Parczew

Koncert zespołów z Gruzji w Parczewie

Kultura Sob. 24.02.2024 11:07:08
24
lut 2024

Połączenie gruzińskiego tańca głęboko zakorzenionego w kulturze kraju, tradycyjne stroje, ogromna energia i przepiękne głosy kobiece wszystko to sprawiło, że koncert zespołów Rexeuli i Mananuri z Gruzji stał się wyjątkowym występem wokalno-tanecznym. Wydarzenie odbyło się w piątek, 23 lutego w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie.

- Dziś w Parczewie odbył się koncert, w którym zaprezentowaliśmy twórczość dwóch zespołów ludowych z Gruzji, z regionu Guria. Jeden zespół śpiewaczy Rexeuli, który wykonuje pieśni ludowe, pieśni cerkiewne, a także klasyczne. Mieszkańcy miasta mogli też zobaczyć tańce wykonane przez zespół Mananuri. To jest młodzieżowy zespół i jestem pewna, że występ zrobił ogromne wrażenie. Dlaczego Gruzini dziś są w Parczewie? Wszystko zaczęło się w Euroregionie Bug (…) Sytuacja geopolityczna wymusiła na nas poszukiwanie nowych form współpracy, dlatego że wcześniej współpracowaliśmy z Ukrainą, z Białorusią. Takim wdzięcznym partnerem okazał się partner gruziński, z którym wspólnie zrealizowaliśmy projekt dotyczący turystyki. Znamy region Guria i chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszego regionu, Lubelszczyzny, zapoznali się z dziedzictwem kulturowym regionu Guria - informuje Galina Grabarczuk, dyrektor Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug.

W ramach współpracy partnerskiej odbędzie się jeszcze kilka koncertów m. in. w Wojsławicach w powiecie chełmskim oraz w Lublinie. Galowy koncert będzie miał miejsce w poniedziałek, 26 lutego w Chełmskim Domu Kultury.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug, które zrzesza 65 samorządów z terenu województwa lubelskiego. W większości są to samorządy przygraniczne. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.