Kościół

Dzień skupienia pracowników Katolickiego Radia Podlasie

Siedlce Czw. 16.05.2024 18:20:07
16
maj 2024

W czwartek, 16 kwietnia w kaplicy Bursy św. Stanisława Kostki w Siedlcach, radiowy zespół przeżywał swój wielkanocny dzień skupienia. Ćwiczenia duchowe poprowadził ks. dr Michał Siennicki SAC – pallotyn, rektor Pallotyńskiego Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie Jeziornej, wice postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej s. Wandy Broniszewskiej.

Ks. Michał Siennicki w konferencji nawiązał do śpiewanej w maju Litanii Loretańskiej. – Po to tradycyjnie w maju śpiewany tę litanię i wpatrujemy się w Matkę Bożą, bo Ona jest z jednej strony wzorem, pewnym ideałem, do którego dążymy, a drugiej strony jest bardzo konkretnym oparciem. Kiedy już nam wiele rzeczy ciąży, to mamy na kim się oprzeć. Wzory przyciągają, a przyjaciele dają oparcie, więc Maryja może być jednocześnie wzorem i oparciem – podkreślił.

Rekolekcjonista przypomniał, że w 2020 r. papież Franciszek dodał trzy nowe wezwania do Litanii Loretańskiej – Matkę Miłosierdzia, Matkę Nadziei i Pociechę Migrantów. – Maryja jest nazywana Matką Miłosierdzia. Sama doznawszy szczególnego miłosierdzia Bożego, wyprasza je dla nas u Jezusa Chrystusa. Kiedy mamy moment kryzysu wiary, dotknięcia grzechu, słabości, wtedy warto pamiętać o Matce Miłosierdzia – zaznaczył.

W konferencji ks. Michał Siennicki wiele miejsca poświęcił Matce Nadziei. Zauważył, że często używamy sformułowań: „nie ma nadziei”, „brakuje nadziei”. – Spotykamy też ludzi, którzy nie mają wiary, nie mają duchowego oparcia i mówią, że brakuje im bardzo nadziei. Rok 2020 – pandemia, wiele osób przeżywało brak nadziei, bo świat stanął nad przepaścią. Papież mówi, że bez nadziei, żadnej Bożej łaski nie można otrzymać, stąd wezwanie „Matka Nadziei” jest umieszczone po wezwaniu „Matka Bożej łaski” – podkreślił.

Dodał, że ostatnie nowe wezwanie – Pociecha Migrantów dla Polaków zyskało wymiar praktyczny, kiedy w lutym 2022 wybuchła wojna na Ukrainie i nagle z dnia na dzień tysiące Ukraińców pojawiło się w każdej miejscowości w Polsce.

Po czasie adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wspólnej modlitwy, centralnym punktem dnia skupienia była Msza św. W homilii ks. Michał Siennicki powiedział, że Kościół chce nas wyrwać z codzienności i uświadomić, że jako ludzie wierzący jesteśmy wezwani do tego, żeby dać świadectwo. – Św. Andrzej jest dla nas inspiracją i prowokacją, żeby dzisiaj sobie zadać pytanie: jak jestem w stanie dzisiaj moje życie oddawać? Zadajmy sobie pytanie - do czego Pan Bóg mnie wzywa w moim powołaniu, tu i teraz, by o Nim dać świadectwo na różne sposoby - przez nasze czyny, słowa, emocje – dodał.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Joanna Symanowicz
+48.515869707

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.