Program Polska Bezgotówkowa – najważniejsze informacje

Archiwum Pt. 26.05.2023 11:28:22
26
maj 2023

Polacy coraz chętniej i częściej dokonują transakcji bezgotówkowych – zarówno za pomocą kart płatniczych, jak i innych metod. Jednym z czynników, które wpływają na popularność takich rozwiązań, jest pojawienie się inicjatyw takich jak program Polska Bezgotówkowa, który umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z terminala płatniczego bez opłat przez określony czas. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o programie.

Popularność płatności bezgotówkowych rośnie już od wielu lat, jednak w ostatnich latach można zaobserwować prawdziwą rewolucję na tym polu. To zasługa wielu czynników – jednym z nich jest wzrost znaczenia rynku e-commerce, którego największy rozwój przypada na czas pandemii COVID-19. W tym okresie zdecydowana większość klientów preferowała zakupy online, kontynuując trend rozpoczęty już sporo czasu temu. Jednocześnie łączy się to z ograniczeniem wykorzystania gotówki – zarówno ze względu na nowe regulacje, jak i coraz wygodniejszą obsługę transakcji zbliżeniowych.

Obecnie terminal płatniczy w sklepie jest już standardem, co wiąże się też m.in. z nowymi wymogami wprowadzonymi przez Polski Ład. Klienci dzięki temu nie muszą nosić ze sobą gotówki ani szukać bankomatu; atutem jest także szybkość wykonywania płatności. Kolejnym plusem jest bezpieczeństwo – w przypadku transakcji bezgotówkowych ryzyko kradzieży jest zdecydowanie mniejsze. Wszystko to sprawia, że przedsiębiorcy muszą przystosować się do obecnych realiów, wprowadzając obsługę płatności tego rodzaju. Dzięki programom takim jak Polska Bezgotówkowa można to zrobić bez kosztów na start, a także bez prowizji nawet przez 12 miesięcy.

Założenia programu Polska Bezgotówkowa

Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa przedsiębiorcy mogą otrzymać nowoczesny terminal za darmo i korzystać z niego przez 12 miesięcy bez ponoszenia opłat. Takie rozwiązanie zapewnia szereg korzyści dla dużych, średnich i małych firm. Może się to przełożyć przede wszystkim na zwiększenie zadowolenia klientów, jak również zachęcenie większej liczby osób do skorzystania z oferty przedsiębiorstwa. Celem programu jest zachęcenie do transakcji bezgotówkowych, popularyzacja takich form płatności oraz zwiększenie ich dostępności i bezpieczeństwa.

Sam program Polska Bezgotówkowa składa się z kilku działań, m.in. z promocji bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych, zachęty do korzystania z nich przez oferowanie różnych korzyści, a także ułatwiania transakcji tego rodzaju poprzez rozwój infrastruktury i usług. Program został uruchomiony przez Ministerstwo Finansów w 2018 roku – od tego czasu terminale otrzymane dzięki Polsce Bezgotówkowej przetworzyły już kilka miliardów transakcji. Partnerami programu są banki, instytucje płatnicze, sklepy oraz inne podmioty związane z płatnościami bezgotówkowymi.

Jak dołączyć do programu Polska Bezgotówkowa?

W celu przystąpienia do programu trzeba spełnić odpowiednie warunki. Mowa przede wszystkim o braku terminala w firmie przez ostatnie 12 miesięcy, jak również o wymogu posiadania statusu przedsiębiorcy. Aby uzyskać więcej informacji, najlepiej zgłosić się do jednego z partnerów programu – należy do nich m.in. agent rozliczeniowy eService.