Kościół

Ks. Zbigniew Sobolewski wyróżniony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich FENIKS

16
kwi 2024

W sobotę, 13 kwietnia w Warszawie odbyło się wręczenie Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Gala towarzyszy Targom Wydawców Katolickich niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności. W tym roku jednym z wyróżnionych został kapłan pochodzący z diecezji siedleckiej - ks. Zbigniew Sobolewski. Kapituła nagrody doceniła jego publikację pt.: "Zapomniani święci", wydaną nakładem Wydawnictwa Jedność.

Książka "Zapomniani święci", autorstwa ks. Zbigniewa Sobolewskiego otrzymała wyróżnienie w kategorii „Duchowość / Świadectwo”. Jak napisano w uzasadnieniu, "Zapomniani święci" to pożyteczne vademecum ukazujące postaci mniej popularnych obecnie świętych, a jednak wiernych i sprawdzonych, na przestrzeni wielu wieków, przyjaciół i prawdziwych orędowników spraw i trosk ludzi wierzących.W książce zaprezentowano sylwetki piętnaściorga świętych. Są to:
1. Św. Anna, Matka Maryi,
2. Św. Dobry Łotr,
3. Św. Sebastian,
4. Święci Kosma i Damian
5. Św. Dorota z Cezarei,
6. Św. Leonard z Limoges,
7. Św. Edward III Wyznawca,
8. Św. Izydor Oracz i jego żona Maria,
9. Św. Rozalia z Palermo, 10. Św. Święta Zyta,
11. Św. Mikołaj z Tolentino,
12. Św. Gertruda Wielka,
13. Św. Ludwina z Schiedam,
14. Św. Marcin de Porres,
15. Św. Arnold Janssen.

Niegdyś byli oni bardzo znani i popularni, dziś jakby odeszli nieco w zapomnienie. A szkoda, gdyż byli ludźmi głębokiej wiary, świadkami Ewangelii, których orędzie jest ponadczasowe. Mogą się stać przewodnikami i orędownikami na drogach naszego życia duchowego. Wróćmy do tych nieco zapomnianych, ale sprawdzonych przyjaciół. Poznajmy ich biografie i odkryjmy na nowo moc ich orędownictwa u Boga.

Św. Jan Paweł II przypominał: „Świętość jest darem i zadaniem zakorzenionym w chrzcie i bierzmowaniu, powierzonym wszystkim członkom Kościoła w każdej epoce. Jest darem i zadaniem dla świeckich tak samo jak dla zakonników i kapłanów, w sferze prywatnej, tak jak w działalności publicznej, w życiu zarówno jednostek, jak rodzin i wspólnot” (Orędzie na XIII Światowe Dni Młodzieży, 30 XI 1997 r.).

Pochodzący z diecezji siedleckiej ks. Zbigniew Sobolewski to Dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes", koordynator licznych projektów medycznych oraz edukacyjnych w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Oceanii. Duchowny w 2019 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.