Biała Podlaska

Kostomłoty nad Bugiem: przygotowania do odpustu ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich

08
cze 2023

Parafia neounicka pod wezwaniem św. Nikity Męczennika w Kostomłotach nad Bugiem, rozpoczęła przygotowania do dorocznego odpustu ku czci Błogosławionych Męczenników Unickich z Pratulina. Jest on obchodzony w pierwszą niedzielę po Uroczystości Bożego Ciała. W czwartek, 8 czerwca w zabytkowej cerkwi sprawowana była Boska Liturgia oraz odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Wieczorem zaplanowano koncert duetu Maniucha i Ksawery wykonującego pieśni ukraińskiego Polesia.

W piątek, 9 czerwca z Kostomłotów wyruszy piesza pielgrzymka do oddalonego o ok. 30 km Pratulina, miejsca Męczeństwa Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy. W sobotę w tamtejszym Sanktuarium będzie sprawowana Boska Liturgia. Zaplanowano także m.in. warsztaty odlewania świec z wosku pszczelego, a po powrocie do Kostomłot Wieczernię o Błogosławionych Męczennikach.

Główne uroczystości odpustowe ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich odbędą się w niedzielę, 11 czerwca. Złożą się na nie Akatyst ku czci Błogosławionych Męczenników Pratulińskich oraz Boska Liturgia - suma odpustowa - główna część uroczystości. Parafia w Kostomłotach co roku przygotowuje obiad dla uczestników uroczystości oraz atrakcje dla najmłodszych.

Kostomłocka wspólnota jest jedyną parafią neounicką w Polsce. W latach dwudziestych ubiegłego wieku podjęto próbę odtworzenia Kościoła unickiego prześladowanego przez carat. Wspólnota w Kostomłotach nad Bugiem należy do diecezji siedleckiej i liczy około 120 wiernych.

Fot.: Parafia Kostomłoty
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.