Kościół

Dbajmy o naszą wolność. Msza św. w intencji Ojczyzny

Siedlce Sob. 11.11.2023 14:22:52
11
lis 2023

- Znajomość historii pozwala na oddawanie szacunku tym, którzy za naszą wolność walczyli; oddawali to co mieli najcenniejszego – swoje życie. Dzięki temu możemy dziś stanąć przy ich grobach, pomnikach i Panu Bogu za ich życie podziękować - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Eucharystii w intencji Ojczyzny. 11 listopada, w 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, w Sanktuarium św. Józefa w Siedlcach modlono się w intencji tych, którzy na przestrzeni minionych wieków walczyli o wolną Polskę oraz proszono o dar pokoju.

Na Mszę św. przybyli kapłani z siedleckich parafii oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, harcerze, liczne poczty sztandarowe na czele z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Miasta Siedlce.

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, bp Kazimierz Gurda wskazał, że wierność i uczciwość człowieka wobec Pana Boga, daje mu szansę na życie w wolności. Jedynie służba Panu Bogu może zapewnić człowiekowi życie w wolności, zarówno tej indywidualnej, jak i wspólnotowej. Hierarcha wskazał, że Historia Zbawienia zawarta na kartach Pisma Świętego uczy nas, by sięgać do przeszłości, aby być mądrym w teraźniejszości.

Biskup siedlecki w homilii wskazał, że znajomość historii ludzi wolnych jest dla nas wielką wartością w czasie, gdy promowane jest życie w niewoli. Warto znać historię naszego kraju, lokalnych społeczności, bowiem ona także uczy nas mądrości.

Hierarcha wskazał, że rozważane Słowo Boże pokazuje, że społeczeństwo, które odrzuca służbę „mamonie” potrafi zachować wolność. Ci, którzy służą dobrom materialnym – sprzedają się w niewolę. Bp Gurda wskazał, że tak niestety było w historii naszego kraju. Złe korzystanie z wolności, zastąpienie Boga – bożkami pychy, władzy, bogactwa doprowadziło do zaprzedania Polski. Doprowadziło to, do utraty wolności naszego kraju na 123 lata niewoli.

- W historii naszego kraju byli jednak ci, którzy cenili wolność i bronili wolności swojej oraz Ojczyzny. Pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze; zdobytej wolności trzeba bronić - wskazał biskup siedlecki.

Po Mszy św. wszyscy przybyli spotkali się na placu przed świątynią parafialną, przy pomniku upamiętniającym 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Tam ksiądz biskup odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny oraz poszczególne delegacja złożyły kwiaty.ZOBACZ: Polski gen wolności. Siedleckie obchody Święta Niepodległości
                 Biegi Niepodległościowe 2023 w Siedlcach
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.