Czy praca na magazynie jest dla Ciebie? Dowiedz się więcej o zawodzie magazyniera

Archiwum Śr. 08.03.2023 23:29:09
08
mar 2023

Rozwój e-handlu i logistyki sprawia, że na portalach z ogłoszeniami można znaleźć wiele ofert pracy na magazynie. Wykonywanie takiego zawodu wiąże się z posiadaniem wielu konkretnych predyspozycji oraz nabywaniem specjalnych kwalifikacji. Zastanawiasz się, czy praca jako magazynier jest dla Ciebie? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat tego zawodu.

Prace wykonywane na magazynie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Dzięki wzrostowi znaczenia e-commerce i logistyki składowania towarów branża magazynowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród potencjalnych pracowników. Przed podjęciem decyzji o pracy jako magazynier warto zapoznać się z charakterystyką tego zawodu. Jeżeli zastanawiasz się nad tą posadą i chcesz wiedzieć więcej na temat wymagań, jakie są stawiane pracownikom w tym sektorze, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jakie są obowiązki magazyniera?

Tak jak we wszystkich innych pracach, tak i w przypadku zawodu magazyniera należy liczyć się z szeregiem wymagań i obowiązków. Mogą różnić się one w zależności od rodzaju magazynu i branży, w której działa dane przedsiębiorstwo. Do głównych zadań osoby pracującej na magazynie należy przyjmowanie towarów, sprawdzanie ich ilości oraz odpowiednie przechowywanie ich na magazynie. Kiedy towar ma zostać wysłany, magazynier przygotowuje go do transportu, oznacza, pakuje i etykietuje.

 

Ponadto magazynier jest odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji towarów i kontrolę stanów magazynowych. Musi pilnować, aby ilość towarów zgadzała się z tą, zapisaną w systemie. Magazynier w swojej pracy często posługuje się różnymi pojazdami i urządzeniami, takimi jak wózki widłowe, dźwigi czy podnośniki. Z tego względu powinien posiadać właściwe uprawnienia pozwalające na używanie tych sprzętów.

 

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość magazynów jest wyposażona w systemy informatyczne, które pozwalają na automatyzację procesów. Magazynier musi znać się na obsłudze systemu i umiejętnie korzystać z komputera. Ponadto praca na magazynie może być niebezpieczna, dlatego osoby zatrudnione w tym miejscu muszą przestrzegać określonych procedur bezpieczeństwa. Warto szukać ogłoszeń o pracę w firmach, które dbają o prawa pracowników i egzekwują od nich przestrzeganie przepisów BHP. Opinii na temat potencjalnych miejsc pracy możesz szukać na serwisach, takich jak gowork.pl.

Jakie kwalifikacje powinien mieć pracownik magazynowy?

Praca na magazynie wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Dzięki nim możliwe jest legalne i bezpieczne wykorzystywanie maszyn. Ponadto posiadanie niektórych certyfikatów wpływa na wysokość wynagrodzenia magazyniera. Od pracownika można wymagać posiadania uprawnień do:

 

       obsługi wózków widłowych,

       obsługi urządzeń transportowych,

       przewozu towarów niebezpiecznych,

       obsługi magazynowych programów informatycznych.

 

W większości przypadków takie uprawnienia są terminowe i należy odnawiać ich ważność po upływie określonego czasu.

Czy praca magazyniera jest dobrze płatna?

To, jakie wynagrodzenie otrzymasz za pracę na magazynie, w dużej mierze zależy od miejsca zamieszkania. W większych miastach pensje zwykle rosną wprost proporcjonalnie do kosztów życia. W małych miejscowościach lub na obszarach wiejskich wynagrodzenie może być nieco niższe.

W Polsce średnia krajowa płaca magazyniera w 2023 roku wynosi około 4500 złotych brutto miesięcznie. Warto jednak zauważyć, że w niektórych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, wynagrodzenie to może sięgać nawet 5500 złotych brutto za miesiąc. Z kolei w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich, pensje magazynierów mogą oscylować w okolicach najniższej krajowej.

Wynagrodzenie magazyniera jest również uzależnione od jego doświadczenia oraz kwalifikacji, a nawet wykształcenia. Odpowiedni staż pracy w połączeniu z ukończonymi studiami, np. na kierunku Logistyka, zagwarantują Ci wyższą pensję.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.