Zasilające dzięki którym zwiększono dostępne moce przyłączeniowe dla przemysłu i odbiorców indywidualnych w różnych regionach. Inwestycje umożliwiły także przyłączanie źródeł odnawialnych generujących energię elektryczną, takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.
Stabilne dostawy energii elektrycznej jako impuls rozwoju regionalnego
Zakłady produkcyjne, przedsiębiorstwa a nawet mikro firmy nie są w stanie funkcjonować bez zabezpieczenia dostaw energii. PGE Dystrybucja, inwestując w rozwój infrastruktury czy nowe technologie, podnosi bezpieczeństwo dostaw energii, ale także daje impuls do rozwoju ekonomicznego. Stabilne i nowoczesne sieci dystrybucyjne wspierają krajową gospodarkę, wpływają na ożywienie regionów i rozwój przedsiębiorstw, stref ekonomicznych, przemysłu czy rynku mieszkań. W każdej części kraju widoczna jest relacja rozwoju gospodarczego, który wiąże się z rozwojem dystrybucji energii elektrycznej. Świadomość jak ważne lokalnie są inwestycje Operatorów Systemu Dystrybucyjnego wymuszają ścisłą współpracę z samorządami i uwzględnianie lokalnych potrzeb w regionach.
Sprawne zarządzanie siecią dystrybucyjną
Poza rozwojem infrastruktury dystrybucyjnej koniecznością jest prowadzenie prac nad sprawnym i efektywnym zarządzaniem siecią dystrybucyjną na terenie działania OSD. Niezależnie od samej sieci, zarządzanie jej pracą jest niezwykle istotnym elementem tworzącym cały system dystrybucyjny. W tym zakresie PGE Dystrybucja prowadzi szereg inwestycji mających strategiczne znaczenie. Trwa budowa nowoczesnego obiektu umożliwiającego zarządzanie sieciami wysokich napięć należącymi do spółki, realizowany jest projekt budowy sieci łączności specjalnej LTE450, która usprawni zarządzanie siecią spółki. Nowa sieć radiowa (RAN) będzie obejmowała ponad 500 stacji bazowych, które pokryją zasięgiem LTE 450 MHz blisko 40 proc. kraju. Realizacja tego programu i budowa sieci łączności specjalnej dedykowanej dla energetyki usprawni zarządzanie coraz bardziej cyfryzującą się siecią elektroenergetyczną, ułatwi przesył, agregację i zarządzanie danymi. Rozwój łączności pozwoli także na wdrożenie zaawansowanych technik informatycznych – takich jak sztuczna inteligencja - do procesów zarządzania i optymalizowania przepływów energii elektrycznej w sieciach Spółki. Sprawne zarządzanie siecią to także jej obserwowalność na poziomie niskich napięć. Ponadto PGE Dystrybucja realizuje Projekt LZO, czyli instalacji Liczników Zdalnego Odczytu u odbiorców, jak i liczników bilansujących w stacjach. Masowa wymiana urządzeń pomiarowych na Liczniki Zdalnego Odczytu w ramach wspomnianego programu rozpoczęła się w Spółce w minionym roku i na koniec pierwszego półrocza 2024 r. w PGE Dystrybucja zainstalowanych było ponad 1,5 mln. liczników zdalnego odczytu u odbiorców przyłączonych do sieci nN, co stanowi 26,38 proc. odbiorców. To największe inwestycje realizowane obecnie w spółce, które podniosą możliwości zarządzania siecią, a co za tym idzie – usprawnią dystrybucję energii elektrycznej i podniosą niezawodność dostaw prądu do każdego Odbiorcy.
Co będzie dalej?
Nieustanne zmiany, jakie zachodzą w branży energetycznej, wskazują kierunek rozwoju spółki. Jeszcze dekadę temu niewielu z odbiorców energii było prosumentami z własnymi źródłami wytwórczymi na dachu. Niewielu także było komercyjnych wytwórców energii elektrycznej, którzy potrzebowali swój „produkt” dystrybuować do klientów. Obecnie na kształt sieci elektroenergetycznej ogromny wpływ mają rozproszone źródła energii – stąd potrzeba modernizacji systemów i poszukiwania nowych rozwiązań. Każdy Operator Systemu Dystrybucyjnego jest więc ważnym elementem transformacji energetycznej. Ponadto rozwój gospodarki dodatkowo wyznacza kierunek zmian, bowiem coraz więcej zakładów przemysłowych przenosi swoją działalność na tereny podmiejskie czy w strefy ekonomiczne co weryfikuje inwestycyjne plany. Stacje, które przez dziesiątki lat zasilały wyłącznie odbiorców indywidualnych, dziś muszą zabezpieczyć kilkanaście razy większe zapotrzebowanie na prąd.